ملیت: "مسابقه سوریه" را در کوبانی باختیم/ طراح سیاست ترکیه در سوریه کیست؟

ملیت: "مسابقه سوریه" را در کوبانی باختیم/ طراح سیاست ترکیه در سوریه کیست؟ بین الملل > خاورمیانه - روزنامه ملیت ترکیه در مقاله ای سیاست‌های ترکیه در سوریه را مورد بررسی قرار داده است.

روزنامه ملیت ترکیه در مقاله ای تحت عنوان: "سیاست ترکیه در رابطه با سوریه را چه کسی طراحی کرد؟"، به قلم: "محمت تزکان"، نوشته است:

اگر به خاطر داشته باشید شبه نظامیان داعش پیش از این در چارچوب یک عملیات برای بیرون کردن کردهای سوریه از مناطق آنها و نابود کردن آنها به کوبانی حمله کرده بودند. متأسفانه در آن روزها آنکارا مسئله را درست ارزیابی نکرد و از کردهای سوریه که در تنگنا قرار گرفته و با خطر قتل عام مواجه بودند حمایت نکرد.

نه تنها خود به آنها کمک نکرد، بلکه با کمک نیروهای پیشمرگ به آنها از طریق گشایش یک کریدور کمک رسانی از عراق به کوبانی نیز مخالفت کرد. داوداوغلو نخست وزیر وقت ترکیه طی ارائه توضیحاتی در این زمینه گفته بود: اجازه باز شدن کریدور کمک رسانی را نخواهیم داد. در حالی که هر لحظه احتمال سقوط کوبانی وجود داشت، بالگردهای آمریکا به داد شبه نظامیان ی.پ.گ (یگان های مدافع خلق _ کردهای سوریه) رسید و از طریق هوایی برای آنها سلاح تأمین کرد.

آنکارا در مسابقه سوریه آن روز باخت...
پس از یک مدت زمان کوتاه کریدور کمک رسانی را باز کرده و به عبور نیروهای پیشمرگ همراه با سلاح های سنگین از این کریدور اجازه دادیم. حتی از آنها پذیرایی نیز کردیم. آغوش خود را بر روی هزاران تن از کردهای سوریه که از دست داعش فرار می کردند نیز باز کردیم. بله همه این ها را انجام دادیم ولی دیگر کار از کار گذشته بود.

سیاست ترکیه در رابطه با سوریه را چه کسی طراحی کرد؟

آیا این سیاست از سوی داوداوغلو در دورانی که وزیر امورخارجه ترکیه بود و یا از سوی هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه طراحی شده بود؟ چه کسی بررسی های لازم را در محل انجام داد؟ مخالفین را چه کسی سازماندهی کرد؟ چه کسی شورای ملی سوریه را تشکیل داد؟ جه کسی به افرادی که سلاح به دست گرفتند روحیه داده و از آنها حمایت کرد؟ داوداوغلو و یا فیدان؟ چه کسی ادعا کرد که بشار اسد ظرف مدت 6 هفته سرنگون خواهد شد؟ داوداوغلو یا هاکان فیدان؟ صالح مسلم رهبر پ.ی.د که این روزها آنرا گروه تروریستی می خوانیم را چه کسی در زمستان سال 2014 به آنکارا دعوت کرد؟ داوداوغلو یا فیدان؟

به وضوح مشخص است که در سیاست ترکیه در رابطه با سوریه اشتباه بزرگی صورت گرفته است. ولی این اشتباه را چه کسی انجام داد؟ این که چه کسی دولت را به سوی این اشتباه سوق داده است نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. آیا این فرد داوداوغلو است یا هاکان فیدان؟ آیا می دانید چرا این موضوع مهم است؟ زیرا در نتیجه این اشتباه تا کنون هزینه ای بالغ بر 10میلیارد دلار به ترکیه تحمیل شده و با حضور بیش از 2 میلیون و 700 هزار شهروند سوریه ای بافت جمعیتی برخی از شهرهای ما تغییر یافت.

5252

کلید واژه ها: سوریه -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ملیت: "مسابقه سوریه" را در کوبانی باختیم/ طراح سیاست ترکیه در سوریه کیست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات