از طراحی لباس برای جوانان تا توجه به لباس اجتماع


گزارش آماری شیما (شناسه یکپارچه مد و لباس اسلامی ایران) از سوی بنیاد ملی مد و لباس اسلامی - ایرانی در حالی منتشر شد که این آمار، نشان از توجه و اقبال طراحان به حوزه لباس جوانان در سال گذشته دارد.
به گزارش ایسنا، در شش‌ماه دوم سال 94، در مجموع 2788 اثر برای دریافت نشان «شیما» به این دبیرخانه ارسال شده که از میان 95 درصد آثار داوری‌شده، 2665 اثر به لباس بانوان و فقط 5 درصد به لباس آقایان مربوط است. این آمار، حاکی از وجود ضعف جدی در طراحی لباس مردان است.
براساس داده‌های سنی آثار ارئه‌شده، بیشترین حجم، یعنی 1668 اثر معادل 60 درصد، طبقه سنی جوان و 34 درصد طبقه‌بندی سنی بزرگسال را دربر می‌گیرد. 4 درصد برابر با 104 اثر نیز به طبقه سنی کودک مربوط می‌شود.
این گزارش نشان می‌دهد که 60 درصد آثار ارائه‌شده، با هدف دریافت نشان «شیما» و 40 درصد آثار نیز درخواست طراح برای گرفتن مالکیت معنوی بوده است. از نکات جالب این گزارش این است که از میان آثار درخواستی 80 درصد موفق به دریافت نشان «شیما» شده و 20 درصد نیز در بررسی‌های انجام‌شده رد شده‌اند.
از بررسی‌های فنی مربوط به این گزارش مشخص می‌شود که بیشترین حجم آثار ارائه‌شده برای دریافت نشان «شیما» برای طرح‌های مانتو بوده که 55 درصد آثار را شامل می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد توجه به لباس اجتماع در سال گذشته براساس سیاست‌های فراگیری کارگروه ساماندهی مد و لباس نتیجه‌بخش بوده و تأثیر مستقیم خود را بر این روند گذاشته است.
مانتو، شلوار، پارچه، مانتوی مجلسی، روسری، پالتو در رده‌های بعدی قرار گرفتند. همچنین رشد آثار ارائه‌شده به‌جز لباس، مانند کیف، کفش و کلاه نیز در این گزارش مشهود است.
در گزارش منتشرشده آمده است که بیشترین فراوانی در بهره‌گیری از جنس لباس طراحی‌شده متعلق به پارچه تافته است که 21 درصد کل آثار را دربرمی‌گیرد. همچنین استفاده از کرپ با 9 درصد، کتان با 8 درصد، پارچه ابریشم با 7.1 درصد، شانتون و ساتن 5 درصد، پنبه و حریر با 3 درصد، تترون با 2.1 درصد ابریشم خام، پشم و فاستونی با 2 درصد در رتبه‌های بعدی هستند.
در بخش فراوانی رنگ‌ها در آثار ارسالی به دبیرخانه شیما نیز رنگ مشکی با 28 درصد، رنگ سبز با 7 درصد، آبی با 6 درصد، سرمه‌ای و سفید با 5 درصد، کرم با 4.3 درصد در صدر قرار دارند.
از بخش‌های دیگر این گزارش می‌توان به حجم بالای آثار بهره‌مند از طرح‌های ساده طراحی‌شده اشاره کرد که 62 درصد طراحان ترجیح داده‌اند از طرح‌های ساده استفاده کنند و 38 درصد دیگر نیز پارچه‌های طرح‌دار را انتخاب کرده‌اند.
آمار امیدوارکننده نشان می‌دهد که در میان طرح‌های ارسالی 49 درصد آثار را یعنی 1365 اثر لباس‌های اجتماع، 41 درصد (1136) را لباس‌های مجلسی، 4 درصد را لباس‌های مشاغل و شش درصد را نیز لباس‌های خانگی و مناسبتی تشکیل داده‌اند که نشان از انطباق نتیجه آثار طراحی‌شده با مأموریت‌های تعریف‌شده کارگروه برای ترویج لباس‌های اجتماع ایرانی و اسلامی دارد.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از طراحی لباس برای جوانان تا توجه به لباس اجتماع» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات