چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی وبلاگ > دانش، مهرزاد - درباره موفقیت اصغر فرهادی در کن

1-  در بحبوحه شادمانی سینمادوستان ایرانی برای موفقیت بزرگ اصغر فرهادی عزیز و شهاب حسینی نازنین در جشنواره کن، مطمئن باشید عده ای خاله زنک هم که تریبون های وسیع در اختیار جمعیت معدودشان است از همین فردا پیدا می شوند و با استنادهای مضحک به دلایلی رقت بار تلاش وافر خواهند داشت تا این کامیابی را ناچیز جلوه دهند و در پس غبارهای ناشی از غوغاسالاری های شان قرارش دهند.

این که مثلا چون یک داور ایرانی بین داورها بود یا این که این چراغ سبز نفوذ فرانسوی ها در دوره بعد از برجام بود و یا این که رشوه شرکت قطری به کن موجب این جایزه شد یا این که فیلم سیاه نما بود و...البته خوب است گردانندگان برنامه هفت هم که با تئوری درخشان خود مبنی بر «دگرباش پنداری کن»، خلقی را حیران و مبهوت از این همه تعمیق در استدلال کرده اند، موفقیت فرهادی و حسینی را از زاویه همین گفتمان شریف ریشه یابی کنند تا روشنگری هایی دیگر بر مجموعه پرافتخار خود بیفزایند. صحبت از تلویزیون شد....

ظاهرا شب گذشته جز عبارتی چند کلمه ای در قالب «خبر»، موفقیت سینماگران هموطن مان در کن سهم دیگری در این سازمان عریض و طویل نداشته است. رییس جدید صدا و سیما هم ظاهرا همان در را دارد به سمت همان پاشنه ای در توجه به سینماگران پیشرو ایران می گرداند که اخلافش می چرخاندند. ما انتظاری البته از تلویزیون ملی مان نداریم و تا به حال هم اخبار جشنواره کن (و ده ها خبر دیگر را در اقصی نقاط جهان) از شبکه های مقتضی اینترنتی و...دریافت می کردیم و می کنیم و خیلی هم راحتیم...منتها قرار است تلویزیون با این اعتمادزدایی خودخواسته تا کجا پیش برود؟

2-خبر موفقیت فرهادی را در اسکار، در سحرگاه چهار سال قبل دریافت کردیم و موفقیتش را در کن، همین دیشب. و چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی! بخش مهمی از این برکت و فرخندگی، البته به حس غرورمان از داشتن چنین هموطن پرافتخاری معطوف است؛ اما نه به دلایل صرفا میهن دوستانه؛ بلکه به درس هایی که می شود از این جریان گرفت.

این روزها اغلب کسانی که به نوعی با سینما در ارتباطند، از مدیر سازمان سینمایی گرفته تا روسای اصناف سینمایی و چهره های مطبوعاتی و ...به نوعی در حال ارسال پیام های رسمی و غیررسمی تبریک به فرهادی (و حسینی) هستند که البته خیلی هم خوب است و دست شان درد نکند. اما یادمان باشد فرهادی این موفقیت را بیش از هر چیز با تکیه بر استعدادهای فردی و بدون اتکا به سیستم کسب کرده است. منظورم از سیستم صرفا فضای قدرت فائقه رسمی نیست، بلکه هر تشکیلاتی است که در قالب های مختلف به سینمای ایران مربوط می شود. این که فرهادی از سینمای جوان شروع کرد و سال ها در رادیو و تلویزیون فعالیت می کرده نافی این نکته نیست. خیلی ها در طول این همه سال این جاها و جاهای دیگری بوده اند و هیچ چیز نشده اند. نکته مهم در این بین، حفظ استقلال و فردیت است.

قطعا بخش مهمی از موفقیت فرهادی در سواد و تخصص و مهارت او است، اما یک بخش قابل توجه هم به فردیت و منش او معطوف است. کوشش، وسواس هنری، پرهیز از جلوه گری، تواضع، حساسیت به بزنگاه ها و نقاط مهم انسانی، دوری از حاشیه و...از جمله این مراتب است. آن چه شاید امثال ما را از موفقیت های جهانی او خوشحال می کند، بیش از آن که مربوط به عرق ملی باشد، به شرافت طبع او معطوف است.

جوانان جویای نام در حوزه سینما به این نکته توجه فراوان باید داشته باشند. «فرهادی بودن» مقوله ای نیست که با یکی دو فیلم و افه و سخنرانی و دریافت چند فقره نقد مثبت از این و آن حاصل آید. این اعتبار، عقبه ای مهم دارد و برای به دست آوردنش باید طی طریق کرد؛ هم در باب تخصص های سینمایی و هم در وادی فردیت انسانی.

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات