جانمایی نادرست بازار؛ ماهی‌فروشان یاسوجی را نقره داغ کرد

بازارچه ماهی و میگو یاسوج چند ماهی است که بازارچه ماهی‌فروشان در یاسوج در خواب زمستانی به سر می‌برد و ماهی فروشان این بار جانمایی نادرست بازار را علت رکود این بازار می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، بازار قلب تپنده اقتصاد ملی و به تبع آن یک شهر است و همواره ایجاد صنوف در بازار برای ساماندهی بازار و ایجاد رقابت سالم در بین صنوف  انجام می‌شود.

اما در جنوب غربی ایران استان کهگیلویه وبویراحمد شهر یاسوج نبض بازار فقط در بین خیابان‎‌های مطهری و طالقانی خوب می‌زند و بازاری‌ها نگران آینده بازار خود هستند.

در این میان ایجاد بازار ماهی فروشان که کمتر از یک سال از عمر آن می‌گذرد نیز یکی از عملکرد‌های مثبت شهرداری این شهر در راستای جلوگیری از ترافیک شهری، حفظ زیبایی شهر و ایجاد رقابت بین این صنف  بود اما پای درد دل ماهی فروشان یاسوجی می‌نشنیم که تلاطم بازار و نبود مشتری این بازار را به خواب زمستانی فرو برده است.

یکی از ماهی‌فروشان که خواست نامش فاش نشود به تسنیم می‌‌گوید: از سال 75 با پادویی ماهی فروشی را آغاز کردم و سرنوشتم به این شغل گره خورد.

بازار ماهی‌فروشان یاسوجی همچنان در خواب است

وی گفت: عاشق شغلم هستم و با جان و دل کار کردم و جز پیشکسوتان این صنف در بازار بودم و در میدان هفت تیر یاسوج مغازه‌ام ستاره شهر بود و مشتریانم همیشه راضی از مغازم می‌رفتند.

این ماهی فروش با بیان اینکه در این مکان دور دست اجاره بهای زیادی پرداخت می‌کنم، عنوان کرد: خیلی از ماهی فروشان از یک ماه پیش به علت کسادی بازار از این مکان کوچ کردند.

وی با بیان اینکه بدهی بالا آورده است، تاکید کرد: اینجا بازار ماهی فروشان لانه عنکبوت‌ها شده و رونقی نیست و من ماندم که ورشکستگی زانوهایم را فلج کرد دیگر نمی‌توانم زیربار قرض و بدهی کمر راست کنم.

این ماهی فروش قطعی مداوم آب و برق این بازار را یکی دیگر از مشکلات این بازارچه برشمرد و افزود: مشتری‌ها همه از بعد مسافت گلایه دارند و توانایی پرداخت کرایه تاکسی برای آمدن به شهرک امام حسین (ع) برای خرید چند کیلوماهی را ندارند و با وجود این هزینه‌ها از خرید در این مکان صرف نظر می‌کنند.

وی عنوان کرد: شهرداری می‌توانست در یک مکان دیگر که به مرکز تجاری نزدیک باشد به ایجاد این بازارچه اقدام کند تا حداقل مشتری کرایه حمل و نقل کمتری پرداخت کند و بازار ماهم رو به کسادی نرود.

این ماهی فروش با حالت بغض و گریه گفت: شرمنده زن و بچه‌ام هستم و مجبورم دسترنج سال‌ها زحمت و تلاش خود را در عنفوان جوانی از دست بدهم.

شهردار یاسوج در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم گفت: هدف از ایجاد بازارچه مرغ و ماهی تامین یک فضای بهداشتی و مناسب و ایجاد رقابت سالم در بین ماهی فروشان بود.

محمد علی جاوید با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف احداث این بازارچه  کنترل ترافیک شهری در محدوده مرکز شهر یاسوج بود، بیان کرد: وجود ماهی فروشان در مرکز شهر یاسوج مشکلات بهداشتی و ترافیکی را برای شهروندان ایجاد کرده بود.

وی تصریح کرد: با اجرای این بازارچه به اهداف خود رسیدیم و با وجود اینکه در دایره مرکزی شهر حداکثر سه تا 4 ماهی فروش بیشتر وجود نداشت ولی با ایجاد این بازارچه افراد دیگری برای ایجاد ماهی فروشی استقبال کردند.

جاوید افزود: به رغم اینکه شغل این افراد ماهی فروشی نبود درخواست کردند که پروانه فروش ماهی دارند و خواستار راه‌اندازی این صنف شدند.

هرگونه غرفه ماهی فروشی در مرکز شهر یاسوج پلمپ می‌شود

شهردار یاسوج با بیان اینکه شهرداری غرفه‌های لازم را در اختیار این متقاضیان قرار داد، عنوان کرد: این مسئله پیش بینی شده بود که  که افرادی که در زمینه ماهی فروشی سابقه نداشتند در این مرکز حضور پیدا کنند و نتوانند تداوم داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هم  اکنون فقط آن چند ماهی فروش اصلی مشغول به این فعالیت هستند، اظهار داشت: در صورت راه‌اندازی غرفه ماهی فروشی در قسمت مرکزی شهر یاسوج توسط ماهی فروشان در صورت احراز این تخلف براساس کمیسیون ماده 55 شهرداری نسبت به پلمپ آن واحد صنفی اقدام خواهد کرد و اجازه فعالیت در این محدوده را نخواهیم داد.

جاوید با اشاره به اینکه مشکل قطعی آب  در همه جای شهر یاسوج وجود دارد، گفت: ماهی فروشان فقط با بیان این مشکلات انتظار دارند  که فروش ماهی در سراسر شهر ممنوع شود  و جایی دیگری جز این بازار نسبت به فروش ماهی اقدام نشود که این مسئله امکان پذیر نیست.

شهردار یاسوج در رابطه با نرخ کرایه در این بازارچه عنوان کرد:  کرایه دریافتی از ماهی فروشان در ماه برای هر غرفه حدود 800 هزار تومان است که این مبلغ نصف هزینه کرایه مرکز شهر هم نیست و ورشکستگی ماهی فروشان را تایید نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه 14 غرفه در این بازارچه وجود دارد، تاکید کرد: این بازار تحت عنوان یک بازارچه محلی راه‌اندازی شد و با بررسی مجدد کارشناسان در صورت وجود مکان مناسب تر نسبت به جابه جایی آن اقدام می‌کنیم.

جاوید تصریح کرد: به هیچ وجه به ماهی فروشان اجازه فعالیت در مرکز شهر را نخواهیم داد و این یک نیاز محله‌ای بود که پیش بینی شد و در صورت نیاز نسبت به ایجاد بازارچه ماهی فروشان در سایر نقاط شهر یاسوج  عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایجاد بازاچه ماهی فروشان در سایر نقاط شهر یاسوج بستگی به میزان عرضه و تقاضا دارد، اظهار داشت: فقط در مرکز شهر یعنی محدوده خیابان شهید مطهری و شهید طالقانی که مسیر پر ترافیک و پرتردد است، اجازه فروش ماهی را نمی‌دهیم چرا که  مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌کنند.

می‌طلبد مسئولان شهری همچون مسئولان کشورها و شهرهای توسعه یافته  پیش از هرگونه اقدام به خصوص در راستای ایجاد بازارچه و بازار جدیدی با انجام کار کارشناسی و یک نظر‌سنجی از مردم و خود بازاریان در جهت ایجاد یک مرکز خرید جدید و حتی یک پروژه و طرح نو نظر مردم را هم جویا شوند تا قبل از تصویب هر پروژه معایب و مزایای آن به خوبی سنجیده شود تا اکنون به رغم صرف هزینه مشکلاتی را برای مردم و بازاریان ایجاد نکنند و با دخیل کردن مردم که ولی نعمت هستند و شهر متعق به آنها است در جهت توسعه شهری و ارتقای سطح فرهنگی جامعه موفق تر عمل کنند.

گزارش از سیده زهرا موسوی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جانمایی نادرست بازار؛ ماهی‌فروشان یاسوجی را نقره داغ کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات