بهبود فضای مطبوعات با روش رادیکالی ممکن نیست

بهبود فضای مطبوعات با روش رادیکالی ممکن نیست وبلاگ > انتظامی، حسین - .


شفقنا : معتقد است وضع موجود در مطبوعات در یک ‌شب به وجود نیامده است که همان طور هم از بین برود؛ چه ساختار رسانه‌ها چه قواعد حرفه‌ای فعلی روزنامه‌نگاری در ایران. اگرچه حسین انتظامی، معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در دو سال و نیم گذشته به گفته‌ی خود تلاش کرده است تا سیاست‌های مورد نظر خود برای اصلاح و بهبود وضعیت رسانه‌ها را به صورت یک بسته ببیند و در همان راستا کار را پیش ببرد، اما به نظر می‌رسد زمینه‌سازی برای اجماع بین ذی‌نفعان موضوع به زمان بیشتری نیاز دارد. انتظامی در دیدار هفته‌ی پیش خود با تحریریه شفقنا، همزمان با اعیاد شعبانیه به سوالاتی درباره‌ی مشکلات موجود در فضای مطبوعات و تحلیل‌های موجود درباره‌ی عملکرد خود در دولت یازدهم پاسخ داد. او که خاستگاه سیاسی‌اش به اصولگرایان نزدیک است، می‌گوید باید تلاش کرد تا مسائل، حرفه‏‌ای دیده شود و معتقد است بسیاری از مسائل جامعه رسانه‌ای، چپ و راست ندارد. باید بر آنها متمركز شد تا خودبه‌خود این سیاست‌زدگی و تحت سیطره‌ی حوزه سیاسی بودن از بین برود. گفت‌وگوی شفقنا با حسین انتظامی را در ادامه می‌خوانید.درآغاز فعالیت شما در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گمانه زنی های مختلفی وجود داشت. در این مدت شما از دو جناح اصولگرا واصلاح طلب چه بازخوردهایی گرفته اید؟

تعریف غلطی از گذشته در زمینه جایگاه حرفه ای آن حوزه وجود دارد. برخی احساس می کنند معاون مطبوعاتی باید طیف خاصی را نمایندگی کند یا این که نماینده ی دولت در رسانه ها است. اما نگاه باید این باشد که آن فرد قرار است معاون مطبوعات باشد. اگر نگاه حرفه ای داشته باشیم، خیلی از این پیش فرض ها از بین می رود. طبعا آدمي در جايگاه معاونت مطبوعاتي در اين نوع نگاه اولا موظف است براي همه مطبوعات، پدري كند، نه فقط براي طیفی که به آن منتسب است یا برای همسويان دولت مستقر؛ و ثانيا در مقابل انتظارات غلطي كه از مطبوعات مي رود يا احتمالا ناشكيبايي هاي متعارف، به نقد و حتي نقدهاي تند مطبوعات، نقش حامی مطبوعات را بازي كند.

یکی از آسیب ها در رسانه های ما این است که رسانه ها توسط شخصیت ها یا جناح های سیاسی اداره می شوند و لذا حتی هویت حرفه‏ ای روزنامه نگاران هم تحت الشعاع آن قرار می‏‏گیرد. ما باید به این سمت برویم که مسائل، حرفه‏ای دیده شود. بسیاری از مسائل جامعه رسانه اي، چپ و راست ندارد و بايد به آنها متمركز شويم تا خودبخود اين سياست زدگي و تحت سيطره حوزه سياسي بودن از بين برود. از امانت داري در اقتباس ها تا حق دسترسي به اطلاعات تا برخورد با فاسدكردن روزنامه نگاران تا آموزش و مسائل سنديكايي مثل حداقل دستمزد. همچنین عدالت و شفافیت در توزیع یارانه و کیفیت گرایی و بهینه سازی مصرف منابع و رواج رتبه بندی و میثاق ها . اينها که چپ و راست ندارد و همت عمومي خودمان را مي طلبد كه رسانه ها هويت مستقل خود را باز يابند تا ابزار حوزه ديگر نباشند.

اشکالی ندارد یک فرد، هم کنشگر سیاسی باشد و هم بخواهد کار رسانه‏ ای کند اما باید بداند در هر لحظه ، بسته به این که در کدام هویت ظاهر می‏‏شود با فرهنگ حرفه‏ای و ابزار آن حوزه کار کند. مثلاً یک پزشک می‏‏تواند فوتبالیست هم باشد، اما صبح ها در بیمارستان با روپوش سفید با قواعد نظام پزشکی و بعدازظهرها با لباس ورزشی در زمین چمن با قواعد فیفا بازی می کند. اگر مثلا وقتي در بيمارستان است با قواعد فيفا یا با لباس ورزشی بازي كند چه افتضاحي به بار مي آيد! در حوزه كاري ما هم همين طور. اگر كسي احتمالا همزمان در دو حوزه كار مي كند بايد بداند در زمين رسانه بايد با قواعد همين حوزه بازي كرد نه با قواعد حوزه سياست يا امنيت يا نظامي. تحقق اين حرف نياز به ميثاق دارد كه ارزشش يا بهتر بگويم اثر بخشي اش بيش از قانون و حقوق است. اگر این مثیاق‏ها ‏توسعه پیدا کند بسیاری از مشکلات موجود حوزه رسانه حتما کم می‏‏شود. این که رسانه‏ ها ‏و روزنامه نگاران بشدت آسيب پذيرند و مرغ عزا و عروسي سياستمداران شده اند دليلش اين است كه رسانه، هويت ثانوي دارد و شأن رسانه و روزنامه نگار به قدري پايين آمده كه نقش کیسه شن جنگ ‏های ‏خیابانی سیاستمداران را بازي مي كند. اگر فقط به ميثاق ها متمركز شويم و بجز رسانه هاي رسما حزبي و ارگاني، هر كسي كه ابزار ديگران بود را از خود برانيم، به ساحت حرفه اي نزديك مي شويم و وقتي كنار همديگر هستيم به دنبال حل مشكلات خودمان هستيم نه پياده نظام ديگران!

 

یکی از مشکلات توسعه ی میثاق های اخلاقی، بحث ساختار رسانه ها در ایران است که بخش مهمی از آنها دولتی، حاکمیتی یا وابسته به نهادهای عمومی است. به همین دلیل به نظر میرسد فضای رسانه ای بیشتر شبیه درگیری روابط عمومی سازمان های مختلف با یکدیگر است تا فضای رسانه ای مستقل. شما پیش از این گفته بودید که به رسانه های این چنینی، دیگر مجوز داده نمیشود، اما آیا برنامه ای برای اصلاح ساختار قبلی و همکاری با مجلس جدید وجود دارد؟

دولت به اين عهد خود پایبند بوده است. از استقرار دولت يازدهم تا امروز مجوز هیچ روزنامه، خبرگزاری و هفته ‏نامه‏ دولتی یا متعلق به بخش عمومی صادر نشده است. این را در راستای عدالت رسانه ای می دانیم . حتي برخي از فعالان مطبوعات بخش خصوصي معتقدند که رسانه هاي دولتي يا عمومي موجود هم باید تعطیل یا خصوصی سازی شود. البته خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه ، يعني تحت نظارت یک دستگاه حرفه اي كه مراقبت کند در این واگذاری ، خصوصی سازی واقعی رخ بدهد و مثل آن چیزی که در حوزه های دیگر اتفاق افتد خصولتی جدید به وجود نیاید. زیرا این شق، حتما خطرناکتر است. نظارت پذیری و مسئولیت دولتی را ندارد اما از رانت و امکانات آن بهره مند است . دولتی خصوصی نما !

 

در بخش اول صحبت خود اشاره کردید، باید حرفه ای به مطبوعات نگاه شود تا به کیسه شن جنگ های خیابانی سیاستمداران تبدیل نشوند. اما در حال حاضرهمچنان برخی به فضای رسانه ای امنیتی نگاه می کنند. برای برون رفت از این فضا چه برنامه‏ای دارید؟ آیا دولت می‏‏تواند با همراهی رسانه‏ ها ‏فضایی را به وجود بیاورد که تحمل نقد در رسانه ها بیشتر شود؟

وضع موجود یک شبه به وجود نیامده است. به مرور ایجاد شده و بنابراین برای حل آن هم باید از روش‏ های ‏رادیکالی پرهیز کرد. تلاش برای بهبود این فضاباید یک بسته باشد و توأمان عمل کند تا به نتیجه برسد. شامل اقدامات حقوقی و قانونی، ایجاد و توسعه و گفتمان سازی بحث های ‏میثاقی ، بعلاوه اعتماد سازی وزارت ارشاد در قسمت هایی از بدنه حاكميتي که ممكن است رسانه هراسي داشته باشند و اعتمادسازی از طریق خود رسانه‏ ها. یعنی مسئولانه تر و حرفه اي تر رفتار كنند و پالایش درون صنفی داشته باشند. اگر همه این کارها با هم انجام شود به نتیجه می‏‏رسیم. اما هرگونه رفتار رادیکالی و صدور بيانيه هاي آتشين و مصاحبه هاي طوفاني در ظاهر دفاع از آزادي هاي مطبوعاتي و درگيري دستگاه هاي حاكميتي در عرصه عمومي، نتیجه معکوس می‏‏ گذارد. البته رفتار آرام و زیرپوستی نباید به محافظه کاری بیانجامد زیرا ما حق نداریم از حقوق رسانه ها عقب نشینی کنیم .

 

شما پیشنهاد مشخصی به رسانه‏ ها ‏دارید که در چه چارچوبی حرکت کنند تا این بدبینی به رسانه‏ ها بهبود پیدا بکند؟

به همان بحث‏ های ‏میثاق حرفه ای برمی گردم كه شكل تكوين يافته اش مي شود شوراي مطبوعات يا قانون. در سنت اسکاندیناوی و بعدها در ساير كشورهاي اروپايي، شورای مطبوعات را مي بينيم كه نهادي برخاسته از خودشان است كه عمدتا جنبه هاي اخلاق حرفه اي را دنبال مي كند و علاوه بر پيگيري حق دسترسي به اطلاعات ، نقش دادگاه شرافتي براي روزنامه نگاران را هم بازي مي كند. همين ايده در كشوري مثل هند، پشتوانه قانوني هم پيدا كرده. بر این مبنا، چند سال پیش، سازمان نظام رسانه ‏ای مطرح شد . نهادی صنفی و غیر دولتی شبیه سازمان نظام پزشکی یا نظام مهندسی. توجه داشته باشيم كه قانون مطبوعات رابطه‏ ی بین رسانه‏ ها ‏و حاکمیت را تعیین می‏‏کند، اما سازمان نظام رسانه‏ ای رابطه‏ ی بین روزنامه نگاران با یکدیگر، رابطه ی بین روزنامه نگاران با رسانه هایشان، و روزنامه نگاران با حاکمیت را تعریف می‏ ‏کند. وقتی ما قواعد حرفه‏ ای را رعایت نمی کنیم، سوءتفاهم در داخل خانواده رسانه و سوءتفاهم با نهاد رسانه بخش هایی از حاکمیت ایجاد می شود. گاهی در بعضی رسانه ها مطلبی از یک مجله ی خارجی ترجمه می‏‏شود اما ترجمه‏ ی عمداً دروغ! براساس این، موج می ‏‏سازند، مصاحبه می ‏‏گیرند، اظهارنظر می‏ ‏کنند. خب، این رفتار غیرحرفه‏ ای است. اگر همه ما در چارچوب‏ های‏ حرفه‏ ای عمل کنیم، و از رفتار غیرحرفه ای تبرَی بجوییم و خودمان با آن برخورد کنیم، این اتفاقات اصلاً نمی افتد. اگر کدهای اخلاقی رسانه‏ های ‏مختلف جهان را ببینید، در بعضی موارد تاسف می‏‏خورید چرا چنین رفتاری بین ما نیست. تازه ، همه ی آنها میثاق است و حتی قانون نیست . الان رسانه‏ های ما ‏خوشبختانه دارند بین خود میثاق می گذارند به نحوی که عبارات کلی نداشته باشد. دقیق باید بیان شود. مثلا درباره هدیه گرفتن ، سفر به میزبانی حوزه خبری ، انتشار یا پرهیز از انتشار مصاحبه ای که متنش بازبینی نشده ، نحوه انتشار جوابیه. مثلا در بعضی آئین نامه های اخلاق حرفه‏ ای به نظرم در لوموند است که می‏‏ گوید وقتی می ‏‏خواهم راجع به موضوعی درباره ی یک شخص حقوقی یا حقیقی مطلبی بنویسم، اول موضوع را با او مطرح می کنم که می‏‏ خواهم چنین گزارشی یا چنین محتوایی تهیه کنم، اطلاعات او را هم می ‏‏گیرم و اینها یک جا چاپ می شود. در ایران اما اوج توجه به این موضوع ماده 23 قانون مطبوعات است که فرد می تواند بعد از انتشار مطلب ، جوابیه بدهد که خود آن هم ماجرایی دارد! کدام روش حرفه ای تر است؟ حرفه ای به این معنا که باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل هم بشود. من به عنوان یک کنشگر رسانه ای تأسف می خورم که برخی چهره ها از مصاحبه، فراری هستند. دلیلش چیست؟ یا لااقل از زاویه آسیب شناسی کار خودمان چیست ؟ آنها زمانی به یکی از همکاران ما اعتماد کرده اند که لباس ما را پوشیده بوده و دیده اند که او از اعتمادشان سوء استفاده کرده و مثلا حرف های خارج از مصاحبه را منتشر کرده است .

اگر ما به تعاریف و رفتار حرفه ای توجه کنیم، بسیاری از اتفاقاتی که الآن به عنوان معلول با آنها مواجه هستیم، از بین می‏‏رود. طبعاً در رفتار حرفه‏ ای، شنود ، کاری غیرحرفه ‏ای است. بنابراین هر رسانه و هر روزنامه نگاری که از طریق شنود ، خبر بگیرد، بی ارزش است. مثل آنچه راجع به هفته نامه News of the world اتفاق افتاد که با وجود 150 سال سابقه به محض اثبات شیوه غیرحرفه ای اش در کسب خبر1، تحت فشار افکار عمومی و افکار حرفه ای مجبور به خود تعطیلی شد.

 

سازمان نظام رسانه ای باید مصوبه ی قانونی داشته باشد. بنا دارید در مجلس جدید طرحی داشته باشید که این سازمان شکل بگیرد؟

از ابتدای قبول مسئولیت، چند برنامه اعلام کردم که پیگیری تاسیس این سازمان در صدر آنها بود. بر این مبنا پیش نویس آن را پس از جلساتی با تیم کارشناسی منتشر کردیم . پس از آن برخی از روزنامه نگاران گفتند این طرح اشکالاتی دارد و خواستار توقف آن شدند . من با خود پیمان بسته ام آنچه همکارانم می‏‏ خواهند برایشان انجام بدهم، و لذا با وجودی که همچنان این ایده را حلاَل بسیاری از مشکلات می دانم و نقش گلوگاهی برایش قائلم اما تا اجماع، پشت آن نباشد متوقف خواهد ماند .

البته طبعاً وقتی این مدل ، قانون می‏‏شود با آن مدلی فرق می‏‏ کند که یک شورای مطبوعات به شکل داخلی اما فراگیر و بدون استثناء از دل روزنامه نگاران می‏‏جوشد. اما به هرحال یکی از دلایلی که بعضی اوقات سوءتفاهم پیش می‏‏ آید و به برخورد با یک رسانه منجر می‏‏ شود که همه ما نسبت به آن حساس هستیم، اشتباهات حرفه‏ ای همکاران خود ما است. اگر پس از آموزش ها ، پس از فرهنگ شدن میثاق های حرفه ای ، پس از تبرَی جستن از ابزار سیاست شدن ، به تخلفات حرفه ای ما در چارچوب های حرفه ای و نه چارچوب‏ های ‏قضایی رسیدگی شود این طوری حتی اعتماد حاکمیت به رسانه بیشتر می شود و آن هراس ، کمتر . قبول دارم که بین پزشکان و روزنامه نگاران به دلیل نوع کار آنها تفاوت جدی وجود دارد، اما الآن همه ی شهروندان می‏‏ دانند اگر از یک پزشک و رفتار حرفه‏ ای او شکایت داشته باشند جایی وجود دارد که می توانند به آنجا عارض ‏شوند و پزشکانی که برخاسته از همان صنف هستند، به آن رسیدگی می کنند و برای آن فرد متخلف ، حکم صادر ‏می کنند. متقابلاً حاکمیت هم خیالش جمع است. در عین حال ، چون قانونگذار باید به حقوق همه ذینفعان مشترک توجه داشته باشد، در بخشی از موارد، گلوگاه های حاکمیتی هم گذاشته است که از نظر حقوق اساسی لازم است. مثل تعرفه پزشکان که پیشنهادش با سازمان نظام پزشکی اما تصویب آن به عهده‏ ی حاکمیت یعنی وزارت بهداشت است.

 

نکته‏ ای وجود دارد، عمده طرح های شما برای بهبود وضعیت مطبوعات به روزنامه نگاران برمی‏ ‏گردد، کارهای صنفی که توسط روزنامه نگاران باید اجرا بشود. در حالی که آنچه شما علت بسیاری از مشکلات می دانید، خود معلول اتفاقات دیگری مثل ساختار رسانه است. در بحث ساختار گفتید نمی توان رادیکالی عمل کرد اما الآن به نظر می ‏‏رسد این فضا باعث شده تا فضای موجود ، نوعی عقب نشینی نسبت به رسانه هایی تلقی شود که همچنان در دژهای محکم شان هستند و در مقابل ، برخی رسانه ها به خاطر کوچکترین اشتباهات حرفه ای تنبیه می شوند .

من گفتم این یک بسته است. نگفتم فقط از زاویه‌ی روزنامه‌نگاران باید پیش برود. در این بسته ، چهار پنج پایه وجود دارد، که یک پایه آن تلاش روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها برای اعتمادزایی است. اعتمادزایی ، محافظه‌کاری نیست، بازگشت به آئین حرفه‏ ای است. اگر ما سلوک حرفه‏ ای داشته باشیم، این کار خود به خود ، اعتمادزا است. پایه‏ های ‏دیگر بهبود شرایط معیشتی و امنیت شغلی است، مالکیت رسانه هاست ، توجه به زیر ساخت ها در اقتصاد و سازمان رسانه هاست . همین قوانین و مقررات یا به قول شما ساختار است که باید بازبینی و بعضی از آنها در صورت لزوم اصلاح شود. مثلاً در پیش نویس لایحه ‏ی قانون رسانه‏ های همگانی، مواردی از این دست تعبیه شده است که اساساً برخورد با مطبوعات باید چه سلسله مراتبی داشته باشد یا مباحث حقوق مطبوعات در قانون مطبوعات ، الزام آورتر شود و برای انسداد اطلاعاتی، بازدارندگی به وجود بیاید. در کنار همه اینها فرهنگ موجود در روابط نادرست و مطالبات و انتظارات موجود را نیز به مرور اصلاح کرد . شما می‏ ‏بینید قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به لحاظ ساختاری پیش رفته است اما هنوز موانع فرهنگی آن وجود دارد. موانع فرهنگی را باید به مرور برچید.

 

در شرایطی که انجمن صنفی منسجمی برای تبادل نظر درباره‌ی موضوع های مختلف رسانه وجود ندارد چرا سازمان نظام رسانه‌ای را کنار گذاشتید؟

همان طور که عرض کردم مواردی وجود دارد که اجماع پشت آن لازم است. برای آن ایده، می‌شد اکثریتی درست کرد، موج رسانه ‏ای و به به و چه چه راه انداخت، اما این را به نوعی، تقلب در بازی می ‏‏دانستم. اگر اکثریتی هم فراهم می ‏‏شد اکثریتی شکننده بود. در حالی که اگر مثلا 90 درصد از روزنامه‌نگاران به این نتیجه برسند که اجرای این ایده ، حقوق آنان را چه در کار بیرونی و چه در رسانه خودشان بیشتر تامین می کند، طالب آن خواهند بود . و ببینند که علاوه بر تأمین حقوق ، اصطکاک های حاکمیتی با رسانه ها کاهش می یابد و به امنیت آنان منجر می شود و تسلط غیر منطقی دولت ها را هم از بین می برد؛ یعنی جاهایی که واقعا حاکمیتی نیست به خود صنوف سپرده می شود و در واقع ، با مسئولیت آفرینی ، عقب نشینی دولت به نفع صنوف اتفاق می افتد. لذا تصویب آن ، بدون تشخیص و مطالبه و اجماع ، به خودی خود ارزشی ندارد.

 

فضای موجود باعث می‌شود به‌تدریج افراد باتجربه به سراغ کارهای دیگر بروند، در نتیجه موج جوانی که انرژی مطبوعات است اما به همان اندازه ممکن است نپخته باشد، به این فضا بیاید. چه طور باید این اجماع حاصل شود؟ فکر نمی‌کنید در این فضا سطح مطبوعات به رسانه ‏های ‏جوانی تنزل می‌کند که شاید پختگی لازم را ندارند و ممکن است اشتباهات بیشتری انجام دهند؟

یادم است بعضی همکاران به ایجاد سازمان نظام رسانه ای اعتراض داشتند و می‌گفتند طرح این ایده به خاطر ایجاد بدل برای انجمن صنفی مطرح شده . در حالی که اینها دو موضوع جدا هستند. یعنی تفاوت ماهوی بین تشکل ها که براساس داوطلبی بنا نهاده شده اند با یک سازمان قانونی شبه اجباری وجود دارد. شاید دلیل اصرار نکردن من این بود که به مرور زمان ، این حس به همکاران من منتقل شود که سازمان نظام رسانه ای قرار نیست بدل تشکل ها باشد. بلکه می تواند در فرایند تکوین خود به آنها تکیه کند و بده - بستان منطقی و هم افزا داشته باشند . خیلی دوست دارم این متن توسط روزنامه‌نگاران بازخوانی شود چون ایرادهای محکمی هم به آن گرفته شده و این ایرادها را باید در قالب همت جمعی، رفع بکنیم.

 

در منطقه و فضای بین‌المللی رسانه‌های تاثیرگذاری وجود دارد که برخی از آنها با این که سابقه‌ی کمی دارند، برد بیشتری نسبت به رسانه‌های داخلی دارند و حتی گاهی برخی مسئولان هم به رسانه‏ های ‏خارجی بهای بیشتری می‏‏دهند تا رسانه‏ های ‏داخلی. شما بحث اعتمادسازی را مطرح کردید آیا توانسته‌اید این اعتمادسازی را در بخش‌هایی از حاکمیت ایجاد کنید تا بعضی از رسانه‏ های ‏غیردولتی ‏در مسیری قرار بگیرند که از این قدکوتاهی رسانه‏ های ‏ایرانی کاسته شود؟ و روزنامه‏ های ‏ما شخصیتی پیدا کنند که بتوانند در منطقه و جهان با هر کسی که می‌خواهند مصاحبه کنند و تاثیرگذار باشند.

بله ، این ضعف وجود دارد . متاسفانه روزنامه‌نگار بین‌المللی هم در اندازه میراث ، وزن و رسالت مان ما نداریم. این هم یک بسته است. یک پایه آن توسعه آموزش زبان‌های بین المللی است . نکته دوم، ما الان چند رسانه داریم که با رسانه‏ های ‏معتبر دنیا خواهرخواندگی داشته باشند؟ اگر این خواهر خواندگی باشد آن وقت یادداشت یک مقام عالیرتبه ما برای این که در رسانه‌ی بین‌المللی چاپ شود، تا دیده شود آن رسانه، دست به دامن خواهرخوانده‏ی خود در ایران می‏‏شود و آن را سپس به طور هم زمان یا هر تفاهم دیگری چاپ می‏‏کنند. منتهی از رسانه‏ های ‏مهم ما چه تعداد توانسته‌اند این کار را انجام بدهند؟

 

در گذشته بحثی با وزارت امور خارجه وجود داشت که وقتی وزیر یا رئیس جمهور یک کشور وارد ایران می‏‏شود، یکی از کارهای او می‌تواند مصاحبه با یک خبرگزاری باشد. البته در همین حد هم در داخل اجرایی نشده است.

به عنوان نقطه‏ ی آغاز، خوب است. اما در دراز مدت دولت نباید خودش محور باشد . این مدل کارها در درازمدت ، نحیف کردن رسانه ها و تداوم دولتی سازی آنها خواهد بود . وقتی رئیس‌جمهور چین آمده بود، یازده مدیر رسانه‏ ای ارشد همراه او بود. باهدف این که رسانه‌ها با هم آشنا شوند ، جلسه‏ ای با حضور مدیران رسانه های موفق خودمان و آنها برگزار کردیم و در توافق نامه‌ها این نکته تصریح شد که رسانه‏ ها ‏را به هم نزدیک کنیم. در ادامه آن کار و به منظور تحکیم روابط بین رسانه ای ، یک هیات رسانه ای غیر دولتی هم دارد می رود به چین .دولت باید فقط نقش کاتالیزور داشته باشد، یعنی کمک کند که واکنش شروع شود. سپس ، واکنش با موفقیت ادامه خواهد یافت .

 

شما معتقد هستید در وهله‌ی اول خبرنگاران باید خود را توانمند کنند تا بتوانند در عرصه‌‏های ‏ بین‌المللی حضور داشته باشند؟

یکی از پایه های این کار است.

 

مسئله‌ی دیگر این است که رسانه‌های ایرانی اعتماد به نفس لازم را ندارند.

اعتماد به نفس با عقب نشینی دولت به نفع صنوف ایجاد می شود و البته و موکدا با توسعه رفتارهای حرفه ای و پندار زدایی های موجود.

 

با تمام این صحبت‌ها، آیا به بهبود فضای رسانه‏ ای و حرفه‌ای‌تر شدن آن امید دارید؟


بدبین نیستم. با وجود همه ناملایمات اما پختگی ها خیلی بیشتر شده . اگر همه وجوه را همزمان ببینیم و برای آن ، چاره هماهنگ داشته باشیم ، اوضاع حتما بهتر هم می شود.

 

منتشر شده در شفقنا 27 اردیبهشت 1395


http://media.shafaqna.com/top-news/item/29980-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B7%D8%A8%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%85%D9%85%DA%A9%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA.html

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهبود فضای مطبوعات با روش رادیکالی ممکن نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات