حدود 300 هکتار از مزارع گندم بانه در مبارزه با سن سمپاشی شد

جعفر قادر زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ضرورت مبارزه با این نوع سن در مزارع شهرستان گفت: با توجه به اینکه کشاورزان اراضی شیب دار و کم بازده را شخم می زنند و گندم می کارند و سبب به وجود آمدن تغییرات در اکوسیستم می شوند، در نتیجه چرخه سن را دچار تغییر و تحول کرده اند و این سن به وسیله گندم تغذیه کرده و رشد می کند.
وی گفت: با توجه به رشد این نوع سن در شهرستان بانه در سال جاری سن مادر طغیان کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی بانه به سن مبارزه با پوره اشاره کرد و افزود: سن مادر زمانی که وارد مزارع می شوند تخم ریزی می کنند این تخم ها رشد می کنند و در خوشه گندم ظاهر می شوند.
او اظهار داشت: تاکنون در مبارزه با سن پوره 73 هکتار تحت پوشش قرار گرفته است که پیش بینی شده بیش از 700 هکتار مبارزه با سن پوره در سطح شهرستان انجام شود.
این مسوول افزود: در مزارع نازک برگ 65 هکتار مبارزه با سن پوره انجام شده است که هشت هکتار دیم و 57 هکتار آن آبی بوده است.
وی بابیان اینکه در سال جاری میزان بارندگی در شهرستان بانه نسبت به سالهای قبل افزایش قابل ملاحظه ای داشت، گفت: رطوبت زمینه را برای ایجاد بیماری های قارچی فراهم می کند در سال هایی که میزان بارندگی بیش از حد معمولی باشد بیمارهای قارچی گسترش می یابد.
سن مادر نوعی سن است که زمستان از کوهستان های دور وارد مزارع می شود و جوانه مرکزی گندم را می خورد و عملکرد آن را کاهش داده و خوشه گندم تشکیل نمی شود این نوع سن که از سال های گذشته در منطقه وجود نداشته و با آن مبارزه نشده متاسفانه این نوع سن در سال جاری طغیان کرده است.
بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7469/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حدود 300 هکتار از مزارع گندم بانه در مبارزه با سن سمپاشی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات