انعکاس افشاگری عضو ارشد المستقبل از سیاست‌های غلط عربستان

المشنوق افشاگری عضو ارشد جریان المستقبل از اشتباه بودن سیاست‌های عربستان در لبنان نشان دهنده عمق وابستگی این جریان به ریاض بوده و پیامدهای زیادی در عرصه داخلی لبنان داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المنار لبنان، نهاد المشنوق وزیر کشور و شهرداری‌های لبنان و عضو ارشد جریان المستقبل این کشور به تازگی در اظهاراتی صریح و افشاگرانه تأکید کرد که «سیاست‌های عربستان ما را در لبنان این روز انداخته است». وی تأکید کرده است که این اشتباهات جریان المستقبل و سعد حریری رئیس این جریان را وادار کرده است که مواضع سیاسی مشخصی را در رابطه با اوضاع امنیتی یا مسائل داخلی لبنان به ویژه پرونده ریاست جمهوری اتخاذ کند.

اظهارات المشنوق که دانسته یا ندانسته در راستای توجیه اوضاع سیاسی نابسامان جریان المستقبل ، اقدامات عربستان را در داخل لبنان رسوا کرد، جنجال زیادی به پا کرده است. وی در این رابطه تأکید کرد: نباید فراموش کنیم که حریری در کجا زندگی می‌کند و در کجا کار می‌کند و منافعش در کجا تأمین می‌شود.  وی در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: سیاست های سعودی ما را به ستوه آورده است، سیاست های سعودی سعدالحریری را قربانی و ما را با دشمن لجوج خود (سوریه) وادار به گفت وگو وه مپیمانی کرد، سیاست های سعودی عامل پیروزی اشرف ریفی وزیر مستعفی دادگستری در طرابلس و کاهش آرای ما در بیروت شد.

اظهارات المشنوق عمق وابستگی المستقبل به عربستان را فاش کرد

اظهارات المشنوق مشخص کرد که ادعاها در زمینه آزادی و تمامیت و استقلال تیم سیاسی و و عدم مداخله ریاض در امور داخلی لبنان، تنها شعارهای است که در زمان لزوم و در لحظات بهره‌برداریهای سیاسی مطرح می‌شود، این در حالی است که واقعیت کاملاً متفاوت از این شعارها بوده و نشان می‌دهد که عربستان بدون هیچ مناقشه‌ای یا جدالی چگونه سیاست‌های منطقه‌ای و داخلی متحدان خود را ترسیم می‌کند، درغیراین‌صورت چرا باید المشنوق منتظر این زمان باشد تا خشم و انتقاد خود از سیاست‌های عربستان را اعلام کند.

سخنان المشنوق زبان حال المستقبل است

با وجود اینکه عربستان سعودی سعی کرد از طریق علی عواض العسیری سفیر خود در لبنان مداخله در امور داخلی این کشور را رد کند، اما المشنوق بار دیگر محتوای کلام خود را مورد تأکید قرار داد و گفت که زبان حال جریان المستقبل را بیان می‌کند. این سخن این واقعیت را نشان داد که مداخله عربستان موضوعی همیشگی بوده و در تمامی جزئیات تحرکات حریری و جریان متبوع وی در لبنان دنبال می‌شود. گرچه پیش‌ازاین نیز در زمان رد کاندیداتوری میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان برای ریاست جمهوری از سوی سعد حریری شاهد دستور قاطع عربستان برای این موضوع بودیم.

حال این سؤال مطرح است که هدف از این مداخله آشکار در امور داخلی لبنان چیست؟ و این مداخله تا کی ادامه داشته و حد و مرز آن چقدر است؟ چرا عربستان تا زمانی که تصمیم‌سازی برای متحدان خود در لبنان را در اختیار دارد، به سمت رسیدن به حل بحران‌های این کشور پیش نمی‌رود؟ آیا عربستان مسئول همیشگی مانع‌تراشی در رسیدن به راه حل مشکلات لبنان بوده یا این که برخی از این مسئولیت بر دوش متحدان داخلی این کشور است و آنها مانع مداخله عربستان در امور داخلی خود نمی‌شوند؟

تناقض های جدی در المستقبل

در همین رابطه سرکیس زید تحلیل‌گر مسائل سیاسی لبنان در گفت‌وگو با المنار تأکید کرد: اظهارات المشنوق نشان دهنده وجود جریان‌های متناقض در داخل عربستان است، چرا که انتقادات عربستان متوجه دوران سابق این کشور است و دوره کنونی را در بر نمی‌گیرد. تزلزل و تناقض و سردرگمی چیزهایی است که در رفتارهای مقامات عربستان و جریان المستقبل مشاهده می‌شود.

بوزید در این گفت‌وگو به رقابت موجود بین جریان‌های مختلف حاکمیت سعودی به ویژه بین محمد بن نایف ولیعهد عربستان و محمد بن‌سلمان جانشین ولیعهد اشاره کرد و گفت: برخی از این جریان‌ها از سعد حریری حمایت می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر با او دشمن هستند و او را تحت فشار قرار می‌دهند. به این ترتیب می‌توان گفت که رویکردهای موجود در جریان المستقبل نیز نشان دهنده اختلافات موجود در داخل حاکمیت عربستان است.

وی ادامه داد: اختلافات موجود در جریان المستقبل به علت عدم وجود دیدگاه باز و طرح مشخص برای این جریان است، آن‌ها نمی‌دانند چه می‌خواهند و چه چیز را نمی خواهند. المستقبل چیزی می‌گوید و در رفتار خود آن را نقض می‌کند. المستقبل وارد دولت می‌شود و در عین حال با آن مخالفت می‌کنند. با حزب‌الله گفت‌وگو می‌کند و در عین حال در بسیاری از مسائل از آن انتقاد می‌کند. این تناقضات المستقبل از ابتدا وجود داشت و به مرور زمان توسعه بیشتری به خود گرفت تا اینکه امروز به این شکل علنی خود را نشان می‌دهد و باعث شده اتفاقی نظیر نتایج انتخابات شورای شهر به ویژه در طرابلس رقم بخورد و المشنوق مجبور شود حرف آخر خود را بزند.

المستقبل دیدگاه و برنامه مشخصی ندارد

این تحلیلگر مسائل داخلی لبنان تصریح می‌کند که اظهارات المشنوق پیش از هر چیز دیگری المستقبل را محکوم کرده و آن را به سختی انداخته است، چرا که میزان وابستگی این جریان به عربستان سعودی و نحوه اجرای مطالبات آن بدون قدرت برای ارائه دیدگاه‌های خود یا تغییر مواضع این کشور را نشان می‌دهد. بوزید می گوید: وجود متحدان امری طبیعی است، اما مبنا این است که مواضع ارائه شده نشان دهنده نظر صاحبان آن باشد و هدف از این مواضع در درجه اول تحقق منافع عامه کشور باشد.

وی جریان المستقبل را جریانی بحران زده خواند و تأکید کرد که این بحران عمیق شده و از طریق تعیین شکل قانون انتخابات برطرف نخواهد شد. وی افزود: موضوع، یک تناقض داخلی در رابطه با خواسته‌های این جریان و رهبران آن است، چرا که آنها هیچ طرح سیاسی ندارند. جریان المستقبل در ابتدا باید تصمیم بگیرد چه می‌خواهد و گزینه‌های خود را مشخص کند. آیا می‌خواهد به سمت تفاهم نامه‌ای حرکت کنند و رفتار عاقلانه و معتدل در این کشور نشان دهد؟ یا می‌خواهد به سمت افراط‌گرای و تفرقه‌افکنی پیش برود؟ هر روشی گفتمان و رفتار و سیاست‌های خود را دارد. باقی‌ماندن در تناقض موجود و عدم تعیین گزینه‌های آینده نتایج منفی بر تمامی جریان المستقبل و کشور خواهد داشت.

صرف‌نظر از آثار سیاسی اظهارات نهاد المشنوق بر مناسبات بین جریان المستقبل و عربستان، این جریان باید منافع ملی و فراتر از تمامی ملاحظات در نظر گرفته و این نکته را درک کند که نزدیک شدن به مردم کشورش، بیش‌ از نزدیک‌شدن به هر طرف دیگر ولو ریاض می‌تواند برایش مفید باشد، چرا که تجربه نشان داده که این دولت‌ها تنها به دنبال تحقق منافع خود بوده و در اولین فرصت که متحدان خود را برای خود مفید ندانند، بر ضد آنها کودتا خواهند کرد.

در همین راستا از جریان المستقبل خواسته می‌شود که سطح تفاهم‌های داخلی لبنان را افزایش داده و دقیقاً مشخص کند چه می‌خواهد و محاسبات سیاسی و ملی خود را مورد تجدیدنظر قرار داده و به راهکاری برای تسهیل فعالیت‌های مؤسساتی و تحقق دستاوردهای داخلی به ویژه در زمینه تعیین رئیس‌جمهور و تسهیل در تصویب قانون مدرن انتخاباتی برسد تا منافع عمومی در لبنان محقق شود. 

تلاش های عربستان برای رد اظهارات المشنوق

این در حالی است که سفیر عربستان در لبنان دیروز بار دیگر از مواضع نهاد المشنوق در انتقاد از عربستان ابراز تعجب کرد! و گفت که اظهارات وی شخصی است و به او تأکید شده است این اظهارات ارتباطی با جریان المستقبل و سعد حریری رئیس این جریان ندارد.

در همین راستا نهاد المشنوق در صفحه خود در توئیتر نوشت: درست است، من به نمایندگی از حزب المستقبل سخن نگفتم اما سخنان من بیانگر واقعیت های پنهان نگه داشته شده المستقبل است و اکنون وقت آن رسیده که واقعیت ها را آن طور که هست و بدون دوز و کلک بگوئیم.

السفیر: سیاست های کنونی عربستان تفاوتی با گذشته ندارد

روزنامه السفیر لبنان نیز درمقاله‌ای با اشاره به این اظهارات می نویسد که ناظران لبنانی، اعتراف های المشنوق در خصوص مداخله های آل سعود را بهترین شاهد و گواه برای اظهارات « سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان دانسته اند که بارها در این خصوص هشدار داده است.

السفیر خاطرنشان کرد: المشنوق به سیاست های دولت گذشته سعودی حمله کرد، اما آیا کسی وجود دارد که بگوید سیاست های کنونی سعودی برای الحریری و لبنان بهتر از گذشته است و البته همه جزئیات آن را می دانند.سخنان المشنوق با اظهارات سیدحسن نصرالله هماهنگ و منسجم بود و نشان داد که منطقه در آینده داغ تر و شاهد بحران های بیشتری است.

به نوشته این روزنامه لبنانی، پیام المشنوق به همه گروه های لبنانی و غیرلبنانی ها این بود که دراین مرحله سعد الحریری را از دست ندهید، جایگزینی بهتر از او برای رهبری طائفه اش پیدا نمی کنید.

الاخبار، دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت:دیوان پادشاهی سعودی به طور مستقیم و پی در پی با علی عواض العسیری سفیر سعودی در لنبان تماس می گرفت و جویا بود که چرا المشنوق خارج از "دستورهای سعودی"سخن گفته است، در حالی که اکنون عصرقاطعیت و محمد بن سلمان است وهمه باید از موفقیت های بی شمار او به ویژه در رویاروئی با ایران و هم پیمانان آن در لبنان، سوریه و یمن و دیگر کشورها سخن بگویند. آیا المشنوق در هجمه اش علیه سعودی شتاب کرد و مرتکب خطائی بزرگ شده و باید منتظر خشم آل سعود باشد؟

اشرف ریفی از کجا خط می‌گیرد؟

روزنامه لبنانی السفیر نوشت: تردیدی وجود ندارد که نتایج انتخابات شورای شهر طرابلس با داخل و خارج ارتباط دارد.
در ادامه گزارش السفیر آمده است: ازهمان لحظه اول که اشرف ریفی وزیرمستعفی دادگستری تصمیم گرفت تا در مقابل فهرست بزرگان، ثروتمندان و قدرتمندان شهرطرابلس در انتخابات شوراها فهرستی جداگانه قرار دهد، دستگاه های امنیتی و طرف های سیاسی لبنانی دنبال این قضیه رفتند که وی برای دریافت کمک ها به منظورمقابله با این فهرست به کجا وصل است، آیا آن طرف نخ سعودی، اماراتی و یا قطر است؟

باید در این نقطه مهم توقف کنیم که نقش حزب « نیروهای لبنانی» به ریاست « سمیر جعجع» برای هر گامی که ریفی بر می دارد، چیست؟ چگونه است که دو طرف به این نتیجه رسیده اند که باید یکدیگر را پوشش دهند و کامل کنند.

بر اساس این گزارش روابط و کانال های تماس ریفی و سعودی هرگز قطع نشده و به ویژه تمایس هایش با یک طرف سعودی هنوز به طور کامل علنی و فاش نشده است، اما او همیشه به داشتن روابط مستحکم با محمد بن نایف افتخار می کند. این روابط از زمانی که ریفی مدیرکل نیروهای امنیت داخلی (پلیس) لبنان بود، شروع شد و به همین دلیل به عضویت شورای عالی دانشگاه عربی نایف ویژه علوم امنیتی برگزیده شد و هنگامی که نامش در تابلو این دانشگاه نشست روابط و هماهنگی های او به ویژه با افسران ارشد در سازمان های امنیتی و جاسوسی سعودی هم مستحکم تر، قوی تر و منسجم تر شد.

هنگامی که ریفی از وزارت دادگستری استعفا کرد، گفته شد که از حمایت سعودی برخوردار نیست، اما بلافاصله با محمد بن نایف ملاقات و لوح سپاس آکادمی نایف را دریافت کرد.

السفیر خاطرنشان کرد: روابط ریفی با سعودی ها فقط امنیتی نیست بلکه او از طریق یک دلال معروف در خط بیروت – ریاض( محمد بن نایف) برای تقویت مالی « طرح سنی» خود تلاش کرده و حتی با کمک « سمیر جعجع» در کاخ های برخی شاهان، امیران و شاهزادگان دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را زده است.

درامارات، ریفی تلاش کرد با یک مسئول ارشد امنیتی ملاقات کند اما حتی به او وقت برای دیدار با یک مسئول درجه دوم هم داده نشد و به او گفته شد که بدون اجازه سعودی ها این ملاقات صورت نمی گیرد.

وزیر مستعفی دادگستری لبنان سراغ قطری ها رفت اما در این خصوص روایت ها مختلف و نتیجه تلاش هایش نامعلوم است اما شاید پوشش خبری و تصویری انتخابات شوراهای شهر طرابلس توسط شبکه الجزیره قطر و در پایان مصاحبه با ریفی را از نتایج رایزنی هایش در دوحه دانست.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انعکاس افشاگری عضو ارشد المستقبل از سیاست‌های غلط عربستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات