دومین فصل کاوش باستان شناسی در تپه تخچرآباد بیرجند آغاز شد

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سید احمد برآبادی اظهارکرد: تپه تخچرآباد در سال ۱۳۷۸ توسط آقای علی حسن آبادی از کارشناسان مدیریت میراث فرهنگی بیرجند گمانه زنی و تعیین حریم شد.

 وی عنوان کرد: این تپه در سال ۱۳۸۰ به شمارهٔ ۵۱۳۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی افزود: فصل اول کاوش این تپه در سال ۱۳۸۷ توسط آقای دکتر محسن دانا انجام شده است.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی خراسان جنوبی ادامه داد: در کاوش فصل اول مشخص شد برخلاف آنچه قبلاً تصور می‌شد، این تپه دارای لایه های باستانی روی هم نیست بلکه یک بنای خشتی است که ظاهراً پس از ترک آن به دلایلی اطراف آن را با شن پر کرده‌اند.

برآبادی بیان داشت: فعالیت در فصل قبل برای شناسایی ماهیت بنا با توجه به کوچکی اندازهٔ گمانه‌ها ممکن نشد.

 وی گفقت: از آنجا که پیرامون تپه یک خندق وجود دارد و اطراف بنا را نیز با شن پر کرده‌اند، این احتمال وجود دارد که این مکان یک بنای مهم (احتمالاًمذهبی) باشد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان کرد: فصل دوم کاوش در این تپه از اوایل خرداد ماه به سرپرستی دکتر محسن دانا آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

 به گفته وی یقیناً داده های حاصل از کاوش در این تپه می‌تواند در شناخت گوشه‌ای از تاریخ پر ابهام منطقه مؤثر باشد.

تپه تخچرآباد تپه کوچکی در ۲۵ کیلومتری شمال شرق بیرجند است که حدود ۴۵ متر قطر و ۴ متر ارتفاع دارد.

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دومین فصل کاوش باستان شناسی در تپه تخچرآباد بیرجند آغاز شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات