بررسی علمی رویت هلال ماه رمضان 1437

مهندس مسعود عتیقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: هر چند لحظه مقارنه ساعت 7:29 دقیقه و 29 ثانیه صبح روز یکشنبه 16 خرداد بود و تا لحظه اولین غروب خورشید پس از مقارنه سن هلال نزدیک به 13 ساعت رسیده بود اما با توجه به این که در شامگاه 16 خرداد برابر با 29 شعبان 1437 هلال ماه مکث بسیار کوتاه 13 دقیقه ای در افق داشت، زمان امکان رویت بسیار کوتاه بود؛ ضمن اینکه طول کمان هلال 62 درجه و ناچیز بود و از سوی دیگر، ارتفاع هلال مذکور حدود 1.5 درجه از افق بود، بنابراین با قویترین ابزار نیز رویت این هلال در شامگاه یکشنبه 16 خرداد 95 امکان پذیر نبود.
وی تاکید کرد: از آنجا که دوره هلالی ماه 29.5 شبانه روز است، با کسر نیم شبانه روز به عدد 29 ، و با اضافه کردن نیم شبانه روز به آن، به عدد 30 می رسیم بنابراین ماه های قمری هیچگاه 28 یا 31 روزه نبوده و با توجه به این که هلال شامگاهی رمضان 1437 در غروب 29 شعبان امسال قابل مشاهده نبود این هلال قطعا در عصر 30 شعبان برابر با 17 خرداد 95 قابل مشاهده خواهد بود.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، با توجه به سن هلال، طول کمان ماه و مدت مکثی که هلال در افق در شامگاه روز دوشنبه 17 خرداد دارد، چه بسا این اشتباه در اذهان عمومی پیش آید که این هلال متعلق به شب دوم ماه است در صورتی که عموما ویژگی هلال ماه های 30 روزه این مورد است.
عتیقی گفت: نظر به مباحثات دقیقی که از قبل توسط گروه ویژه رویت هلال انجمن نجوم آماتوری ایران انجام شده بود و با توجه به شبیه سازی های نرم افزاری، این اشراف کامل وجود داشت که رویت هلال در عصر یکشنبه 16 خرداد در سراسر پهنه ایران امکان پذیر نیست.
وی افزود: بدیهی است در شامگاه دوشنبه طول کمان 162 درجه و مدت مکث ماه در افق یک ساعت و 13 دقیقه است و با وجود به فاز بالای هلال، امکان رصد این هلال در شامگاه روز دوشنبه با چشم غیر مسلح حتی قبل از غروب خورشید وجود دارد .
عتیقی ادامه داد: امروز برنامه آموزشی ترویجی از سوی گروه ویژه رویت هلال انجمن نجوم آماتوری ایران در چارچوب همکاری با خانه ستاره شناسی شهرداری تهران در منطقه 9 جهت آشنا سازی عمومی با مقوله علمی رویت هلال و ظرایف محاسبات علمی آن از ساعت 7 عصر امروز دوشنبه در محل خانه ستاره شناسی واقع در خیابان آزادی انتهای بلوار استاد معین نبش خیابان شهید دستغیب مرکز آموزش های شهید حیدری به اجرا در می آید.
وی افزود: در این برنامه علمی ترویجی که برای عموم علاقمندان آزاد است، امکان رویت هلال با ابزارهای دقیق رصدی و همچنین چشم غیر مسلح برای حاضران فراهم می گردد.
علمی**2038**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بررسی علمی رویت هلال ماه رمضان 1437» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات