یورو 2008 آغاز پادشاهی اسپانیا در جهان


تیم ملی فوتبال اسپانیا پس از سال‌ها ناکامی در یورو 2008 موفق شد عنوان قهرمانی را به دست آورد تا موفقیت‌های این تیم در اروپا و جهان در سال‌های بعد از آن آغاز شود.



به‌ گزارش ‌ایسنا‌، یورو 2008 اتریش و سوییس به عنوان شروع پادشاهی اسپانیا در جهان محسوب می‌شود. این حکومت تا جا‌م جها‌نی 2014 برزیل طول کشید. در این 6 سال، لاروخا علاوه بر قهرمانی در جا‌م جها‌نی 2010، یورو 2012 را نیز فتح کرد تا نخستین تیمی باشد که در دو دوره پیاپی در یورو قهرمان می‌شود. این دوران طلایی که در سال 2008 آغاز شد، نه تنها عنوان قهرمانی در یورو را به اسپانیا داد بلکه فو‌تبا‌ل جدیدی را همگان نشان داد که این شیوه، همچنان در حال استفاده است.



اسپانیا در حالی به یورو رسید که یکی از بخت‌های قهرمانی محسوب نمی‌شد و هنوز تنش و جنجال میان هو‌اد‌ا‌ران و لوییس آراگونس وجود داشت. سرمربی وقت اسپانیا با حضورش در تیم ‌ملی، خانه‌تکانی کرد و بازیکنان محبوبی همچون رائول گونسالس را کنار گذاشت. آراگونس رهبری تیم را بر عهده ژاوی هرناندس و آندرس اینیستا خلاق سپرد و مارکوس سنا را برای حمایت از آنها در میانه میدان قرار داد. اسپانیا تیم بسیار خوبی بود اما همه نگاه‌ها به آلمان قدرتمند بود. همه این تیم را بخت نخست قهرمانی می دانستند. پس از ژرمن‌ها نیز ایتالیا، هلند، فرانسه، پرتغال و روسیه از شانس های قهرمانی به حساب می آمدند.




یورو 2008 پرگل بود و تیم‌ها تهاجمی بازی می‌کرد‌ند. مانند تمام ر‌قا‌بت‌های بزرگ، شگفتی‌های زیادی نیز در آن وجود داشت. کرواسی در مرحله گروهی بالاتر از آلمان به مرحله بعد صعود کرد. فرانسه در قعر جدول گروهش قرار گرفت و حذف شد. در مقابل، اسپانیا در گروه خودش روسیه، سوئد و یونان را شکست داد. لاروخا بازی به بازی پیشرفت کرد و اعتماد به نفس پیدا کرد. زوج خط حمله این تیم (فرناندو تورس و داوید ویا) تماشاگران را به وجد می‌آوردند.




ضربات پنا‌لتی‌ برابر ایتالیا



بازی های یک چهارم نهایی به جز دیدار هلند و روسیه که با شکست سه بر یک نارنجی ها به پایان رسید، برگزار شده بود. آلمان به سختی و با نتیجه‌ سه بر دو پرتغال را شکست داد و در دیدار کرواسی و ترکیه، پیروزی از آن ترک ها شد. بازی تیم‌های ایتالیا و اسپانیا نیز با ضربات پنا‌لتی‌ به پایان رسید.




اسپانیا توانست به بدشانی‌ و حذف‌هایش در مراحل یک چهارم نهایی تورنمنت‌های معتبر پایان دهد. در آن دیدار لاروخا برتر از ایتالیا و شایسته پیروزی بود. ایکر کاسیاس، اولین پنا‌لتی‌ ایتالیا که توسط دنیله دروسی زده شد را مهار کرد اما دنی گوییسا، چهارمین پنا‌لتی‌ را از دست داد. کاسیاس با مهار ضربه آنتونیو دی‌ناتاله، اشتباه هم تیمی‌اش را جبران کرد و همه چیز بستگی به پاهای سسک فابرگاس داشت. او زننده آخرین ضربه بود و توانست آن را به گل تبدیل کند.




بهترین بازی و گلزنی تورس



تیم‌های صعود کننده به نیمه نهایی، حریفان خود را شناختند. آلمان باید به مصاف ترکیه می رفت و اسپانیا حریف روسیه بود. ژرمن‌ها پس از پیروزی سه بر دو برابر ترکیه، به فینال رسیدند و در مقابل هم اسپانیا، بهترین بازی‌اش را در این ر‌قا‌بت‌ها برابر روسیه به نمایش گذاشت و با سه گل پیروز شد.




فینال میان آلمان و اسپانیا برگزار شد. آلمان در آغاز، مالکیت توپ را داشت و اجازه نداد توپ به اسپانیایی ها برسد. یک چهارم ابتدایی بازی، فشار روی کارلس پویول، مدافع و کاسیاس بود. آن ها باید مانع از باز شدن دروازه شان می‌شدند. پس از آن، همه چیز با بازی اینیستا تغییر کرد و ورق برگشت. حرکت هافبک اسپانیایی از سمت چپ باعث ترس آلمانی‌ها شده بود. دوندگی اینیستا، آلمان را وادار به عقب نشینی کرد و نوبت به لاروخا رسید تا بازی را در دست داشته باشد. با حضور دو بازیکن مستعد در مرکز زمین به نام‌های ژاوی و اینیستا، مالکیت توپ برای اسپانیا بود. گل اسپانیا در دقیقه 33 با پاس بلند ژاوی به تورس به ثمر رسید. او توانست ینس لمان را کنار بزند و توپ را به آرامی وارد دروازه ژرمن‌ها کند.




بازی یک بر صفر به نفع اسپانیا در حال برگزاری بود. لاروخا برتری‌اش را پس از گل ا‌دا‌مه‌ داد و آلمان دستپاچه کاری از پیش نبرد. تک گل تورس برای قهرمانی اسپانیا کافی بود و با سوت پایان بازی بازیکنان سر از پا نمی‌شناختند. در اسپانیا نیز مردم در خیابان ها جمع شدند. این اتفاق بی‌سابقه بود. ژاوی به عنوان بهترین بازیکن این ر‌قا‌بت ها انتخاب شد و اسپانیا بدون آرگونس به قهرمانی‌هایش تا سال 2014 ادامه داد.




تیم‌های شرکت کننده



آلمان، اتریش، کرواسی، اسپانیا، فرانسه، یونان، ایتالیا، هلند، پرتغال، لهستان، چک، رومانی، روسیه، سوئیس، سوئد و ترکیه.




نتایج



یک چهارم نهایی




پرتغال 2 آلمان 3



کرواسی یک ترکیه یک (ترکیه در ضربات پنا‌لتی‌ سه بر یک پیروز شد)



هلند یک روسیه 3



اسپانیا صفر ایتالیا صفر (اسپانیا در ضربات پنا‌لتی‌ چهار بر دو پیروز شد)




نیمه نهایی



آلمان 3 ترکیه 2



روسیه صفر اسپانیا 3




فینال



آلمان صفر اسپانیا یک




ترکیب دو تیم فینالیست




آلمان



ینس لمان، آرنه فردریش، پر مرتساکر، کریستف متزلدر، فیلیپ لام، تورستن فرینگز، هیتزلبرگر، باستین شواین اشتایگر، میشاییل بالاک، لوکاس پودولسکی ، میروسلاو کلوزه.




اسپانیا



ایکر کاسیاس، سرخیو راموس، کارلس پویول، کارلوس مارچنا، کاپدویا، مارکوس سنا، آندرس اینیستا، ژاوی هرناندس، سسک فابرگاس، داوید سیلوا، فرناندو تورس.




گل‌ها



فرناندو تورس




داور



روبرتو روزتی




برترین گلزنان



داوید ویا (اسپانیا) 4



رومن پاولیچنکو (روسیه) 3



لوکاس پودولسکی (آلمان) 3



سمیح سنتورک (ترکیه) 3



هاکان یاکین (سوئیس) 3



آندره آرشاوین (روسیه) 2



میشائیل بالاک (آلمان) 2



دنی گوئیسا (اسپانیا) 2



زلاتان ایبراهیموویچ (سوئد) 2



نیهات قهوه‌چی (ترکیه) 2



میروسلاو کلوزه (آلمان) 2



باستین شواین اشتایگر (آلمان) 2



وسلی اسنایدر (هلند) 2



فرناندو تورس (اسپانیا) 2



آردا توران (ترکیه) 2



رود فان‌نیستلروی (هلند) 2



روبن فانپرسی (هلند) 2



ایوان کلاسنیچ (کرواسی ) 2




انتها‌ی‌ پیا‌م


[ منبع این خبر سایت ایسنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یورو 2008 آغاز پادشاهی اسپانیا در جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات