مهاجرتی که جان«گورخر ایرانی» را می‌گیرد

مهاجرت‌هایی که گورخر ایرانی در منطقه بهرام گور فارس برای یافتن آب و غذا انجام می دهد این روزها به قیمت جانش تمام می شود. خبرگزاری مهر: منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه ۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و ۷۸۷ متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر است.

این محدوده از سال ۱۳۵۱ با عنوان منطقه حفاظت شده «بهرام گور» تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

این گونه کم نظیر که فقط در نی ریز و سمنان زیست دارند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که یکی از این مشکلات، تصادف با خودروهای عبوری کنار زیستگاه است که اخیرا نیز جان یکی از زیستمندان را گرفت.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس در رابطه با مهاجرت گورخر گفت: معمولا گورخر این منطقه شبانه برای تامین علوفه به سمت باغات در شمال و دیگر نقاط این منطقه مهاجرت می کند.

سیاوس محمدی بیگدلی افزود: مهاجرت این گونه اغلب به صورت  روزانه بوده که پس از ترک منطقه بعضا دچار حوادثی خواهند شد که طی چند روز گذشته یک مورد تلف شدن گورخر پس از برخورد با کامیون اعلام شد.

مهاجرتی که جان«گورخر ایرانی» را می‌گیرد

وی اظهار داشت: در فصل تابستان به دلیل کم بودن آب و علوفه، گورخر منطقه حفاظت شده بهرام گور را در حالی که قسمتی از آن فنس کشی نیست ترک می کند که خطراتی این گونه را تهدید می کند.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس از کمبود اعتبار برای فنس کشی قسمتی از این منطقه حفاظت شده خبر داد و تاکید کرد: طی چند سال اخیر محیط زیست استان به دلیل کمبود اعتبار نتوانسته نسبت به فنس کشی قسمتی از این منطقه اقدام کند اما برای سال جاری فنس کشی این منطقه در دستور کار است.

محمدی تاکید کرد: کل این منطقه ۴۰۹ هزار هکتار است، از این رو فنس کشی آن به اعتبار زیادی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه گورخر آسیایی فقط در نی ریز و سمنان وجود دارد، گفت: در حالی که در تمامی آسیا این گونه در خطر انقراض است اما وضعیت آن در بهرام گور بسیار مناسب است.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۷۹۰ راس گورخر آسیایی در منطقه حفاظت شده بهرام گور قرار دارد که آمار آن بسیار مناسب است.

یک کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه گور خر از جمله حیواناتی است که در مناطق دشتی زندگی می کند، گفت: فصل بهار به دنبال گرم شدن هوا در این مناطق مهاجرت گورخر برای تهیه علوفه و آب آغاز شده و بیشتر به سمت استانهای همجوار می روند.

علمدار علمداری اظهار داشت: خشکسالی باعث شده حیات وحش در این منطقه با کمبود علوفه مواجه باشند از این رو برخی گونه های حیات وحش این منطقه مانند گورخرها برای تامین علوفه تازه دو نوع مهاجرت دارد که یکی به صورت روزانه و دیگری فصلی است.

وی با اشاره به اینکه گورخر برای تامین علوفه به اراضی کشاورزی و باغات اطراف منطقه می رود، افزود: در مهاجرت فصلی، اين گونه، از شهرستان ني ريز به سمت استان‌های يزد و كرمان می رود که برای تامین علوفه و آب مورد نیاز است.

این کارشناس حوزه محیط زیست بیان کرد: گورخر از جمله گونه هایی از حیات وحش است که با میزان کم باران و پوشش گیاهی بسیار کم قادر به زندگی است.

علمداری با اشاره به اینکه مهاجرت گورخرها مشکلاتی برای آنها به وجود آورده، گفت: بعضا شاهد برخورد کامیون با این گونه ها که قصد مهاجرت از منطقه را داشته هستیم که در این خصوص باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

وی افزود: البته برای آنکه از تلف شدن گورخرها در محدوده غرب جلوگیری شود آبشخورهایی در مسیر آنها به سمت غرب ایجاد شده که تا حدودی از به خطر افتادن حیات این گونه جلوگیری می شود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهاجرتی که جان«گورخر ایرانی» را می‌گیرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات