فلوجه میعادگاه وحدت شیعه و سنی

شهر فلوجه که در 60 کیلومتری غرب بغداد در استان الانبار واقع شده، زمستان سال 2014 به اشغال تروریست های داعش درآمد و یکی از دو پایگاه اصلی باقی مانده این گروه تروریستی در عراق است.
می توان گفت که برای عراقی ها آزادسازی فلوجه همانند آزادسازی موصل اهمیت زیادی دارد، چراکه تروریست های داعش از این شهر (فلوجه) برای انجام عملیات انتحاری خود در بغداد استفاده می کنند و امنیت پایتخت عراق را با چالش بزرگی روبرو کرده اند و آزادسازی این شهر می تواند تا حد بسیار زیادی امنیت بغداد و اطراف آن را تامین کند.
از نکات مهم عملیات آزادسازی فلوجه حضور نیروهای سنی در کنار نیروهای شیعه می باشد؛ همگی این نیروها در کنار هم برای آزادسازی این شهر سنی نشین عراق بسیج شده و وحدت خود را به نمایش گذاشته اند که می توان از این اقدام به عنوان بزرگترین دستاورد نبرد فلوجه نام برد.
براساس اعلام فرماندهی تشکیلات مردمی الحشد الشعبی، بیش از 20 هزار نفر از رزمندگان اهل سنت عراق در این تشکیلات مردمی عضویت دارند که 10 هزار نفر آنها در عملیات آزادسازی فلوجه شرکت دارند.
عملیات آزادسازی فلوجه در عین حالی که موجب خوشحالی مردم عراق شده، اما باعث نگرانی حامیان اصلی تروریست ها از جمله عربستان و قطر شده است؛ سران عربستان و رسانه های وابسته به آل سعود و قطر پس از آغاز عملیات آزادسازی فلوجه بارها نسبت به این عملیات و آزادی آن توسط نیروهای الحشدالشعبی (نیروهای مردمی) و حضور فرماندهان ایرانی برای مشاوره در آزادسازی این شهر ابراز ناراحتی کرده اند چرا که از دست دادن فلوجه همچنان که برای تروریست های داعش مصیبت بار است برای حامیان آنها مانند عربستان و قطر نیز ناگوار است.
در عین حالی که مقامات عربستان و قطر از عملیات ضدتروریسم در فلوجه اظهار ناراحتی می کنند، اما عملیات آزادسازی فلوجه موجب خوشحالی شیعیان و اهل تسنن عراق شده است تا این حد که یک هیات از عشایر الانبار یکشنبه گذشته در مقر فرماندهی مشترک عملیات آزادسازی فلوجه حضور یافت و بر حضور و مشارکت تشکیلات مردمی الحشد الشعبی در عملیات ورود به داخل شهر و پاکسازی این شهر از وجود تروریست های داعش تاکید کرد.
یکی از سران عشایر الانبار در این خصوص گفت: تشکیلات مردمی الحشد الشعبی متعلق به همه مردم عراق است و از شیعیان، اهل سنت و مسیحیان و بافت های مختلف اجتماعی، قومی و دینی عراق در این تشکیلات حضور دارند.
'فیصل العساف' افزود: بسیاری از رزمندگان اهل تسنن در تشکیلات مردمی الحشد الشعبی حضور دارند و انتساب وصله های فرقه ای به این تشکیلات جفا و اهانت به همه مردم عراق است.
نیروهای مشترک مردمی و نظامی عراق در 26 ماه می (6 خرداد) بخش 'کرمه' در جنوب شرقی فلوجه و پس از آن الصقلاویه را آزاد کردند؛ آزادسازی این دو منطقه مهم و راهبردی کار را برای حمله نهایی که همان آزادسازی شهر فلوجه است آسان تر شده است.
شهر فلوجه هم اکنون از چهار طرف در محاصره نیروهای عراقی است و دولت عراق اعلام کرده که تا آزادسازی کامل این شهر، عملیات فلوجه ادامه خواهد داشت.
خاورم/1275**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فلوجه میعادگاه وحدت شیعه و سنی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات