کلید رقابت گردشگری سلامت امارات با کشورهای آسیایی

شاخص ترین و بارزترین جلوه همکاری دولت و بخش خصوصی امارات در حوزه گردشگری سلامت (هر دو گردشگری پزشکی و تندرستی) را می توان در پروژه شهر سلامت دبی مشاهده کرد.

امارات متحده عربی، متشکل از 7 شیخ نشین کوچک شامل ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس الخیمه و ام القوین است که تاکنون 116 بیمارستان، کلینیک و مرکز درمانی آن موفق به کسب اعتبار و گواهی از JCI شده اند. اگرچه ابوظبی پایتخت این کشور است اما دبی، شیخ نشین پیشرو امارات متحده عربی در حوزه گردشگری پزشکی قلمداد می شود.

به موازات رشد گردشگری پزشکی در جهان این کشور نیز بر ارائه خدمات جراحی زیبایی، معاینات عمومی، ناباروری و آی.وی.اف، پوست و دندان پزشکی، همچنین خدمات بیماری های سبک زندگی از قبیل بیماری های مرتبط با چاقی بیش از حد که در منطقه رایج هستند، تاکید ویژه ای دارد؛ چرا که گردشگران سلامت این کشور اساسا برای دریافت این نوع خدمات و درمان ها به امارات وارد می شوند.

به طور کلی، این کشور به واسطه موقعیت جغرافیایی خود عمدتا بیماران ثروتمند را از بسیاری از اقتصادهای نوظهور نظیر روسیه، اروپای غربی و چین جذب می کند. با این حال، تمرکز امارات تنها بر جذب گردشگرانی از کشورهای گردشگرفرست نوظهور نیست؛ بلکه کشورهای همسایه و ساکنان محلی نیز ازجمله بازارهای هدف آن به شمار می روند.

امارات به واسطه هزینه های رقابتی خدمات درمانی نسبت به کشورهای غربی، کارکنان و متخصصان مسلط بر زبان انگلیسی و حتی چندزبانه و در نهایت قابلیت دسترسی سریع به خدمت درمانی بدون لیست های انتظار در کشور، در تلاش برای اثبات خود به عنوان یک مقصد جذاب گردشگری پزشکی است، اما با وجود این مزیت های رقابتی، تهدیدهایی از سوی مقاصد رقیب از جمله کشورهای مالزی، تایلند، سنگاپور و هند که مقاصد پیشرو و شناخته شده در این عرصه هستند متوجه رشد صنعت گردشگری پزشکی امارات است.

این کشورها در حوزه جراحی های دشوار و پیچیده از شهرت جهانی برخوردارند و علاوه بر آن، رقابت قیمتی با این کشورها برای امارات متحده عربی دشوار است؛ زیرا اگرچه هزینه خدمات درمانی این کشور حدودا یک سوم هزینه های ایالات متحده آمریکا است اما باز هم بیش از دو برابر هزینه خدمات درمانی در کشورهای رقیب تمام می شود. بنابراین، نه تنها جذب گردشگران پزشکی بین المللی، بلکه حفظ بیماران داخلی و جلوگیری از خروج آنها چالش مهمی است که امارات با آن دست و پنجه نرم می کند؛ چنان که حتی برخی برآوردها نشان می دهد 62هزار نفر از ساکنان این کشور در سال 2006 برای دریافت خدمات درمانی به تایلند سفر کردند.

در نتیجه، از آنجا که رقابت قیمتی با کشورهای آسیایی برای امارات دشوار است، تمرکز دبی به عنوان قطب گردشگری پزشکی این کشور را می توان بر رقابت کیفیتی دانست؛ یعنی درحالی که اکثر کشورهای آسیایی استراتژی مدیریت هزینه را در پیش گرفته اند، دبی سعی بر ایجاد تمایز از طریق کیفیت دارد. از این رو در سال های اخیر برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های گسترده ای را برای معرفی خود به عنوان مقصد برتر درمانی و پزشکی منطقه انجام داده تا به این وسیله بازار خاورمیانه را از آن خود کند. پروژه شهر سلامت دبی را می توان از اقدامات مهم در این خصوص دانست. از زاویه آماری نیز صنعت گردشگری پزشکی امارات، بیشترین سهم از ارائه خدمات در حوزه گردشگری سلامت کشور را به خود اختصاص داده و 84 درصد از رشد اقتصادی این صنعت را از آن خود کرده است.

درآمد گردشگری پزشکی امارات در سال 2013 حداکثر نرخ رشد ممکن نسبت به سال های قبل یعنی یک رشد 14 درصدی را به ثبت رساند؛ چنان که براساس اطلاعات بانک سرمایه گذاری آلپن، درآمد این بخش در سال 2013 به 1.69 میلیارد دلار آمریکا رسید. افزایش این میزان رشد را البته باید ناشی از تلاش کمپین های دولتی در جهت ارتقای کشور به عنوان یک مقصد برگزیده گردشگری پزشکی دانست. مقوله مهم دیگر در صنعت گردشگری سلامت امارات متحده عربی نیز اسپاها هستند که در مقابل نرخ رشد 14 درصدی درآمد گردشگری پزشکی، یک رشد 7 درصدی را در سال 2013 به ثبت رساندند.

گردشگری سلامت یک عنصر کلیدی در استراتژی ملی گردشگری امارات متحده عربی و در حقیقت یکی از رو به رشدترین مقوله های گردشگری این کشور در طی چند سال اخیر بوده است و به طور خاص، گردشگری پزشکی یک عنصر کلیدی استراتژی بلندمدت دولت برای متنوع سازی اقتصاد کشور و کاهش وابستگی از نفت و گاز قلمداد می شود.

در این راستا دولت امارات سرمایه گذاری های عظیمی را به مشارکت با موسسات معتبر نظیر مدرسه پزشکی هاروارد به منظور بنیان گذاری موسسه هاروارد دبی برای تحقیقات پزشکی و تا شناساندن کشور به عنوان یک مرکز پزشکی برتر با تاسیسات پزشکی و تسهیلات درمانی درجه یک و ممتاز اختصاص داده است. علاوه بر آن، ساخت چند ریزورت اسپا، مرکز پزشکی-ورزشی و مرکز تغذیه را به عنوان بخشی از استراتژی سلامت شهر سلامت دبی برنامه ریزی کرده است تا به واسطه آن، موقعیت کشور را به عنوان مقصد برتر گردشگری تندرستی نیز تقویت کند.

علاوه بر تمرکز دولت بر توسعه گردشگری پزشکی، بخش خصوصی نیز به طور فعالی برای ترویج این صنعت در خارج از کشور تلاش کرده است. از جمله اقدامات بخش خصوصی می توان به انتشار بروشور «بیماران بدون مرز» اشاره کرد که ابزاری برای ارتقای کشور به عنوان یک مقصد منتخب گردشگری پزشکی است و همچنین تاسیس آژانس های گردشگری پزشکی و بازاریابی آنلاین برای جذب مشتری نیز از این دست اقدامات عنوان می شود.

با این تفاسیر، شاخص ترین و بارزترین جلوه همکاری دولت و بخش خصوصی در حوزه گردشگری سلامت (هر دو گردشگری پزشکی و تندرستی) را می توان در پروژه شهر سلامت دبی مشاهده کرد.

دنیای سفر این نوشته را از « گردشگری سلامت در رویکردی جامع » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است. گردشگری سلامت ، علی اصغر شالبافیان ، امارات هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 6 + 7 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ رشد 17 درصدی توریسم تایلند در 5 ماه اول 2016 رشد 17 درصدی توریسم تایلند در 5 ماه اول 2016 با سفر 14 میلیون مسافر خارجی به تایلند طی پنج ماه نخست سال 2016 میلادی، درصد رشد کل گردشگری (داخلی و خارجی) سالانه این کشور به 17.3 رسید... ^ تاثیر منفی خروج از اتحادیه اروپا بر گردشگری بریتانیا تاثیر منفی خروج از اتحادیه اروپا بر گردشگری بریتانیا فعالان گردشگری در بریتانیا هشدار دادند خروج این کشور از اتحادیه اروپا به برند بریتانیای کبیر آسیب می زند و مشاغل گردشگری را تهدید می کند... ^ قابلیت ها و ظرفیت های ژئوتوریستی استان ایلام قابلیت ها و ظرفیت های ژئوتوریستی استان ایلام توجه به ژئوتوریسم در استان ایلام گامی در جهت جذب گردشگر و توسعه توریسم پایدار است... خبرهای جدید ادامه ... کلید رقابت گردشگری سلامت امارات با کشورهای آسیایی رشد 17 درصدی توریسم تایلند در 5 ماه اول 2016 مدل قانونی کوبا در سرمایه گذاری خارجی هتل ها صدور مجوزهای سرمایه گذاری در منطقه بیرجند در 72 ساعت تاثیر منفی خروج از اتحادیه اروپا بر گردشگری بریتانیا قابلیت ها و ظرفیت های ژئوتوریستی استان ایلام واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی گله های هنرمندان بومی از نمایشگاه صنایع دستی روزگاری «مسجد، گالری هنرهای اسلامی» بود خبرهای پربازدید اجرای طرح های اشتغال زایی گردشگری در استان بوشهر واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی کمپین دیپلمات های ترکیه برای نجات گردشگری قابلیت ها و ظرفیت های ژئوتوریستی استان ایلام سرمایه گذاری عراقی ها در هتل سازی آبادان اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کلید رقابت گردشگری سلامت امارات با کشورهای آسیایی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات