بحران آب و ضرورت حفاظت از محیط زیست

محیط زیست همواره به عنوان یکی از عامل های تاثیرگذار در زندگی حال و آینده بشر اهمیت فراوانی داشته است. نبود توجه شایسته به زندگی زیستی در یک اجتماع، خطرات گاه جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد که می تواند توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک کشور، یک منطقه و حتی جهان را با مشکل اساسی روبرو کند.
مقوله محیط زیست هم از جهت اهمیت و هم از جهت نبود مرزهای جغرافیایی درارتباط با آن یک موضوع جهانی به شمار می رود. از جمله مشکلات زیستی کنونی را می توان در قالب تغییرات آب و هوایی، گرمای زمین، کمبود آب و خشکسالی، خطرات گازهای گلخانه ای، پدیده گرد و غبار، آلودگی هوا و... بیان کرد.
استان فارس یکی از استان های جنوبی کشور که حدود هشت درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد از تنوع زیستی منحصربه فردی برخوردار است. درختان سردسیری مانند سیاه ریشه و درختان گرمسیری مانند خرما در شمال و جنوب این استان می روید. این استان خشک و کم بارش تعداد 12 تالاب و دریاچه را در خود جای داده است که توجه مسوولان و سازمان های مردم نهاد(NGO ) برای حفظ اقلیم گیاهی و حیوانی اطراف آن ضرورت دارد.
حدود 2 میلیون هکتار(بیش از هشت درصد مساحت استان) به عنوان مناطق زیرنظر محیط زیست استان فارس به شمار می رود.هم زمان با خشکسالی و کمبود آب به عنوان یک مساله جهانی، این استان به دلیل وسعت مساحت، تنوع زیستی، مناطق گردشگری، وجود تالاب ها و گونه های گیاهی منحصربه فرد و ... باید با برنامه ریزی و هماهنگی میان دانشگاهها و مراکز علمی و مسئولان در جهت حفظ و نگهداری محیط زیست ارزشمند و تاثیرگذار بر زندگی اجتماعی و همچنین بر نسل های آینده گام برداشت.
خبرنگار ایرنا به مناسبت روز جهانی محیط زیست(شانزدهم خرداد) با عزت الله رییسی اردکانی استاد بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز و دارای دکترای رشته آبشناسی به گفت و گو پرداخته است.
عزت الله رییسی اردکانی با اشاره به اهمیت روز جهانی محیط زیست گفت: مشکلات زیست محیطی علاوه بر تلاش داخلی در یک اجتماع نیاز به هماهنگی میان کشورهای مختلف دارد. باتوجه به اینکه آلودگی های محیط زیستی اثرات طولانی مدت دارند و نسل های بعدی را تحت تاثیر قرار می دهد، تصویب قوانینی در ارتباط با حفظ زندگی زیستی و اجتماعی بشر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که باید همراه با ضمانت اجرایی باشد که این موضوع یک امر مهم به شمار می رود.
استاد بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز 2 موضوع کمبود آب و پدیده ریزگردها در استان فارس را به ویژه در زمان خشکسالی مهم ارزیابی کرد او افزود: با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، 85 درصد منشا ریزگردها و پدیده گردوغبار به طور کلی در ایران و به طور خاص در استان فارس، خارجی و 25 درصد باقیمانده مربوط به داخل کشور است.
وی ادامه داد: کشورهای عراق، سوریه، کویت و عربستان سعودی به دلیل دارا بودن بیابان های وسیع و نبود فضای سبز این موضوع را تحت تاثیر قرار می دهند و باتوجه به تلاش دولت در این زمینه، مالچ پاشی در نواحی مرزی و همکاری منطقه ای برای حل پدیده ریزگردها اولویت اصلی محسوب می شود.
رئیسی اردکانی کمبود آب و کاهش آب های زیرزمینی را مساله ای مهم و جدی دانست و گفت: موضوع کمبود آب همواره استان فارس را به دلیل قرار گرفتن در ناحیه خشک و کم بارش تهدید می کند. کاهش آب های زیرزمینی و آلوده شدن این آب ها در این استان به برنامه ریزی نیاز دارد.پسماندهای شهری و صنعتی و آلودگی کودها(کودهای حیوانی، نیترات آمونیوم و...) یکی از عامل های اصلی آلوده شدن آب های زیرزمینی به شمار می رود. ایجاد یک شبکه فاضلاب مدرن شهری می تواند در این ارتباط بسیار کمک کننده باشد.
وی ادامه داد: برای حل مساله پسماندهای کارخانه ها براساس مطالعات دانشگاه شیراز و همکاری اداره کل محیط زیست استان فارس، 2 مکان یکی در شمال شهر شیراز و دیگری در لارستان در نظر گرفته شده است که به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
این پروفسور دانشگاه شیراز خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها در استان فارس را ناشی از استفاده بیش از اندازه از آب های زیرزمینی دانست و تاکید کرد: در سال های گذشته از دریاچه بختگان و مهارلو سالیانه یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب تبخیر آب صورت می گرفته است که به همین دلیل فضای سبز و کشاورزی در کناره ها و روستاهای اطراف رونق داشته است و متاسفانه امروزه به دلیل کمبود آب، کاهش یا آلودگی آب های زیرزمینی و پمپاژ در بالادست به وسیله چاهها این مقدار در عمل به صفر می رسد.
او ادامه داد: در دریاچه مهارلو فلزات بیش از اندازه مجاز یافت می شود و میزان ارسنیک 35 برابر استاندارد است. این آلودگی از راه چاه های آب به زمین های کشاورزی و درختان و سپس به چرخه زندگی وارد می شود.
استاد بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز مساله بحران آب را جدی برشمرد و بیان کرد: هیچ راهی جز کاهش مصرف آب نداریم. در کشورهای توسعه یافته 150 لیتر در ثانیه آب مصرف می شود ولی در ایران این رقم به 250 لیتر در ثانیه می رسد. ما 30 میلیون متر مکعب در سال بیش از استاندار جهانی آب مصرف می کنیم. باید قدر این ماده ارزشمند حیاتی را بدانیم و به اندازه سلامتی مردم استفاده کنیم.
رئیسی گفت: ضررهای آلودگی زیست محیطی به دلیل آنکه در طولانی مدت و غیرمستقیم مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، متاسفانه کمتر به آن توجه می شود. فرهنگ سازی به ویژه در مدارس، همکاری و برنامه ریزی سازمان های مردم نهاد(NGO) با همراهی مسئولان و ... می تواند اهمیت موضوع حیاتی محیط زیست را بیش از گذشته برجسته کند و به کاهش آلودگی های زیستی در ایران و استان فارس منجر شود.
گفت و گو از: مجتبی شفیعی
5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بحران آب و ضرورت حفاظت از محیط زیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات