گربه جنگلی خوش شانس در آستانه رهاسازی + عکس

تسنیم : در پی تعارضات انسان و حیات وحش، دو گونه حیات وحش به مناطق مسکونی شهر تهران نزدیک شده و خساراتی را به بار می آورند. اما بخت تنها با یکی از آنها یار است.روز شنبه، یکی از شهروندان تهرانی، یک گربه جنگلی ماده را زنده گیری و برای رهاسازی به مسئولان مرکز بازپروری پردیسان تحویل داد.علی عمارلویی، مسئول مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان با اعلام این خبر به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: یکی از شهروندان تهرانی ساکن خیابان دیباجی، طی تماسی اظهار داشت به دنبال خسارات وارده به مرغ و خروس‌هایش، با استفاده از " تله زنده گیری" موفق شده حیوانی شبیه به گربه را زنده گیری کند.

وی دامه می‌دهد: همکارانم با حضور در محل حیوان را یک قلاده گربه جنگلی که ماده بود را به مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان منتقل کردند.

 

عمارلویی با بیان اینکه خوشبختانه این گربه جنگلی از سلامت کامل برخوردار است، می‌گوید: طی روزهای آینده این گربه جنگلی با هماهنگی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه‌ای مناسب رهاسازی خواهد شد.وی معتقد است: با توجه به اینکه شهر تهران تا نزدیک ترین زیستگاه گربه جنگلی فاصله بسیاری دارد، این حیوان به احتمال از زیستگاهش زنده گیری و به تهران منتقل شده است.

این در حالی است که گونه‌های حیات وحشی که در راستای تعارضات انسان و حیات وحش به مناطق مسکونی نزدیک شده و خساراتی را به بار می‌آورند به ندرت با سرنوشتی مشابه این گربه جنگلی خوش شانس مواجه می‌شوند. جانورانی که به جای زنده گیری و رهاسازی، سرنوشتی تلخ و شوم انتظارشان را می‌کشد.

حسام بختیاری، فعال محیط زیست می‌گوید: روز گذشته اطراف باغی حوالی زیباشهر تهران، با صحنه‌ای دلخراش مواجه شدم: روباهی که با مفتول فلزی خفه شده بود.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه لاشه را در حوالی باغی مشاهده کردم، احتمالاً روباه به دنبال خساراتی به مرغ و خروس‌های منطقه، مورد تنبیه قرار گرفته است.این فعال محیط زیست می‌گوید: حیواناتی چون روباه و شغال، هیچ تهدیدی را متوجه انسان نمی‌کنند، بنابراین در صورت ایجاد مزاحمت می‌توان از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای زنده‌گیری حیوان کمک خواست.

وی با بیان اینکه بهترین راه برای حفاظت از حیوانات اهلی چون مرغ و خروس، فنس کشی و ایجاد حفاظی ساده است، می‌گوید: کشتار گونه‌های بی‌خطری چون روباه و شغال به بهانه حفاظت از مرغ و خروس غیرقابل توجیه است چرا که می‌توان این حیوانات را با استفاده از یک تله زنده‌گیر ساده، محصور کرده و برای رهاسازی به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داد.

تعرض انسان به حیات وحش به انحای مختلف از شکار بی‌رویه گرفته تا تخریب زیستگاه، مدت‌هاست علفخوارانی چون گراز و گوشختخوارانی چون خرس، پلنگ، روباه، شغال و گربه جنگلی را برای دسترسی به آب و خوراک، به سوی مناطق مسکونی سوق داده است. جایی که روزگاری، زیستگاه این گونه‌ها به شمار می‌رفت اما امروز در آن به عنوان میهمانی ناخوانده و مزاحم شناخته می‌شوند. این میهمانان مزاحم اما به جای طرد شدن توسط ساکنان جدید، مورد استقبالشان قرار می‌گیرند تا طی شکنجه‌ای مرگبار، اسباب تفریحی غیرانسانی را برایشان به ارمغان آورند. وقایعی که بی شک در قالب تصاویر دلخراش جدید تکرار شده و همچنان اعتراضات مخاطبان را به دنبال خواهد داشت. جنایاتی که توقفشان نیازمند عزم راسخ سازمان حفاظت محیط زیست در راستای فرهنگسازی و آشنا کردن جوامع محلی با ارزش حیات وحش و همچنین تقویت یگان حفاظت محیط زیست به منظور بر خورد قاطع با متخلفان است

[ منبع این خبر سایت ایران-اخبار می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گربه جنگلی خوش شانس در آستانه رهاسازی + عکس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات