عزم جزم خیرین سلامت برای رفع مشکلات درمانی استان مرکزی

محسن ابدال که قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت نیز هست درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص تاریخچه، نحوه فعالیت، ارزش کمکهای مردم و دیگر مسائل مربوط به این حوزه توضیحانی ارائه کرد.
س - لطفا در خصوص تاریخچه این مجمع توضیحاتی بفرمایید.
ج - در پی دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و روسای کمیسیون بهداشت و درمان و اموراجتماعی مجلس شورای اسلامی و جمعی از خیرین استان فارس با رهبر معظم انقلاب اسلامی در آبان ماه 1385 و توصیه و تاکیدات معظم له بر واگذاری امور سلامت به مردم و با توجه به سوابق بسیاردرخشان و ارزشمند «سید رضا نیری» در گسترش فرهنگ ایثار و خدمت رسانی به محرومان و نیازمندان طی سالیان متمادی ، نامبرده طی حکم مورخه 17/5/1386 آقای لنکرانی وزیر اسبق بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مشاور وزیر و رئیس ستاد مرکزی خیرین سلامت کشور منصوب شد.
تشکیل هیات موسس و هیات امنا، ازاقدامات بعدی است که این مهم با دعوت از جمعی از خیرین مقیم استان تهران و تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.
با مشخص شدن هیات های مذکور، اساسنامه مجمع خیرین سلامت کشور به عنوان یک سازمان مردم نهاد، تنظیم و جهت اخذ مجوزهای لازم و ثبت در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به وزارت کشور ارائه گردید.
مجمع خیرین سلامت کشوردرتاریخ 19/10/1388 به عنوان یک سازمان مردم نهاد با هدف فراهم آمدن امکان شناسایی و ساماندهی کلیه فعالیت های مجمع خیرین سلامت کشور به عنوان یک سازمان مردم نهاد؛ غیرسیاسی ، غیرانتفاعی و غیردولتی بوده و در موضوع بهداشت و درمان با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ، فعالیت می نماید و مطابق اساسنامه مربوطه اداره می شود.
ستاد اصلی مجمع خیرین سلامت کشور در تهران است و در تمامی استان ها و تعدادی از شهرستان ها که دارای دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی هستند شعبه اصلی دارد، در برخی از شهرستان های فاقد دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی نیز دارای دفتر نمایندگی است.
س- آقای ابدال لطفا اهداف و وظایف مجمع خیرین سلامت را بیان کنید؟
ج- مجمع خیرین سلامت کشور با هدف فراهم آمدن امکان شناسایی و ساماندهی خیرین سلامت کشور و برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح از کمک ها، مشارکت های مردمی و هدایت کمک ها به اولویت های ملی در حوزه سلامت تشکیل شده است.
اهم وظایف این سازمان مردم نهاد شامل احداث ، تکمیل ، ترمیم و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی ، همیاری در اداره و توسعه برنامه های مراکز آموزشی ، درمانی ، تحقیقاتی و پژوهشی ، تلاش درجهت ایجاد هماهنگی و وحدت رویه وحمایت معنوی وقانونی ازفعالیت های موسسات خیریه، تلاش در جهت شناسایی نیازهای واحدهای درمانی و موسسات بهداشتی، درمانی ودارویی و اهتمام دررفع آنها، تلاش درجهت احیاء و توسعه فرهنگ و سنت های اسلامی درزمینه وقف ، حبس ، وصیت ، هبه ، قرض الحسنه ، خمس ، صدقات وترویج فرهنگ مشارکت های مردمی و خیرین ، ایجاد شرایط لازم جهت معرفی طرح های مختلف عام المنفعه بهداشتی و درمانی به نیکوکاران به منظور تقویت وتوسعه طرح های مذکور و ارائه مشاوره به افراد خیر و نیکوکار در امور بهداشتی و درمانی در جهت تطبیق نیات خیر آنان با نیازهای جامعه است.
س- جنابعالی چه مدت است به عنوان مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان مرکزی مشغول فعالیت شده اید؟
- از حدود یک ماه قبل با برگزاری انتخابات جدید، اینجانب به عنوان مدیر عامل مجمع خیرین استان مرکزی انتخاب و مشغول فعالیت شدم.
س- مجمع خیرین سلامت استان مرکزی تاکنون در کدام شهرهای این استان شکل گرفته است؟
ج- علاوه بر اراک هم اکنون در شهرهای ساوه ، خمین ، محلات ، فراهان و دلیجان مجمع خیرین سلامت تشکیل شده و به سبب مستقل شدن دانشکده علوم پزشکی ساوه ، مجمع خیرین این شهر به صورت مستقل فعالیت می کند و دارای مدیرعامل است اما در مجمع خیرین بقیه شهرستان های استان مدیر اجرایی فعال است.
برای شهرهای تفرش ، آشتیان و شازند هم مقدمات کار برای تاسیس مجمع خیرین سلامت فراهم شده است.
س- آیا برای جمع آوری و هزینه کرد کمک های خیرین برنامه هدفمندی دارید؟
ج- کمک های مردمی مفید در بخش سلامت را به صورت هدایت شده جمع آوری کرده و در این حوزه در زمینه های درمان ، بهداشت و آموزش مصرف می کنیم.
به خاطر جلوگیری از هدررفت منابع ابتدا نیازهای واقعی را از دانشگاه می گیریم و برهمان اساس ، آن را عرضه می کنیم و طبق نیات خیران ، کمک ها جمع آوری شده و در ساخت و ساز ، خرید تجهیزات و وسایل بیمارستانی ، درمانگاهی ، تجهیزات اداری و آموزشگاهی هزینه می شود.
برای جمع آوری این کمک ها یابه طورحضوری خدمت خیرین می رسیم ونیازها را عرضه می داریم که درصورت جلب اعتماد آن ها، رقم را می پردازند و در جای خودش خدمت رسانی می شود و یا از طریق سایت، رسانه ها و همایش ها نیازهای خود را به اطلاع مردم رسانده و از کمک های آنها استفاده می نمائیم.
از سویی نیز تصمیم داریم با صدور دفترچه های عضویت اقدام به عضوگیری کنیم زیرا کارهای همگانی بهتر جواب می دهد و نتایج آن سودمندتر خواهد بود و درصورتی که هرماهه 50 هزارتومان توسط 30 درصد از خانوارهای اراکی پرداخت شود سالانه 14 میلیارد تومان برای رفع مشکلات درمانی استان مرکزی جمع آوری خواهد شد.
س- ارکان هیات امنای مجمع خیرین سلامت استان مرکزی چند نفرند و آیا اشخاص حقیقی صاحب نفوذ نیز در آن عضویت دارند؟
ج- ارکان هیات امنای مجمع خیرین سلامت استان مرکزی (شورای خیرین) شامل 35 نفر از مسئولان و خیران استان است و هیات مدیره از بین شورا و با رای اعضای شورا انتخاب می شوند.
هر دو سال یکبار با برگزاری انتخابات ، اعضای هیات مدیره، مدیر عامل و بازرس انتخاب می شوند، گفتنی است؛ مدیر عامل نیز از بین هیات مدیره و با رای اعضای هیات مدیره به مدت دو سال انتخاب می شود.
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی به عنوان یک شخصیت حقیقی ریاست شورای خیرین استان مرکزی را به عهده دارد و محمود زمانی قمی استاندار استان مرکزی ، دکتر حسین بختیاری فرماندار شهرستان اراک ، اسماعیل تاج آباد رئیس شورای اسلامی شهر اراک ، دکتر حسن طاهراحمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی اراک و محمد ابراهیم عباسی شهردار کلانشهر اراک از دیگر اعضای شورای خیرین این استان هستند و 10 نفر از اعضا نیز خیران سرشناس و خوشنام اراکی می باشند.
این شورا به منظور سیاستگذاری و تعیین خط مشی ها ، سالانه یک یا دو بار تشکیل جلسه می دهد.
س- خدماتی که تاکنون مجمع خیرین سلامت استان مرکزی داشته است را بیان کنید؟
ج- از سال 1387 تاکنون به رغم عدم رضایت از خدمات ارائه شده ، اما حدود 60 میلیاردتومان توسط خیران به حوزه سلامت استان مرکزی کمک شده است.
این کمک ها در قالب ساخت درمانگاه ، ساخت خانه بهداشت ، بازسازی و نوسازی بخش های آی سی یو ، سی سی یو ، پایگاه های اورژانس بین جاده ای و خرید لوازم و تجهیزات پزشکی و کمک های موردی به درمان بیماران سخت درمان بوده است.
مقادیری از کمک ها نیز به بیمارستان ها و مراکز درمانی بابت هزینه دارو و بستری بیماران بی بضاعت انجام می شود.
-: درباره ساخت و سازهایی که مجمع خیرین سلامت استان مرکزی در دست اقدام دارد ، توضیح دهید؟
ج- در اراک برای ساخت فاز دوم بیمارستان آیت الله طالقانی که توسط مجمع خیرین خود این بیمارستان آغاز شده می طلبد مردم کمک کنند که این پروژه به سرانجام برسد.
ساخت این بیمارستان به 12 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و قرار است از طریق کمک های مردمی تامین شود و بخش دیگری از کمک ها به صورت غیرنقدی و در قالب تامین مصالح ساختمانی است که توسط عده ای از خیران تعهد شده است، انجام خواهد شد.
هم اکنون چهار میلیارد تومان از 12 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز ، شامل یک میلیارد تومان از سوی استاندار مرکزی ، یک میلیارد تومان اوراق وقفی که توسط اوقاف و امورخیریه به فروش رفته و دو میلیارد تومان توسط صنایع که تعهد کردند مصالح ساختمانی در اختیار قرار دهند، تامین شده است و این پروژه تاکنون حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
در آشتیان نیز ساخت کلینیک تخصصی در دست اقدام است که کارهای مقدماتی آن انجام شده و توسط خیران پیگیری می شود، در دلیجان ؛ یک خانه پزشک در حال اتمام است و ساخت یک پایگاه اورژانس شهری جاده ای و دیالیز بیمارستان امام سجاد (ع) در دست اقدام است.
در خمین ؛ ترمیم و بازسازی بخش ها و اتاق عمل و خرید لوازم و تجهیزات پزشکی توسط یک خیر برای بیمارستان امام خمینی (ره) و دانشکده علوم پزشکی این شهر انجام شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
در حال حاضر یکی از نیازهای مبرم استان مرکزی؛ ایجاد یک بیمارستان سوانح سوختگی باحداقل 32 تخت استاندارداست که مجمع خیرین سلامت استان مرکزی بنا دارد این مهم را عملیاتی کند.
زمین مناسب برای ایجاد بیمارستان مذکور مهیا شده و درصورت یاری رسانی خیران علاقه مند، عملیات ساختمانی آن به سرعت آغاز و نیازهای درمانی استان در این بخش برطرف خواهد شد.
بیماران سوختگی استان مرکزی هم اکنون در بخش سوانح سوختگی بیمارستان ولیعصر (عج) اراک با 20 تخت ویزیت شده و مورد مداوا قرار می گیرند.
س- چه تعداد خیر از سال 1387 تاکنون با مجمع خیرین سلامت استان مرکزی برای رفع نیازهای این حوزه همکاری داشته اند؟
ج- در این مدت حدود یک هزار خیر به انحاء مختلف از قبیل پرداخت کمک های نقدی ، موردی و یا تامین مصالح با مجمع خیرین سلامت استان مرکزی همکاری داشته اند.
س- با وجود بودجه های دولتی و نیز طرح تحول سلامت ، درخواست کمک های مردمی برای ساخت و سازها و تجهیز لوازم بیمارستانی چه توجیهی دارد؟
ج- طرح تحول سلامت آمده که پرداخت های مردم را کاهش دهد ولی مشکلات زیرساخت و تجهیزات بیمارستانی همچنان باقی است.
بودجه و اعتبارات دولتی به هیچ وجه کفاف خرید لوازم و تجهیزات که اکثرا فرسوده است را نمی دهد، از همین رو مردم باید به کمک حوزه درمان بشتابند و اطمینان داشته باشند که هر ریالی کمک کنند به طور حتم در ایجاد زیرساختهای سلامت برای مردم به کار گرفته می شود.
کار ما فقط در حوزه درمان منحصر نمی شود ؛ کمک های خیران حتی با کمترین رقم به طور حتم با استقبال مجمع خیرین سلامت استان مرکزی مواجه می شود و این کمک ها در زمینه های بهداشت ، آموزش ، کلاس های آموزشی ، خوابگاه های دانشجویی مرتبط ، مراکز بهداشتی شهری و روستایی، ساخت و ساز و خرید لوازم و تجهیزات به کار گرفته خواهد شد.
ما اعتقاد داریم محور توسعه پایدار، آدم های سالم هستند و هرگاه آدم های سالم داشته باشیم در همه زمینه ها و عرصه ها موفقیت حاصل خواهد شد.
س- نشانی سایت و شماره حساب مجمع خیرین سلامت استان مرکزی برای عضویت و یا واریز کمک های نقدی خیران را اعلام کنید؟
ج- مجمع خیرین سلامت استان مرکزی از یک ماه آینده از طریق مراجعه علاقه مندان به سایت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک به نشانی: www.arakmu.ac.ir و در زیرگروه ریاست ؛ نسبت به عضوگیری و نحوه تعامل و اعلام نیازهای مجمع اقدام می کند.
شماره حساب 4101789 بانک رفاه کارگران شعبه دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز برای واریز کمک های نقدی خیرین و بدون هیچ محدودیتی تعیین شده است.
مصاحبه کننده: احمد الهی
6066/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عزم جزم خیرین سلامت برای رفع مشکلات درمانی استان مرکزی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات