مشکلاتی که گروه‌های دانشجویی با آن مواجه هستند


یک کارگردان تئاتر، سختگیری شرایط اجرای عمومی و نداشتن مخاطب را از مشکلات گروه‌های دانشجویی برشمرد.
رامین اکبری کارگردان نمایش «تشریفات» در گفت‌وگویی با خبرنگار تئاتر ایسنا با اشاره مصائب اجرای نمایش‌های دانشجویی گفت: هیچ‌گاه از گروه های دانشجویی به سبب اجراهای اول‌شان حمایت نمی‌شود. نمایش ما سال گذشته جزو آن هشت نمایشی بود که در دوره‌ی پیشین جشنواره تئاتر دانشگاهی به جشنواره فجر معرفی شد که مانند هر هفت اثر دیگر در بازبینی رد شدیم.
این کارگردان اضافه کرد: به اعتقاد من کارهای دانشجویی همیشه با تجربه‌ای جدید همراه هستند و اگر استانداردهای تئاتر را رعایت کنند آن اصالت کار دانشجویی به چشم می‌آید ولی متأسفانه مشکلاتی در راستای شرایط اجرای عمومی و تعداد مخاطب گریبان گروه‌های دانشجویی را گرفته است. اول آنکه به این گروه‌ها به سختی اجازه اجرای عمومی می‌دهند و اجرای آثار دانشجویی بدون حمایت و سرمایه‌گذاری بسیار سخت است.
او افزود: نکته دوم مشکلی است که مقصر آن نه مسئولان هستند و نه اهالی تئاتر؛ به دلایلی که نمی‌دانیم مخاطبان تئاتر نسبت به آثار دانشجویی بی‌مهری زیادی می‌کنند و از آن‌ها آن طور که باید استقبال نمی‌شود. نداشتن بازیگر چهره و یا کارگردان معروف را شاید بتوان از دلایل این عدم استقبال دانست ولی باید در نظر گرفت که در آثار دانشجویی این دو فاکتور اهمیت چندانی ندارد. کمبود مخاطب تبدیل به معضلی برای گروه‌های نمایشی شده است و مهمترین دغدغه آنان را که اجرای نمایش‌شان برای تعداد افراد بیشتری است را برطرف نمی‌کند. یکی از مهمترین مسائل برای گروه‌های جوان، مواجهه با مخاطب عام است که به سبب آن بتوانند تغییراتی در اجرایشان دهند.
این کارگردان که نمایشش از ششم خردادماه در سالن تازه تاسیس کنش معاصر به صحنه رفته است، در توضیح اثرش گفت: نمایش «تشریفات» در جشنواره تئاتر دانشگاهی امسال به صحنه رفته است و پس از آن از ششم خردادماه در سالن تازه‌ تأسیس کنش معاصر اجرا داشته است. مدتی پیش از جشنواره تئاتر دانشگاهی، مدیریت سالن که از داوران دوره‌ی پیشین جشنواره تئاتر دانشگاهی بود، با من تماس گرفت و اجرای کار قبلی من، «مصنوعی»، که در جشنواره‌ی سال گذشته شرکت داشت، را به من پیشنهاد داد؛ ولی به دلیل اینکه ما در تمرینات این نمایش، «تشریفات» بودیم نتوانستیم کار قبلی را به صحنه ببریم و به جای آن، قرار شد این نمایش جدید را بلافاصله بعد از جشنواره در آن‌جا اجرا کنیم.
اکبری در مورد داستان این نمایش ادامه داد: نمایش «تشریفات» در مورد یک شرکت با جمعی از کارکنان، وکلا و روسا است که با بیان دو داستان به صورت موازی پیش می‌روند. یکی داستان پرونده‌هایی است که کارمندان آن‌ها را می‌خوانند و دیگری داستان اتفاقاتی است که بین این افراد رخ می‌دهد.
او با اشاره به این نمایشنامه گفت:‌ مدتی پیش داستان «عضو جدید» در مجموعه آثار دونالد بارتلمی در کتاب آماتورها، را خواندم و آن داستان درون مایه‌ی بخشی از نمایشی شد که با الگوهای روابط انسانی آن داستان پیش می‌رود. پس از آن متنی نوشتم که آن را چندین بار دراماتورژی کردیم. همچنین در طی تمرینات نمایشنامه را در راستای آن طور که بهتر اجرا می‌شد، تغییر دادیم.
این کارگردان در مورد نور، صحنه و موسیقی این نمایش که بیش از دیالوگ محور بودن، قصه محور است، نیز افزود: صحنه این نمایش بسیار ساده است و در آن شِش صندلی دیده می‌شود که با تغییر نسبت میان آدم‌ها در طول داستان، چینش آن‌ها تغییر می‌کند. درمورد طراحی نور دوست داشتیم مانند اجرای مان در جشنواره‌، نور را از داخل جعبه‌های آویزان از سقف ایجاد کنیم ولی به سبب ملاحظات سالن، نتوانستیم این کار را انجام دهیم. موسیقی کار نیز به صورت پلی‌بک و از گروه‌های Hauschka و Edith Progue ‍انتخاب شده است.
او با اشاره به اینکه بخشی از دوره اجرای نمایش‌اش با ماه رمضان همزمان می‌شود، گفت: مطمئنا به سبب شروع ماه رمضان ریزش مخاطب خواهیم داشت ولی به دلیل آنکه ساعت اجرای نمایش‌مان پیش از اذان است امیدواریم تأثیر زیادی نداشته باشد.نمایش «تشریفات»
به گزارش ایسنا، نمایش «تشریفات» به نویسندگی عرفان غفوری و کارگردانی رامین اکبری و دراماتورژی علی‌اصغر اعرابی است که در آن منصور نصیری، سعید مردی، شهریار فرد، حسین حسینیان، داود سبحانی، نوید فیاض، سلماز شعاعی و جعفر کرمانی به ایفای نقش می‌پردازند.
این نمایش تا پایان خردادماه در سالن کنش معاصر به صحنه می‌رود و در تمام دوره اجرا برای دانشجویان 50 درصد تخفیف دارد.نمایش «تشریفات»
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشکلاتی که گروه‌های دانشجویی با آن مواجه هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات