صدور شناسنامه‌های قلابی برای اسب‌های ایرانی

صدور شناسنامه‌های قلابی برای اسب‌های ایرانی
زنگ خطر نابودی یک میراث ملی به صدا درآمده است.

عبدالجلیل غیادی در توضیح این اتفاق در صنعت اسب عنوان کرد: طبق ماده ۱۰ قانون نظام جامع دامپروری در جمهوری اسلامی صراحتا وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی رسمی ثبت، آزمایش، میکروچیپ گذاری و صدور شناسنامه اسب کشور شناخته شده است که این وزراتخانه در دوسال گذشته طی تفاهم نامه ای، بخشی از وظایف و اختیارات خود را در هویت بخشی اسب، به فدراسیون سوارکاری تفویض نموده است! لیکن فدراسیون سواركاری، ضمن عدم رعایت مفاد و بندهای تفاهم نامه، اخیرا اقدام به رونمایی پیش نویس مخدوش کتاب تبار نامه اسب ترکمن کرده که موجبات اعتراض استادان، مالکان و عاشقان اسب ترکمن را فراهم آورده است.


وی ادامه داد: اعتراضات مکرر اعضای موثر کارگروه اسب ترکمن و نامه نگاری های مالکان اسب ترکمن مبنی بر مخدوش بودن اطلاعات این تبارنامه مورد توجه قرار نگرفته است، تا جایی که موجب استعفا دسته جمعی اعضا موثر کارگروه تخصصی اسب ترکمن شده و مالکان نیز به نمایندگان مجلس و مسئولان جهاد برای استمداد و رسیدگی پناه آورده اند. این‌ها در حالی است كه مركز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد كشاورزی به عنوان كارفرمای دولتی، كوچكترین نظارت و دخالتی در كار فدراسیون در صدور شناسنامه ها و تدوین كتاب تبارنامه مخدوش فدراسیون سواركاری نكرده است!


مدیر عامل شرکت تعاونی توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان تصریح کرد: یعنی فدراسیون با خودسری تمام و بدون نظارت جهاد و بدون مشورت مالكان و خبرگان شجره نامه، به كار صدور شناسنامه های مخدوش خود ادامه داده و ذخائر ژننیكی و فرهنگی و یكی از بهترین پایه های توسعه اقتصاد مقاومتی و ارز آور و اشتغال زای كشور ایران را در خطر اضمحلال و بی هویتی قرار داده است! حال أكثریت قریب باتفاق تولید كنندگان و مالكان اسبهای تركمن ایران در سراسر كشور با سردر گمی و ناهویتی زیانباری روبرو شده اند كه با عدم نظارت جهاد و تكرار اشتباهات فدراسیون سواركاری، زنگ خطر نابودی این میراث فرهنگی و ژنتیكی منحصر بفرد به‌صدا در آمده است!


وی متذکر شد: در این مقطع زمانی حساس به نظر می رسد چاپ تبارنامه مخدوش بدون پیروی از استانداردهای جهانی صدمه بزرگی به هویت اسب ترکمن وارد خواهد کرد و ممکن است در آینده بنابر استناد تبارنامه مخدوش هویت این یادگار ملی موجب اضمحلال و صنعت اسب و هویت اسب ترکمن دچار مخاطره شود.


مدیر عامل شرکت تعاونی توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان شمالی در پایان یادآور شد: برنامه‌ریزی ها و سیاست‌های اشتباه متولیان اسب کشور، باعث از بین رفتن ذخایر ژنتیکی اسب‌های بومی شده و امروزه تعداد اسب‌های خالص ترکمن به‌ شدت کاهش یافته است. با اقدامات فدراسیون هر روز درصد و تعداد اسب‌های تركمن تبارنامه كمتر شده و علی‌رغم سیاست‌های غلط فدراسیون و انفعال شدید جهاد، فقط این خبرگان و یاران راستین و عاشقان اسب تركمن ایران هستند كه با هزینه‌های سرسام آور و با چنگ و دندان به تولید و پرورش اسب‌های خالص تركمن ادامه می‌دهند.

#1varzesh #اسب_ترکمن #فدراسیون_سوارکاری #۱ورزش

[ منبع این خبر سایت ورزش 1 می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدور شناسنامه‌های قلابی برای اسب‌های ایرانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات