تشکیل بانک اطلاعاتی توانمندی‌ زندانیانبه گزارش جهان به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، اصغر جهانگیر در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان قم اظهار داشت: زندان یک محیط دو قطبی شامل زندانی و مجموعه کارکنان زندان‌ها است که اگر برنامه‌ریزی صحیح در آن صورت نگیرد تمام اقدامات اصلاحی و تربیتی تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

وی یکی از ویژگی‌های محیط‌های دو قطبی را وجود رقابت‌های کاذب و منفی عنوان کرد و گفت: زندانی در بدو ورود به زندان دچار مشکلات هویتی و شخصیتی می‌شود که این امر موجب تشدید فضای دو قطبی می‌شود.

مشاور رئیس دستگاه قضا اقدامات فرهنگی زندان‌ها را از جمله برنامه هایی دانست که برای مقابله با فضای دوقطبی در زندان‌ها و ایجاد رقابت سازنده و مثبت در بین زندانیان طراحی و اجرا می‌شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه در ادامه گفت: یکی دیگر از مسائلی که منجر به توسعه فضای دو قطبی در زندان‌ها می‌شود موضوع بلاتکلیفی زندانیان تحت قرار است که امیدواریم با پیگیری‌های در حال انجام این آمار را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود یک چهارم زندانیان کشور به دلایل مختلف تحت قرار محسوب می‌شوند و فاقد محکومیت قطعی هستند که این مسأله منجر به بلاتکلیفی زندانی و در نهایت عدم تمایل وی برای ورود به برنامه‌های اصلاحی و تربیتی می‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: میانگین زندانیان تحت قرار در استان قم 17درصد است که از میانگین کشوری25 درصد  پایین‌تر است و این نشان دهنده هماهنگی و همکاری دستگاه قضایی و مدیریت زندان‌ها است.

این مقام ارشد قضایی یکی از اقدامات مهم در خصوص مدیریت ظرفیت‌های درونی زندان‌ها استفاده از توانمندی‌های زندانیان و رشد و توسعه آنها عنوان کرد و از برنامه‌ریزی سازمان زندان‌ها برای تشکیل بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان خبر داد.

جهانگیر با اشاره به بازدید رئیس قوه قضاییه از ندامتگاه تهران بزرگ گفت: آیت‌الله آملی لاریجانی در دیدار با زندانیانی که توانسته بودند علاوه بر حفظ قرآن به عربی، آن را به زبان انگلیسی نیز حفظ کنند از اقدامات آموزشی در زندان ها تقدیر کرد.

وی در پایان با اشاره به ضرورت حمایت از خانواده‌های زندانیان گفت: نیازمند یک فرهنگ سازی در جامعه در خصوص خانواده‌های زندانیان هستیم چرا که هنوز باور عمومی بین زندانی و خانواده او تفکیک قائل نیست و این یکی از آسیب‌های جامعه است.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشکیل بانک اطلاعاتی توانمندی‌ زندانیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات