آغاز کشت طرح های تحقیقاتی دانه های روغنی در استان اردبیل

حسین کربلایی خیاوی روز دوشنبه گفت: ارقام مختلف سویا با هدف تولید و تکثیر هسته های اولیه بذری در اراضی زراعی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کشت می شود.
وی افزود: کشت به صورت بهاره و ارقام مورد کشت شامل ویلیامز ، L17 ، زان ، کوثر ، M9 و سامان بوده که در سطحی بیش از 20 هکتار انواع بذور الیت و حدود 25 هکتار بذر مادری سویا با استفاده از الگوی جدید کشت دو ردیف روی پشته انجام می شود.
کربلایی گفت: رقم جدید کوثر که با همکاری این مرکز معرفی شده برای کشت های با تاخیر در منطقه مغان مناسب بوده و زراعانی که به هر دلیل نتوانند به موقع اقدام به کشت کنند با توجه به زودرس بودن این رقم را کشت و تولید کنند.
او اظهار کرد: ارقام مورد اشاره با منطقه سازگار بوده و در صورت رعایت مسایل به زراعی و فنی می توانند محصول خوبی تولید کنند و کشت ارقام دیررس با توجه به این که برداشت با بارش های پاییزی مواجه می شود مناسب نیست.
او افزود: سویا علاوه بر این که در دشت مغان محصول خوبی تولید می کند در افزایش محصول بعدی به واسطه تثبیت ازت نقش موثری دارد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، او افزود: مناطق عمده کشت و تولید سویا در استان اردبیل بیله سوار ، بابک و بخش هایی از حومه شهرستان پارس آباد است در سطح 10 هزار هکتار است.
به گفته وی ، ایستگاه تحقیقاتی مرکز مغان پس از برداشت غلات در برنامه کاری خود در نظر دارد برای اولین بار اقدام به کشت دوم سویا در سطح 150 هکتار به صورت تکثیری کند.
6018/ 1257

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز کشت طرح های تحقیقاتی دانه های روغنی در استان اردبیل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات