«قیز قلعه‌سی» نمادی از تاریخ ایران زمین در دشت مغان/ورود روزانه 3000 تبعه آذری از مرز بیله‌سوار به اردبیل

بیله‌سوار بیله‌سوار شهری مرزی با قدمتی ۴ هزار و ۵۰۰ ساله در همسایگی کوه سبلان است که با قرار گرفتن آثار تاریخی همچون «قیز قلعه‌سی» این روزها میزبان خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، شهرستان مرزی بیله‌سوار که در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان و در چند کیلومتری کوه سبلان در شمال استان واقع شده است با قدمتی نزدیک به 4 هزار و 500 ساله این روزها میزبان خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی است.

شهرستان بیله‌سوار سرزمینی است که گوشه‌ای از نعمت‌های مادی بهشت را در خود جای داده است و تمامی فصول آن همچون بهار سرسبز بوده و علاوه برآن سیمای فرهنگی و هنری آن دارای فرهنگ غنی و سرشار از استعدادهای ادبی و هنری است.

سیمای اقتصادی شهرستان‌ بیله‌سوار هم هیچ خالی از لطف نیست! چرا که خاکش استعداد رشد و نمو بیش از 40 نوع محصولات کشاورزی را دارا بوده و موقعیت تجاری آن بسیار بالاست به طوری که گلوگاه اقتصادی شمالغرب محسوب می‌شود.

شهرستان بیله‌سوار با داشتن جاذبه‌های گردشگری و توریستی بکر و زیبا نمادی از بهشت ایران زمین است که در دل دیار باقی سبلان برای خود جای کرده است این روزها شاهد ورود و خروج گردشگران داخلی و خارجی است که این امر زیبایی شهر را دوچندان کرده و از طرفی گردشگران سفر کرده به این منطقه از اینکه روزهایی از زندگی خود را در شهر بیله‌سوار و در کنار پایتخت چشمه های جوشان مهمان هستند بسیار خرسندند.

مرز طبیعی شهرستان بیله‌سوار که در جنوب رشته کوه خروس‌لو داغلاری و رودخانه ساری‌قمیش قرار دارد با گل‌های رنگ به رنگ عجین شده است و چشم هر بیننده‌ای را به سمت طبیعت بهشتی و دامنه های پر از گل‌های لاله خشخاش سوق می‌دهد.

ورود روزانه 3000 تبعه آذری از مرز بیله‌سوار به کشور ایران

فرماندار شهرستان بیله‌سوار گفت: گمرک شهرستان بیله‌سوار یکی از گمرک‌های مجهز و توریست‌پذیر کشور است که روزانه پذیرای بیش از 3 هزار گردشگر و توریست داخلی و خارجی است.

آرام حلیم با بیان اینکه شهرستان مرزی بیله‌سوار به دلیل داشتن گمرک و مرز از امتیاز بسیار بالایی به منظور معرفی و شناساندن قابیلت های توریستی و گردشگری برخوردار است، افزود: تمهیدات و زیرساخت‌های لازم برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در شهرستان بیله‌سوار انجام گرفته است و در این زمینه هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز با حضور در شهرستان مرزی بیله‌سوار از نزدیک در جریان روند سرمایه‌گذاری بخش گردشگری و مشکلات این منطقه قرار گرفت و گرچه اقدامات بسیاری در این شهرستان مرزی انجام شده است اما این شهر مورد بی‌مهری‌هایی در طول سابقه دیرینه  اقتصادی و گردشگری این منطقه قرار گرفته است.

در بدو ورود به شهرستان بیله‌سوار به بازارچه مرزی این شهرستان سری زدیم که با وجود اینکه گردشگران داخلی و خارجی از قیمت بازار منطقه رضایت خاطر داشتند ولی فروشندگان و مغازه‌داران از رکود اقتصادی در منطقه برای ما گلایه هایی داشتند که نشستن پای صحبت ها و نیدن این گلایه‌ها خالی از لطف نبود.

یکی از فروشندگان بازار مرزی بیله‌سوار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه هم اکنون خرید و فروش آنچنانی در بازار وجود ندارد، تصریح کرد: بیشتر خرید و فروش ما مربوط به فصل تابستان و ایام عید نوروز است و باتوجه به اینکه در این روزها بازار اقتصادی منطقه بسیار خوب است اما به یقین در فصل‌های آتی وضع فروش و اقتصادی بازار به همین منوال نخواهد بود.

وی با بیان اینکه باید مسئولان مربوطه اهتمام جدی به منظور خارج کردن منطقه از رکود اقتصادی داشته باشند، گفت: نیاز است روابط تجاری ایران و کشور آذربایجان با رایزنی‌های اساسی مسئولان ارشد کشوری افزایش یابد تا بتوانیم از این امتیاز و قابلیت مرزی نهایت استفاده را داشته باشیم چرا که بیله‌سوار مستحق بهترین شرایط اقتصادی است.

گردشگر آذربایجانی نیز که برای خرید به بازار مرزی شهرستان بیله‌سوار سفر کرده بود در گفت‌وگو با ما اظهار کرد: بیله‌سوار یک منطقه بسیار خوب و زیبا است و اجناس و اقلام در این منطقه با قیمت مناسب به فرش می رسد که باید مسئولان این شهرستان با بهبود روابط این کشور با جمهوری آذربایجان در صدد بهبود شرایط اقتصادی کنونی منطقه باشند.

این تبعه آذری تصریح کرد: نیاز است روابط تجاری و اقتصادی کشور آذربایجان و ایران به ویژه بیله‌سوار ارتقا یابد تا شاهد رونق اقتصادی هر دو منطقه باشیم و خوشبختانه با توجه به اشتراک دین و مذهبیت هردو کشور ما رابطه خیلی خوبی با مردم شهرستان مرزی بیله‌سوار داریم که این امر رضایت خاطر ما و مطمئنا گردشگران دیگر را نیز جلب کرده است.

گرچه اقدامات خوبی به منظور رونق اقتصادی منطقه بیله‌سوار توسط مسئولان این منطقه انجام شده است اما در مقایسه با بازار مرزی دیگر مناطق کشور شهرستان بیله‌سوار آنطور که باید به قطب مرزی منطقه تبدیل نشده است و نیاز است در این زمینه مسئولان کمر به همت بسته و اقداماتی اساسی در این خصوص انجام دهند اقداماتی که از جنس عمل باشد!

دبستان امام خمینی(ره) بیله‌سوار با قدمتی طولانی میزبان توریست‌های خارجی است

دبستان امام خمینی(ره) شهرستان مرزی بیله‌سوار با قدمت تاریخی بسیار طولانی است که این روزها میزبان خیل عظیم گردشگران و توریست‌هایی است که این منطقه را برای بررسی‌های تاریخ و قدمت بقعه های باستانی منطقه به این شهرستان و استان اردبیل سفر کرده اند.

شاددل، کارشناس میراث فرهنگی شهرستان بیله‌سوار با بیان اینکه دبستان امام خمینی(ره) شهرستان بیله‌سوار یکی از آثار باستانی استان اردبیل محسوب می‌شود،‌ افزود: این مدرسه جاذبه‌های تاریخی و باستانی زیادی دارد و همه ساله میزبان توریست‌هایی از کشورهای مختلف است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این مدرسه تاریخی شهرستان مرزی بیله‌سوار دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بکر دیگری است که باتوجه به قدمت چندین صد ساله این آثار باستانی حمایت کافی از زنده نگه داشتن تاریخ آن‌ها از سوی مسئولان را شاهد نیستیم که این امر یک مشکل اساسی در منطقه است.

این کارشناس میراث فرهنگی بیان کرد: نرگس تپه‌سی از دیگر جاذبه های شهرستان مرزی بیله‌سواراست که سالانه میلیون ها گردشگر را در دل طبیعت بکر خود جای می‌دهد که این تپه مربوط به دوران اشکانیان و در 500 متری شهرستان بیله‌سوار واقع شده است که در سال 87 با تمهیدات انجام شده این تپه به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

"قیز قلعه‌سی" نمادی از تاریخ ایران در شهرستان بیله‌سوار

شهرستان مرزی بیله‌سوار که قدمت طولانی در تاریخ ایران دارد قلعه‌های باستانی بسیاری را در دل طبیعت زیبای خود جای داده که از جمله آن می‌توان به قلعه دختر یا "قیز قلعه‌سی" اشاره داشت.

قلعه دختر که در نزدیکی بخش انجیرلوی شهرستان مرزی بیله‌سوار قرار دارد همواره از قدمت تاریخی و طولانی شهرستان مرزی حکایت داشته و این آثار باستانی شهرستان همچون آثار باستانی و تاریخی دیگر سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است که این امر علاوه بر آورده اقتصادی در معرفی و شناساندن این آثار باستانی به گردشگران خارجی نیز بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار است.

در حال حاضر در سرزمین کهن و پهناور ایران زمین چندین قلعه با نام قلعه دختر یا قیز قلعه‌سی وجود دارد اما از نظر گردشگری شاید "قیز قلعه‌سی" شهرستان بیله‌سوار یکی از زیباترین و گردشگر‌پذیرترین این قلعه‌ها باشد.

"قیز قلعه‌سی" شهرستان بیله‌سوار مربوطه دوران اشکانیان و یا ساسانیان بوده که در این مورد روایات و اسناد زیادی به عنوان منبع مورد مطالعه قرار می گیرد که این قلعه در کنار رودخانه برزند در شهرستان مرزی بیله‌سوار واقع شده است و یکی دیگر از نکات جالب توجه در خصوص این قلعه گردشگری و تاریخی شهرستان این بوده که این آثر تاریخی در سال 45 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

رویش انواع داروهای گیاهی در دامنه های سرسبز بیله‌سوار

از دیگر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه شهرستان مرزی بیله‌سوار رویش گیاهان دارویی در دامنه‌های سرسبز این شهرستان است که در دل طبیعت این شهرستان نمایان شده‌اند.

فرماندار بیله‌سوار با اشاره به اینکه شهرستان بیله‌سوار به دلیل شرایط اقلیمی و منطقه مناسب هرساله شاهد رویش شاهد گیاهان دارویی متنوع است، افزود: براساس بررسی کارشناسان این گیاهان دارویی خواص درمانی و غذایی بسیار بالایی دارد و در درمان بسیاری از بیماران به کار می‌رود.

مهمترین صنایع دستی شهرستان بیله‌سوار گلیم و جاجیم بافی است که گلیم جز صادرات شهرستان محسوب می‌شود بیله‌سوار مرکز مهم بازرگانی بوده دارای گمرک فعالی است و به علت موقعیت گمرکی و از نظر مبادلات بازرگانی میان ایران و روسیه گسترش یافته است .

به راستی که شهرستان مرزی بیله‌سوار نمادی از بهشت ایران زمین در خطه ساوالان بوده و علاوه بر داشتن جاذبه‌های تاریخی و باستانی توریستی و گردشگری قطب کشاورزی استان اردبیل نیز محسوب می‌شود و سالانه دراین منطقه بیش از 300هزار تن گندم تولید و صادر می شود.

گرچه در شهرستان مرزی بیله‌سوار اقدامات بسیار خوبی انجام شده است ولی متاسفانه آنطور که شاید و باید این شهرستان به قطب اقتصادی و گردشگری منطقه تبدیل نشده است و نیاز است در این راستا مسئولان مربوطه آستین همت بالا زده و زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند تا هرچه زودتر شاهد پویایی اقتصاد منطقه است.

به امید روزی که شهرستان مرزی بیله‌سوار به قطب اقتصاد منطقه تبدیل شده و تحول عظیمی در بخش گردشگری، کشاورزی و اقتصادی این منطقه را شاهد باشیم که این امر در سایه مدیریت مناسب مسئولان ارشد شهرستان بیله‌سوار، مشارکت همه‌جانبه دستگاه‌های اجرایی و نیز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی امکان‌پذیر است که در این میان نمی‌توان از اهتمام به منویات مقام معظم رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی چشم‌پوشی کرد چرا که این دو اصل مهم جزء جدانشدنی تحقق اهداف منطقه هستند.

گزارش از اکبر رزمی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««قیز قلعه‌سی» نمادی از تاریخ ایران زمین در دشت مغان/ورود روزانه 3000 تبعه آذری از مرز بیله‌سوار به اردبیل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات