زندانیانی که جرم آنها ثابت نشده نبایدبا قرار بازداشت قاضی در زندان باشند

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جلسه علنی امروز - دوشنبه - مجلس به ارائه گزارشی از آسیب ها و معضلات اجتماعی پرداخت و پس از آن تعدادی از نمایندگان نظرهای خود را درباره این گزارش ارایه کردند.
محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس دهم اظهارداشت:‌ برنامه های پنج ساله توسعه کشور در دسته بندی و برنامه های میان مدت کشور قرار می گیرد که نه مانند برنامه بودجه یک ساله و نه مانند چشم انداز کشور 20 ساله هستند.
وی تصریح کرد: در برنامه های میان مدت باید با پله ای از برنامه های معکوس مواجه باشیم؛ منظور از برنامه معکوس آن است که بدانیم در هر پله از این 5 سال کدام گام باید پیش برود.
نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: در قوانین برنامه توسعه کشور به دنبال سیاست گذاری های بدون مدت های واقعی بودیم یا ضمن آن قوانین و مقررات مختلف را تغییر می دهیم که این دو روش متناسب با برنامه ریزی معکوس نیست.
فرهنگی گزارش وزیر کشور درمورد آسیب های اجتماعی را یادآور شد و گفت: در خصوص آسیب های اجتماعی نیاز است تا در برنامه ششم توسعه، محور به محور با زمانبندی قید شود که متاسفانه تا کنون در برنامه های توسعه کشور بدان توجه نشده است.
وی ادامه داد: دربازدیدی که از زندان تبریز داشتم از رئیس زندان پرسیدم که چه میزان از زندانیان با قرار بازداشت قاضی در این زندان بسر می برند که وی پاسخ داد حدود یک سوم زندانیان هستند.
وی افزود: نباید زندانیانی که هنوز جرم آنان مشخص نشده با قرار قاضی در زندان ها بسر ببرند و همین باعث جرم زدایی می شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: همه کمیسیون های تخصصی مجلس و بخش هایی در دولت که پیش نویس برنامه ششم توسعه را باید تهیه و به مجلس ارائه کنند باید به موضوع زمانبندی واقعی در یک برنامه توجه ویژه داشته باشند.

**باید به عوارض ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی توجه شود
سید جواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس اظهار داشت:‌ بدون شک آسیب‌های اجتماعی از موضوعات مهم حوزه اجتماعی در کشور است که باید برنامه جامعی برای مبارزه با آن از سوی وزارت کشور تهیه شود، چرا که رسیدگی به آن یک ضرورت جدی است که باید از نگاه علمی و دینی به آن پرداخته شود.
وی تصریح کرد: سبک زندگی اسلامی ایرانی از موضوعات دیگری است که باید به آن توجه شود؛ همچنین بحث نرم‌افزاری تمدن اسلامی- ایرانی موضوعی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته که ما نیاز به یک منشوری داریم که کدهای اخلاقی و رفتاری استاندارد را بر اساس مبانی اسلامی و ایرانی تدوین کند که اگر چه این موضوع وجود دارد، اما تبیین نشده است.
وی با تاکید بر ضرورت تعریف پیوست فرهنگی بر پروژه‌های کشور گفت: امروزه پروژه های زیادی در کشور ایجاد می‌شود که برخی از آنها دارای آسیب‌های اجتماعی در حوزه جوانان و خانواده است که باید یک پیوست فرهنگی بر این پروژه ها شکل بگیرد تا بتواند عوارض آن را کنترل کند.
ساداتی ‌نژاد با بیان این که باید به عوارض ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز مورد توجه قرار گیرد، افزود: متاسفانه این شبکه‌ها باعث ترویج سبک زندگی غربی شده و معضلات اجتماعی زیادی را در خود گنجانده است که در این میان نیاز به یک سامانه اطلاع‌رسانی است.

** چرا با جمعیت 78 میلیون نفر سالانه 600 هزار نفر به زندان ها وارد می شوند
مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود نیز به گزارش وزیر کشور درمورد آسیب های اجتماعی از منظر جایگاه برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت:‌ بهتر بود وزیر کشور راه حل هایی را نیز در خصوص رفع این معضلات ارائه می داد.
وی اظهار داشت: اکثر این حاشیه نشین ها در محله های خطرناک زندگی می کنند و از خدمات آب و برق قانونی استفاده می کنند؛ بنابراین بهتر است راه حل هایی برای رفع این معضلات ارائه شود.
وی تأکید کرد: یکی از موضوعاتی که در حال حاضر به آن توجهی نمی شود بحث قانون تقسیمات کشوری است با توجه به این که یکی از دغدغه های وزارت کشور همین موضوع است اما در جهت اجرای آن هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس خطاب به وزیر کشور تصریح کرد: اگر قانون اشکال دارد، چرا در مجلس مطرح نمی کنید که اصلاحات لازم انجام شود.
لاهوتی با بیان این که سالانه 25 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود، گفت: اگر برای هر شغل 100 میلیون تومان سرمایه در نظر گرفته شود یعنی می توان 2.5 میلیون شغل در کشور ایجاد کرد اما متأسفانه به این موارد هیچ توجهی نمی شود.
وی به آمار 1.5 میلیون نفر معتاد در کشور اشاره کرد و افزود:‌ به طور حتم تعداد معتادان در کشور بیش از این است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس با یادآوری آمار کشف مواد مخدر و مشروبات الکلی در نوروز سال جاری گفت: طبق گزارش های نیروی انتظامی در 15 روز سال جدید 21 هزار و 200 لیتر مشروب داخلی و 120 هزار لیتر مشروب خارجی کشف شده است که این موضوع یک فاجعه بوده است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس با انتقاد از وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور اظهارداشت: چرا باید با جمعیت 78 میلیون نفری سالانه 600 هزار نفر به زندان ها وارد شده و 15 میلیون پرونده قضایی داشته باشیم.
عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس نیزدر سخنانی خواهان توجه به بنیان خانواده شد و گفت: متاسفانه قانون تقسیمات کشوری اجرا نمی شود و همین موضوع باعث عدم توزیع نامتناسب منابع در استان های مختلف می شود.
محمد فیضی نماینده مردم اردبیل نیز خواهان توجه به توسعه متوازن استان های مختلف شد.
سیام**9103** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زندانیانی که جرم آنها ثابت نشده نبایدبا قرار بازداشت قاضی در زندان باشند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات