محلات دومین منطقه مستعد کشور برای پرورش گل و گیاه زینتی است

محمد رضا شفیعی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بر اساس ارزیابی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در آخرین ماه بهار امسال، استان چهار محال و بختیاری مستعدترین منطقه برای پرورش گل و گیاه زینتی گلخانه ای شناخته شده است.
وی با بیان اینکه 19 شاخص فنی تولید به روش تاپسیس در این ارزیابی در نظر گرفته شد است،اظهار کرد: روش تاپسیس یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در تصمیم‌گیری چند معیاره (MCDM) است که در این روش تعدادی گزینه و معیار برای تصمیم‌گیری وجود دارد که باید با توجه به معیارها، گزینه‌ها رتبه‌بندی شوند، و یا اینکه به هر یک از آنها یک نمره کارایی اختصاص داده شود.
وی گفت: با توجه به اهمیت تولید مطلوب، تجارت جهانی و صادرات گل وگیاهان زینتی و همچنین ویژگی ها و خصوصیات ذاتی برخی مناطق مستعد برای پرورش گل و گیاه نیستند.
وی بیان کرد: محلات ویژگی های منحصر به فردی را برای گل کاری و کاشت گل و گیاه زینتی گلخانه ای دارد که مهمترین آنها قرار گرفتن در مرکز جغرافیایی و جمعیتی کشور، ارتفاع زیاد یک هزار و 750 متری از سطح دریا، احاطه دشت به وسیله کوههای بلند، شیب رو به جنوب منطقه و بافت خاک مناسب است.
وی گفت: 18 درصد از سطح زیر کشت گل کشور، 12درصد از تولید گل شاخه بریده ،80 درصد تولید گل های فصلی نشائی، 21 درصد از تولید درخت و درختچه های زینتی و 14 درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید می شود.
سابقه گل کاری در محلات از توابع استان مرکزی به 70 سال قبل بر می گردد و در این شهرستان 45 هزار نفری افزون بر سه هزار نفر به صورت رسمی در 700 واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی مشغول به کار هستند.
6199/7277/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محلات دومین منطقه مستعد کشور برای پرورش گل و گیاه زینتی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات