شهرک 230 واحدی که 30 کارخانه فعال دارد!

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، شهرک صنعتی خوی در 15 کیلومتری جاده خوی به سلماس واقع شده که مساحت کل این شهرک نیز 221 هکتار است، در این شهرک صنعتی به گفته ساکنان آن 230 واحد تولیدی وجود دارد اما تنها تعداد 30 واحد فعال بوده که اکثر این واحد‌های فعال نیز تولیدی مبل هستند.

این شهرک صنعتی که از ابتدا در یک منطقه نمک‌زار تاسیس شده دارای مشکلات بسیاری است، متاسفانه روز به روز به تعداد واحدهایی که به تعطیلی کشیده می‌شوند، افزوده می‌شود و این شهرک صنعتی که قرار بود چشم امیدی برای آینده جوانان شهرستان باشد اکنون به فراموشی سپرده شده است.

مهم‌ترین دغدغه واحدهای تولیدی فعال در این شهرک فقدان حمایت مسئولان از آن‌ها است و گاهی در گفته‌های آن‌ها متوجه این مطلب شدیم که نه‌تنها عده‌ای از مسئولان گره از کار آن‌ها باز نمی‌کنند بلکه در روند بهبود فعالیت این واحدها سنگ‌اندازی هم می‌کنند، بارها جلسات متعددی در خصوص رفع موانع تولید واحدهای صنعتی شهرستان خوی برگزار شده اما باید ببینیم این جلسات چه تاثیری بر بهبود مشکلات واحدهای تولیدی داشته است؟ آیا خود مسئولان چند بار از نزدیک با مدیرعاملان واحدهای تولیدی دیدار کردند و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفتند؟

اما با اشاره به مشکلات خود واحدهای صنعتی و تولیدی باید بگوییم که متاسفانه طی چندین سال گذشته و با وجود شعارهای چشمگیر در زمینه حمایت از تولیدکنند‌گان و ایجاد چتر حمایتی از ایجادکنندگان اشتغال شاهد خلف وعده‌های زیادی در این زمینه بودیم که جای بسی تاسف دارد.

از جمله این موارد می‌توان به عدم تحقق شعار پرداخت یارانه بخش تولید و نیز پرداخت وام‌های کم بهره اشاره کرد که در صورت تحقق می‌توانست بخش عمده‌ای از مشکلات موجود را مرتفع ساخته و موتور محرکه چرخه اقتصادی کشورمان باشد.

خبرنگار تسنیم در این گزارش میدانی در گفت‌وگو با تعدادی از مدیر عاملان واحدهای تولیدی شهرک صنعتی خوی سعی کرده مشکلات فراوان این شهرک و همچنین واحدهای صنعتی و تولیدی را از منظر خود آنان و شاغلان واحدهای تولیدی واقع در این شهرک بررسی کند.

وضعیت ظاهری نامطلوب شهرک صنعتی خوی

شهرک صنعتی خوی از لحاظ ظاهر در وضع بسیار نامطلوبی قرار دارد گویی این شهرک به حال خود رها شده و کسی وضع خدماتی آن نظارتی ندارد.

وقتی کسی بخواهد در خیابان‌های شهرک صنعتی خوی دوری بزند متوجه می‌شود که درب اکثر واحد‌های تولیدی بسته است و کسی در آن‌ها مشغول کار نیست تا نان‌آور خانواده‌ای باشد، بعضی جاها آسفالت ندارند و بعضی هم که دارند از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند، زباله‌ها و پسماندهای صنعتی در واحدهای تولیدی روی هم جمع شده است و شهرداری مکانی برای خالی کردن آن‌ها به واحدهای صنعتی نمی‌دهد.

فضای سبز این شهرک به دلیل شوره‌زار بودن از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و هرچه درخت در این منطقه کاشته می‌شود بعد از چند سال رشد که به خاک نمکی می‌رسد ، خشک می‌شود بنابراین همه هزینه‌هایی که صرف رشد درخت شده بود به هدر می‌رود.

فقدان سرکشی مسئولان به واحدهای تولیدی

جعفر رزمخواه که مدیرعامل تعاونی 120 گرانیت مصنوعی اورین خوی است با اشاره به مشکلات واحد تولیدی خود می‌گوید: ما در تولید با مشکلات بسیاری مواجه هستیم ، در بحث یارانه که هزینه‌ها زیاد شده است، قرار بود یارانه به ما تعلق بگیرد که هنوز نگرفته است، من به عنوان تولید کننده پنج میلیون تومان هزینه برق می‌پردازم و نیز از ما هزینه خدماتی دریافت می‌کنند، اما تنها سطل زباله‌های ما مناسب است.

وی بیان می‌کند: برای کار اداری دوماه است که دنبال نامه هستیم ولی مسئول مربوطه را نمی‌توانیم پیدا کنیم، در شهرک صنعتی خوی تنها دو سال است که بخش خدماتی را گذاشتند، ما که 12 سال است در این شهرک هستیم تا به‌حال هیچ مسئولی را ندیدیم که از نزدیک به ما سرکشی کرده و از مشکلات ما جویا شود.

رزمخواه می‌افزاید: شهرستان خوی قطب سنگ است و سنگ مرمریت خوی در کشور زبانزد خاص و عام است، ما باید در این کار سرمایه‌گذاری کنیم اما متاسفانه معدنچیان پول ندارند، کننده نیستند و از اصفهان پیمانکار آوردند و از من تولید کننده این شهرستان هیچ حمایتی نمی‌شود.

خروج سرمایه شهرستان خوی در سایه بی‌توجهی مسئولان

رزمخواه می‌گوید: من به‌عنوان تولید کننده برای  توسعه کار و برای خرید یک اره برش به پنج میلیارد تومان نیاز دارم، با گذاشتن این اره از یک تن سنگ 14 متر مریع سنگ مرمریت تولید می‌شود و این در حالی است که در روش سنتی از هر تن سنگ تنها هفت متر مربع تولید می‌شود، اگر تولید و فروش بیشتر باشد قطعا جوانان زیادی اشتغال پیدا خواهند کرد.

وی می‌افزاید: در شهرستان خوی حدود شش سنگبری وجود دارد و سنگ‌های خوی که از کیفیت بی‌نظیری برخوردار هستند در تهران به اسم خوی به فروش نمی‌رسند.

رزمخواه بیان می‌کند: من از مسئولان می‌خواهم که یکبار در سه راهی ایواوغلی بنشینند تا ببینند چقدر سنگ از شهرستان خوی به سمت اصفهان خارج می‌شود و چون معدن ما انحصاری در دست اصفهانی هستند به ما سنگ نمی‌دهند، ما باید برای خود معدن داشته باشیم تا اگر ضعیف هم باشیم از دور خارج نشویم و وجود این مشکلات باعث می‌شود که قدرت تولید منحصر به‌ فردترین سنگ که دست ما است را نداشته باشیم.

نقدینگی در بازار از مشکلات عمده تولید کنند‌گان

غلامرضا حسینی، مدیر عامل مبلمان بارش با اشاره به مشکلات موجود در شهرک صنعتی خوی و نیز واحدهای تولیدی می‌افزاید:  ما در شهرک صنعتی مشکل خاصی نداریم و در خصوص آتش‌نشانی نیز همه چیز آماده است و تنها کمبود نیرو داریم که قرار شده است شهرداری نیروها را تامین کند و هزینه‌های آن را خود واحدهای تولیدی پرداخت کنند.

وی بیان می‌کند: تنها مشکل عمده ما چک‌های برگشتی و مشکل نقدینگی در بازار است اما دولت نیز با افزایش تعرفه واردات مبل از تولیدکنندگان این صنعت حمایت می‌کند اما امیدواریم دولت حمایت‌های خود را بیشتر کند تا پارچه را نیز خودمان وارد کنیم که باعث می‌شود صنعت مبل رونق بیشتری بگیرد.

بازپرداخت وام‌ها کمر تولیدکننده را می‌شکند

حسین علیلو، مدیر عامل واحد تولیدی شهربام عایق با اشاره به مشکلات واحد‌های تولیدی می‌گوید: با توجه به وجود وضعیت نابسامان اقتصادی در طی سال‌های اخیر و وجود عدم ثبات در بازارهای داخلی این شرکت در زمینه دریافت‌های خود از مشتریان دچار مشکلات عدیده‌ای شده که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم وصول چک‌های دریافتی از مشتریان و نیز بدهی‌های موجود از سال‌های گذشته اشاره کرد تا جایی که شرکت را با مشکلات مالی جدی مواجه ساخته است.

وی می‌افزاید: مشکل پرداخت بهره وام‌های بانکی یکی‌دیگر از مشکلاتی است که گریبانگیر بخش تولید شده است، متاسفانه بازپرداخت این ‌وام‌ها به حدی خارج از عرف است که کمر یک واحد تولیدی متقاضی تسهیلات بانکی را می‌شکند.

علیلو بیان می‌کند: البته قابل ذکر است که اگر این وام قابل دریافت هم باشد سنگینی این وام‌ها تا حدی است که حتی دلالان و سرمایه‌داران بنام نیز عاجز از پرداخت اقساط این وام‌ها و نیز برداشتن سود و سرمایه هستند تا چه برسد به تولیدکنند‌گانی که با هزار و یک مشکل دیگر نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی می‌گوید: برخورد اداره دارایی و مالیات با تولیدکنند‌گان طوری است که گویی تولیدکنندگان را به‌عنوان افراد مخل چرخه اقتصادی می‌پندارند.

مکانی برای دفع پسماندهای صنعتی وجود ندارد

مدیرعامل شهربام عایق ضمن اشاره به مشکلات موجود در شهرک صنعتی خوی می‌گوید: پس از گذشت چندین سال از اجرایی شدن مساله فاضلاب شهرک، ما همچنان علیرغم اقدامات انجام داده شده باید منتظر تاییدیه باشیم تا بتوانیم از فاضلاب شهرک صنعتی استفاده کنیم و در غیر اسن صورت مجاز به استفاده از آن نیستیم و نیز در صورتی که بخواهیم به عنوان تولید کننده اقدام به افزایش برق کنیم علیرغم اقدامات قانونی در انتها به بن بست می‌رسیم چرا که هزینه‌های هنگفتی را شامل می‌شود.

علیلو می‌افزاید: مساله دیگر محیط زیست است که برخلاف اقدامات اساسی در مورد داشتن انواع استانداردهای زیست محیطی مخالفت خود را با انواع آلایندگی‌ها به صورت کتبی و شفاهی اعلام می‌کند در حالی که در اکثر شهرک‌های صنعتی وضعیت آلایندگی‌ها به مراتب بدتر از این نیز است و جالب اینکه به عنوان مشاوره در ضمینه فوق هیچگونه راهکار و طرحی ارائه نمی کنند.

وی بیان می‌کند: متاسفانه مکانی برای دفع پسماندهای ضایعاتی و صنعتی نداریم و با تماس از طریق زیر مجموعه شهرداری اعلام می‌شود اجازه تخلیه پسماندهای خود به محل تخلیه زباله‌ها را نیز نداریم، مساله آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌های فازهای شهرک نیز علیرغم گذشت مدت زمان زیادی &

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهرک 230 واحدی که 30 کارخانه فعال دارد!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات