امسال 13 هزار کیلومتر راه آسفالته در کشور احداث می شود

سید حسین میرشفیع عصر یکشنبه در بازدید از محور قزوین- رحیم آباد- کلاچای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر 105 هزار کیلومتر از راههای روستایی آسفالته است که این میزان 91 درصد جمعیت روستایی کشور را پوشش می دهد که تا پایان سال جاری این میزان به 118 هزار کیلومتر خواهد رسید.
وی اظهارکرد: علاوه بر این حدود 17 هزار کیلومتر راه نیز که دارای مشخصات فنی بالاتر هستند خواهیم ساخت که با این احتساب بالای 97درصد جمعیت روستایی از راههای دارای مشخصات برخوردار خواهند شد.
میرشفیع اضافه کرد: شاخص برخورداری برخی از استان ها از مسیرهای آسفالته بالای 99 درصد است اما در تعدادی از استان های مرزی و کوهستانی، این شاخص به 80 درصد می رسد که با میانگین 91 درصد کشوری فاصله زیادی دارد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه وضعیت برخی از راه های روستایی در استان قزوین بسیار خوب است و در ساخت و آسفالت این راهها همه پیمانکاران به غیر از پیمانکار منطقه الموت با وجود مطالبات فراوان در حال اجرای پروژه ها هستند.
میرشفیع با بیان اینکه بخش طارم سفلی در آسفالت راه های روستایی از متوسط استانی عقب می باشد، اظهار امیدواری کرد امسال این میزان جبران شود، افزود: در سال گذشته با مشارکت مردم مقدار زیادی از راه های روستایی را توانستیم روکش آسفالت کنیم و امیدواریم همین رویه را در سال جدید در منطقه طارم سفلی پیگیری کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت اعتباری برای روکش آسفالت در استان های مختلف، با روش مشارکتی هزینه اجرای روکش آسفالت از سوی دهیاری ها، مردم یا خیرین پرداخت می شود و وزارتخانه قیر مورد نیاز را تامین می کند.
سرپرست معاونت راه روستایی وزارت راه و شهرسازی افزود: اعتبار مورد نیاز برای اهداف پیش بینی شده ما در برنامه ششم ده هزار و 400 میلیارد تومان است که بطور متوسط سالانه باید حدود دو هزار میلیارد تومان برای ساخت و نگهداری راه های روستایی کشور تامین کرد.
میرشفیع با اشاره به اولویت های این معاونت گفت: پیگیری ایمنی راه های روستایی و کاهش تلفات در آن از یک هزار و 100 نفر در سال به کمتر از هزار نفر از جمله اولویت های این معاونت است.
وی گفت: پیگیری طرح کنار گذر جنوبی قزوین، جاده قزوین به بوئین زهرا و ساوه و پروژه کنار گذر جنوبی تهران- البرز در استان قزوین در دستور کار قرار دارند.
میرشفیع با بیان اینکه در سال گذشته 28 کیلومتر آزاد راه در کشور به بهره برداری رسید ادامه داد: دو هزار و 500 کیلومتر آزادراه در کشور وجود دارد که امیدواریم امسال در برنامه اقتصاد مقاومتی 120 کیلومتر آزاد راه جدید به این میزان اضافه بشود و در سال آینده این رقم به 250 کیلومتر برسد.
محور قزوین- رحیم آباد- کلاچای حدود 140 کیلومتر است که 75 کیلومتر آن در استان قزوین قرار دارد و پیش بینی می شود با احداث این مسیر حدود 60 میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت را به دنبال داشته باشد.
6101/ 6128

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امسال 13 هزار کیلومتر راه آسفالته در کشور احداث می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات