بررسی داستان‌های گلشیری در «جادوی جِن‌کُشی»

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «جادوی جن‌کشی» نوشته قهرمان شیری، به همراه خلاصه آثار، نقد و بررسی و شناختنامه داستان‌های هوشنگ گلشیری توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شد. این کتاب، دومین عنوان از مجموعه «داستان و نقد داستان» است که توسط این ناشر به چاپ می‌رسد.

این کتاب با «شرح احوال» شروع می‌شود که سال شمار زندگی و آثار گلشیری در آن معرفی شده است. «باورداشت‌های اندیشگانی»، «سنت‌گذاری»، «گذر از سنت»، «شگردهای نوقدمایی»، «دلالت های ضمنی در پس زمینه روایت»، «تاثیرپذیری‌ها»، «از منظر منتقدان» و «گلشیری و داستان نویسان دیگر» از جمله فصل های دیگر این کتاب هستند.

انگیزه‌های نگارش، سلوک سیاسی، تقابل‌ها و عدم قطعیت، تاریخی نگری، نثر نویسی، دوره‌های نویسندگی، زاویه‌های دید، حدیث نفس، زمان، نمایشی کردن روایت، شخصیت‌پردازی، استثنا گزینی در نگرش و نگارش، کنایه، سمبولیسم، درونه گیری، تمثیل پردازی، شیوه اشارتی و ... از جمله موضوعاتی هستند که در فصل های این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

به اعتقاد عبداللهیان «بیشتر مردان داستان‌های گلشیری روشن‌فکران اجتماعی و یا مبارزان سیاسی‌اند. در بعضی از داستان‌هایش، راوی مردی است که به دنبال شناخت است. خود را در قضایا و روابط اجتماعی داخل می‌کند تا از طریق شناخت دیگران خودش را بشناسد. این مرد که احتمالا از روی شخصیت خود گلشیری ساخته شده است مردی تنها، ساکت، منزوی و فاقد احساسات معرفی می‌شود. در کریستین و کید، شازده احتجاب، نمازخانه کوچک من، عکسی برای قاب عکس خالی من، هر دو روی یک سکه، معصوم ۳ و ۴، مثل همیشه و یک داستان خوب اجتماعی می‌توان این مرد را دید. در این داستان‌ها، گرچه شخصیت اول داستان راوی است، اما از خودش خیلی کم تعریف می‌کند و بیشتر گفتارها و رفتارهای افراد دیگر قصه را، از چشم خودش نقل می‌کند و دو داستان مثل همیشه و یک داستان خوب اجتماعی به شیوه سوم شخص نوشته شده و نویسنده ترجیح داده است از بیرون به خود بنگرد. این روال در داستان‌های بعد از انقلاب نویسنده نیز مثل آینه های دردار ادامه می یابد.

این کتاب با ۴۶۸ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۸۰ هزار ریال منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بررسی داستان‌های گلشیری در «جادوی جِن‌کُشی»» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات