حمایت سازمان ملل متحد از فراخوان آیت الله العظمی سیستانی برای حفاظت از غیرنظامیان

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، یان کوبیش از همه طرف های مخاصمه خواست حداکثر سعی خود را برای حفاظت از غیرنظامیان به عمل آورده و حقوق بشردوستانه بین المللی را مراعات کنند، همچنین اطمینان حاصل کرده که غیرنظامیان بدون مانع به کمک های پزشکی و انساندوستانه دسترسی داشته و قادر خواهند بود در کمال امنیت و احترام مناطق درگیری را ترک کنند.
وی نسبت به گزارش های نقض حقوق بشر علیه غیرنظامیانی که از درگیری ها می گریزند، ابراز نگرانی کرده و از دولت عراق خواست تحقیقات جامعی نسبت به این گزارش ها انجام دهد و حداکثر سعی خود را برای پیشگیری از وقوع این حوادث بعمل آورده و به شیوه ای شفاف با افرادی که در این وقایع نقش داشته اند برخورد کند.
«کوبیش» از دستورالعمل های نخست وزیر حیدرالعبادی در این خصوص قدردانی کرد و از مقامات عراقی که بر غیرنظامیان در حال خروج از منطقه نبرد نظارت دارند خواست اطمینان حاصل کنند که این فرایند در اسرع وقت ممکن و با رعایت کامل اصول بشردوستانه تحت نظارت متمرکز دولتی انجام گیرد تا از این طریق شفافیت، پیگیری قابل اعتماد دستگیر شدگان و مسئولیت شمارش و تعیین موقعیت آنان بگونه ای تضمین شود که از سوءاستفاده ها پیشگیری شده و اطمینان لازم به خانواده های نگران آنان داده شود.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، اظهار داشت: تحت سلطه داعش مردم فلوجه شدیدا متحمل رنج های فراوانی شده اند. بسیاری از آنان آواره شده و جان خود را برای فرار از دست این گروه تروریستی و فرار از درگیری ها بخطر انداخته اند و شدیدا نیازمند پناهگاه هستند بر این اساس نباید آلام و مصائب دیگری را به آنان تحمیل کرد.
کوبیش افزود: نبرد فلوجه، نبرد تمام عراقی هایی است که می خواهند آینده خود را با سایر عراقی ها در رهایی از داعش ببینند. نباید اجازه داد که هدف شرافتمندانه آزاد سازی فلوجه از دست تروریست های داعش با نقض حقوق بشر و کرامت انسان ها، بخصوص با انگیزه های فرقه ای، خدشه دار شود.
نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد از رهبران سیاسی و فرماندهان همه نیروهای نظامی و امنیتی خواست که مسئولیت خود را به عهده گرفته و در آزاد سازی فلوجه متحد بمانند و اجازه ندهند که داعش از تعدیاتی که عمدتا با انگیزه های فرقه ای صورت می گیرد برای اهداف خود استفاده کند.
کوبیش اظهار داشت: بر انگیختن فتنه و تنش های فرقه ای همیشه از هدف های این گروه تروریستی بوده است، عملیات فلوجه باید نیروهای سیاسی را علیه نیروهایی که بر آتش فرقه گرایی دامن می زند متحد کرده و آنان را تشویق کند که با یکدیگر برای تحقق آشتی ملی و رسیدن به سازش تاریخی بر مبنای جامعیت، برابری و عدالت برای همه تلاش کنند که این مبنایی پایدار برای وحدت عراق و ملت آن خواهد بود.
اجتمام(1)9105**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حمایت سازمان ملل متحد از فراخوان آیت الله العظمی سیستانی برای حفاظت از غیرنظامیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات