جلد چهارم از مجموعه تصانیف پرویز مشکاتیان منتشر شد

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، چهارمین کتاب از مجموعه تصانیف استاد پرویز مشکاتیان، آهنگساز و نوازنده‌ برجسته سنتور، به همت علیرضا جواهری منتشر شد.
گردآوری و آوانگاری و نگارش نُت تصنیف های جلد چهارم «مجموعه تصانیف پرویز مشکاتیان» را علیرضا جواهری، آهنگساز، نوازنده سنتور و شاگرد پرویز مشکاتیان، برعهده داشته و ویرایش نهایی این اثر را مازیار شاهی، آهنگساز و نوازنده تار، انجام داده است. جلد این اثر را نیز علیرضا مهیجی طراحی کرده است.
جلد چهارم کتاب «مجموعه تصانیف پرویز مشکاتیان» این تصنیف های استاد مشکاتیان را در خود جای داده است:
«گنبد مینا»: در آواز دشتی، شعر حافظ؛ «سرو آزاد»: در آواز دشتی، شعر استاد امیر هوشنگ ابتهاج؛ «گون»: در آواز دشتی، شعر استاد محمدرضا شفیعی کدکنی؛ «ای مردم آزاده کجایید»: در آواز دشتی، بر اساس شعری از محمد دهخدا؛ «پنهان چو دل»: در آواز دشتی و دستگاه ماهور، شعر مولانا؛ «واژۀ آزادی»: در آواز دشتی، بر اساس شعری از سیاوش کسرایی؛ «محبوب من، وطن»: در آواز دشتی، با شعر برزین آذرمهر؛ «بهارا»: در آواز بیات ترک، با شعری از استاد ه. الف. سایه؛ «ایرانی»: در دستگاه ماهور، با شعر روانشاد جواد آذر؛ «جان عشاق»: در آواز بیات اصفهان، با شعر حافظ؛ «رزم مشترک»: در آواز بیات اصفهان، با شعر برزین آذرمهر؛ و «مقدمۀ ققنوس» و «ققنوس»: با ترانه یی از زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان.
این کتاب بر اساس آخرین تصنیف های باقی مانده از مرحوم استاد مشکاتیان گردآوری و آوانگاری شده است.
به گفته گردآورنده این مجموعه، از میان تصنیف های روانشاد استاد مشکاتیان، چند اثر دیگر باقی است که هنوز به سبب های گوناگون گردآوری و آوانگاری نشده، که امید است در آینده نزدیک شرایط برای نگارش و انتشار آن ها فراهم شود تا علاقه مندان بتوانند بدین اثرهای ارزشمند نیز دسترسی داشته باشند. این چند تصنیف عبارت است از:
«عقاب» : منظومه ای است کامل در حدود 55 دقیقه، بر اساس شعر استاد پرویز ناتل خانلری، که در ابتدا قرار بود برای ترکیبی از سازهای ارکستر سمفونیک و سازهای تکنواز ایرانی با همراهی سه خواننده با نقش های راوی، کلاغ و عقاب، در سال 1383 اجرا شود که شرایط اجرای صحنه ای آن فراهم نشد و این مجموعه در مرحله تنظیم برای ارکستر متوقف شد. مطلع این تصنیف عبارت است از: «گشت غمناک دل و جان عقاب/ چو از او دور شد ایام شباب».
«دماوند»: این تصنیف بر اساس شعر نامی مرحوم استاد ملک الشعرای بهار («ای دیو سپید پای در بند...») در دستگاه چهارگاه و آواز دشتی تنظیم شده است که قطعه معروف «چکاد» قرار بود مقدمه این تصنیف باشد.
«نرگس مست»: تصنیفی است در دستگاه چهارگاه، بر روی غزلی از حضرت حافظ با مطلع «غلام نرگس مست تو تاجدارانند/ خراب بادۀ لعل تو هوشیارانند».
افزون بر این تصنیف ها، چند اثر نیز با گویش مشهدی بر روی شعرهایی از استاد ملک الشعرای بهار در دستگاه ماهور و گوشه های عراق، محیر، راک و نهیب از استاد مشکاتیان باقی است که هنوز آوانگاری نشده است.
جلد چهارم کتاب «مجموعه تصانیف پرویز مشکاتیان» به همت مؤسسه «چکاد هنر» منتشر شده است.
فراهنگ**3067**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلد چهارم از مجموعه تصانیف پرویز مشکاتیان منتشر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات