گسترش روزافرون اعتیاد زنان وکمبود مراکز ترک در استان مرکزی

هرچند هنوز آمار زنان گرفتار در منجلاب اعتیاد به تعداد مردان معتاد نرسیده اما اگر این روند ادامه پیدا کند شاید روزی تعداد زنانی که از این معضل رنج می برند، از مردان نیز پیشی گیرد.
نکته مهمتر و قابل تامل تر اینکه زنان معتاد بیشتر به مواد مخدر صنعتی به ویژه روانگردان ها اعتیاد دارند که این امر آسیب پذیری بیشتری به همراه دارد.
آسیب و زیان یک زن معتاد در جامعه چند وجهی است و این افراد می توانند از طرق مختلف مسیر انحرافات، آسیب های اجتماعی و نابودی افراد مختلف را در جامعه رقم بزنند که اطلاع رسانی گسترده در سنین مختلف از خطرات پیش روی این قشر و تلاش برای کاهش اعتیاد امری ضروری است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی گفت: گرایش مصرف موادمخدر در زنان روبه افزایش است و براساس نتایج شیوع شناسی، مصرف این مواد در بینزنان از سال 86 تا 90 با رشد 100 درصدی در سطح کشورهمراه بوده است.
نبی الله شاه محمدی حیدری با بیان اینکه گرایش این قشر بیشتر به سمت مصرف مواد مخدر روانگردان است، افزود: یکی از مهمترین مشکلات در بحث درمان زنان معتاد این استان کمبود مراکز ترک اعتیاد است .
وی اظهار کرد: تنها یک مرکز ترک اعتیاد زنان در استان وجود دارد که در آن هم زنان معرف و هم زنان دستگیر شده در طرح پلیس مدار نگهداری می شوند.
شاه محمدی حیدری اظهار کرد: نگهداری این دو قشر با یکدیگر می تواند مشکلات زیادی را فراهم سازد زیرا از نظر روحیات تفاوت های زیادی وجود دارد، یک فرد خود معرف به این نقطه رسیده که باید بیماری اعتیاد خود را درمان کند اما یک فرد دستگیر شده میلی برای ترک ندارد و به اجبار وارد مرکز ترک اعتیاد شده است.
وی عنوان کرد: افزایش حداقل یک مرکز ترک اعتیاد میان مدت دیگر تا پایان سال جاری در این استان با جدیت تمام دنبال می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی اضافه کرد: زن در یک خانواده محور اصلی و مدیر خانه است و زمانی که یک همسر و یا مادر به مصرف موادمخدر گرایش پیدا کند فجایع بزرگی از جمله اعتیاد فرزندان، تن فروشی و افزایش بیماری های مختلف از جمله ایدز در جامعه ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: به دلیل حساسیت و جایگاه ویژه زنان تمرکز برنامه های این شورا در بخش بانوان است و در این راستا آموزش دختران جوان در مدارس و دانشگاه ها نیز به صورت ویژه دنبال می شود.
وی گفت: اجرای برنامه های پیشگیرانه و آموزش بانوان یکی از برنامه های مهم امسال این شورا است که در این راستا چند تفاهم نامه با دستگاه ها و نهادهای مختلف استان منعقد شده است.
وی اظهار کرد: برای آموزش دانشجویان دختر و پسر تازه وارد شده به دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید تدابیر ویژه ای اندیشده شده و این آمادگی برای آموزش در خوابگاه ها نیز وجود دارد.
دبیر شواری هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی افزود: هماهنگی های لازم برای درمان رایگان زنان معتاد بی بضاعت و یا معتادان زن متهاجر با مرکز خاطره سبز بانوان صورت گرفته است.
شاه محمدی حیدری عنوان کرد: بازگرداندن زنان معتاد به زندگی عادی امری ضروری است و در این راستا همه باید کمک دهند و از هیچ کوششی دریغ نکنند زیرا آسیب پذیری زنان معتاد چندین برابر مردان است.
وی اظهار کرد: یک مرکز سرپناه شبانه (شلتر) نیز در استان مرکزی برای بانوان در اراک وجود دارد که حمایت و توسعه امکانات این مرکز نیز از دیگر برنامه های مهم امسال شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر این استان است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز گفت: زنان به دلیل عهده دار بودن نقش مدیریت داخلی خانه، تربیت فرزند و وظایف همسری از جایگاه بالایی برخودارند و به همین دلیل بحث اعتیاد آنان با مردان بسیار متفاوت است.
زهرا فرجی افزود: اگر زنان به اعتیاد مبتلا شوند کیان خانواده به معنای واقعی از هم پاشیده می شود و تاثیرگذاری نامطلوب آن در محیط اجتماعی نیز مشهود می شود و زمینه کج روی افزایش می یابد.
وی بیان کرد: زنان معتاد برای تامین مواد مخدر دست به بسیاری از رفتارهای خلاف عرف و شرع از جمله تن فروشی می زنند و فرزندان این قشر نیز برای تهیه مواد در مسیر کارهای خیابانی و جابجایی مواد مخدر قرار می گیرند.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی ادامه داد: در مجموع آسیب ناشی از اعتیاد در مادران و زنان به مراتب سنگین تر از اعتیاد در پدران و مردان است.
فرجی گفت: سرعت ابتلاء زنان به مصرف مواد مخدر، کاهش سن اعتیاد در این قشر و نوع مصرف و گرایش این افراد از مواد سنتی به صنعتی و شیمیایی یک خطر جدی است.
وی یاد آور شد: یکی دیگر از مشکلات جدی که در گرایش ناآگاهانه زنان به مصرف مواد مخدر تاثیرگذار بوده، استفاده از قرص های لاغری و زیبایی غیرمجاز است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی بیان کرد: مطالعات علمی در حوزه اعتیاد زنان این استان انجام نشده اما شواهد بیانگر آن است که 10 درصد جمعیت زنان این استان معتاد هستند و شیوع آسیب در سن 20 تا 30 سال به شدت این بحران افزوده است.
وی اظهار کرد: کمبود امکانات ترک اعتیاد زنان و غیر استاندار بودن مراکز یکی از چالش های مهم است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی اضافه کرد: اقدام های کنترلی و کاهش اعتیاد در زنان و بازتوانی و بزگشت مجدد زنان آسیب دیده و معتاد به زندگی سالم امری ضروری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در این راستا باید از روش های نوین، علمی و اثر بخش بهره گرفت.
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی هم گفت: اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر نیست اما در این قشر با رشد قابل توجهی همراه بوده است.
کیانوش امینی افزود: الگوی مصرف موادمخدر زنان با مردان نیز متفاوت است و این افراد کمتر تریاک و هروئین مصرف می کنند.
وی بیان کرد: گرایش زنان معتاد بیشتر به مصرف مواد مخدر شیشه و گل است زیرا مصرف این مواد در مراحل اول با جذابیت هایی از جمله تاثیر بر روی پوست و لاغری شدید همراه است و افراد تصور می کنند با یک یا چند بار مصرف معتاد نمی شوند.
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: مصرف مخدر شیشه و گل به قدری خطرناک است که حتی یک بار مصرف آن نیز اعتیاد آور است و مشکلات زیادی را می تواند برای مصرف کنندگان ایجاد کند.
امینی اظهار کرد: اعتیاد در پدر خانواده با مادر خانواده نیز بسیار متفاوت است زیرا زمانی که یک پدر به مصرف مواد مخدر اعتیاد پیدا می کند، مادر می تواند با درایت خانواده را از بسیاری منجلاب ها نجات دهد اما اگر مادر خانواده معتاد باشد فرزندان نیز به این سمت کشیده می شوند و بنیان خانواده از بین می رود.
وی گفت: بیشتر زنان معتاد برای خرج روزمره و تهیه پول مواد مخدر مجبور به تعدد روابط جنسی می شوند که این امر نیز در بروز و افزایش بیمارهای مختلف از جمله ایدز نقش موثری دارد.
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: موج سوم ایدز به واسطه روابط جنسی پر خطر ایجاد شده که توجه به این مهم امری ضروری است.
مسئول مرکز خاطره سبز بانوان اراک نیز گفت: این مرکز تنها محل مجوز دار برای ترک اعتیاد بانوان در استان مرکزی است و تاکنون به بسیاری از بیماران استان های دیگر نیز خدمات ارائه کرده است.
الهام چهره پور افزود: اعتیاد زنان و دختران در جامعه و این استان را نباید با سال های قبل بلکه باید نسبت به روزهای قبل مقایسه کرد زیرا متاسفانه با سرعت زیادی روند صعودی به خود گرفته است.
وی بیان کرد:زنان معتاد بیشتر شیشه و بعد هروئین مصرف می کنند و از 100 نفر بیمار شاید دو یا سه نفر مصرف تریاک داشته باشند.
وی میانگین سنی بیماران پذیرش شده در این مرکز را 20 تا 30 سال عنوان کرد و گفت: برخی از این افراد ناآگاهانه به مصرف مواد مخدر مبتلا شده اند که توجه به این امر ضروری است.
وی توضیح داد: بسیاری از این افراد به دلیل درمان چاقی و لاغری سریع با پذیرش پیشنهاد نوعی ماده لاغری در آرایشگاه های زنانه مبتلا شده اند، برخی از آنان دانشجویانی هستند که برای بیدار ماندن در شب امتحان و داشتن انرژی از این ماده به خیال اینکه مخدر و اعتیادآور نیست، استفاده کرده اند.
مسئول مرکز خاطره سبز بانوان اراک اضافه کرد: مصرف مخدر شیشه در مراحل اولیه بسیار انرژی زا است اما این امر به صورت کاذب و موقتی است و تکرار مصرف عوارض بسیار زیانبار و پرخطری را برای مصرف کنندگان ایجاد می کند.
چهره پور گفت: اینکه گفته می شود مصرف مخدر شیشه درمان ندارد، به هیچ عنوان درست نیست اما درمان اعتیاد این مواد طولانی مدت تر از سایر مخدرها است.
وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات و چالش های بزرگی که اعتیاد زنان برای جامعه می تواند ایجاد کند افزایش بیماری های مختلف از جمله ایدز است.
مسئول مرکز خاطره سبز بانوان اراک افزود: زنان بیماری که برای ترک اعتیاد به این مرکز مراجعه می کنند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اراک، در خصوص اچ آی وی تست می شوند.
وی اظهار کرد: بیشتر نمونه های اچ آی وی مثبتی که برای ترک اعتیاد به این مرکز مراجعه می کنند در سنین جوانی بین 18 تا 20 سال هستند و برخی از آنها چندین بار برای ترک اعتیاد مراجعه کرده اند.
مسئول مرکز خاطره سبز بانوان اراک اضافه کرد: این افراد به راحتی در جامعه رها هستند و برای تهیه موادمخدر از هیچ کاری ابا ندارند و به راحتی رابطه های جنسی متعدد برقرار می کنند که این امر یک فاجعه بزرگ است.
چهره پور گفت: تخریب و پیامدهای اعتیاد زنان چندین برابر بیشتر از مردان است و یک زن معتاد به ویژه معتاد پرخطر می تواند یک جامعه را آلوده سازد.
از 31 مرکز ترک اعتیاد میان مدت استان مرکزی تنها یک مرکز در شهرستان اراک ویژه بانوان است.
3005/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گسترش روزافرون اعتیاد زنان وکمبود مراکز ترک در استان مرکزی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات