دو میلیون راس دام در مناطق ییلاقی آذربایجان غربی مستقر شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهرام زینال زاده روز دوشنبه در جلسه شورای عشایر شهرستان خوی افزود: عشایر استان 25 درصد از فرآورده های دامی استان را در مدت حضور در ییلاق تولید و به بازار عرضه می کنند.
وی بیان کرد: آذربایجان غربی پس از استانهای خوزستان و فارس سومین استان کشور به تعداد 104 هزار نفر جمعیت کوچرو است که 10 درصد جمعیت عشایر کل کشور را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به نقش جامعه عشایری استان در تولید صنایع دستی بیان کرد: استان آذربایجان غربی در تولید کلاه، جوراب و پیراهن پشمی و پاپوش توسط عشایر رتبه نخست کشور را دارد.
وی افزود: پنیر، شیر، گوشت، روغن و پشم را از جمله تولیدات دامی عشایر استان ذکر کرد.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی با اشاره به آمار بالای بیسوادی در میان جمعیت عشایری استان گفت: در سال های گذشته دوره های آموزشی شمال استان با محوریت شهرستان خوی برگزار شده که امید است با تفاهم صورت گرفته با آموزش و پرورش جهت اعزام مربیان سوادآموزی به محل سکونت عشایر، آمار بیسوادی این قشر کاهش یابد.
فرماندار شهرستان خوی نیز در این جلسه گفت: اجرای برنامه های فرهنگی برای عشایر ساکن در این شهرستان ضروری است.
حسین سیوانی اصل افزود: اجرای برنامه های فرهنگی، همکاری در خصوص تأمین امنیت مرزی، راه اندازی تعاونی های عشایری، برگزاری دوره های آموزشی جهت جلوگیری از شیوع بیماری های دامی، ساماندهی مجدد و تغییر در شیوه دامداری، تقویت تولید فرآورده های دامی، احداث بازارچه های عشایری و ارائه آموزش های لازم برای عشایر شهرستان بسیار ضروری است.
وی اظهار کرد: عشایر آمار قابل توجهی از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند و باید با همکاری اعضای این شورا در راستای رفع مشکلات و نیازمندی های این قشر اقدامات موثری انجام گیرد.
فرماندار خوی با اشاره به ظرفیت کشت گیاهان دارویی توسط عشایر شهرستان خوی خواستار برنامه ریزی و حمایت موثر در این زمینه شد و بر گسترش کشت گیاهان دارویی صادراتی و مزارع از جمله گل محمدی تاکید کرد.
جامعه عشایر استان، سومین استان عشایری کشور بوده و دارای 12 ایل و 16 طایفه است.
7128/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دو میلیون راس دام در مناطق ییلاقی آذربایجان غربی مستقر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات