تاثيراحيای گاوخونی بر اقتصاد ورزنه/آب تالاب همچنان بی كيفيت است

احمد شهبازي در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، در ارتباط با تاثیر احیای تالاب در زندگی و اقتصاد مردم منطقه ورزنه با بيان اينكه بیشترین تاثیر احیای تالاب از بعد روانی است که در روحیه مردم ورزنه تاثیر بسزایی دارد، اظهار داشت: بُعد ديگر تاثير احياي تالاب از نظر آب و هوايي است به اين معنا كه تالاب در زمان پرآبی، موجب مرطوب شدن هوا می‌شود و درجه حرارت ها را در این منطقه کویری پایین می‌آورد چرا که به طورکلی تالاب‌ها در تلطیف هوا نقش بسزایی دارند.

بهبود پوشش گياهي و جانوري مهم‌ترين نتيجه احياي تالاب است

وي با بيان اينكه بهبود پوشش گياهي و جانوري مهم‌ترين نتيجه احياي تالاب است و برای این کار ابتدا لازم است کیفیت آبی منطقه اصلاح شود، افزود:  زمانیکه به شکل طبیعی آب در تالاب جریان دارد موجب تصفیه فاضلاب و پساب‌های ورودی می‌شود اما زمانی که در تالاب به جای آب فاضلاب جریان دارد کارکرد طبیعی تالاب ازمیان می‌رود.

فعال محيط‌زيست با تاكيد بر اينكه آب رها شده در مسیر منتهی تالاب علاوه بر زایش در مسير رودخانه موجب تقویت آبهای سطحی و چاه‌های طول مسیر  در مسير منتهي به تالاب می‌شود، ابراز داشت: بر این اساس اگر به مدت 6 ماه  آب رها شده در مسیر رودخانه را داشته باشیم در تقویت‌ چاه‌های سطحی منطقه تالاب بسيار موثراست و مردم منطقه از اين چاه‌ها میتوانند براي كشاورزي استفاده كنند.

وي ادامه داد: باز كردن آب رودخانه موجب شده تا نسبت به يكي دو سال قبل وضعيت آبهاي سطحي تاحدودي بهتر شود ، البته اين تاثير كم است و بيشتر تقويت آبهاي سطحي از طريق كانال هاي  آبي است كه در مزارع كشاورزي در يك چرخه آبي در جريان است و در نهايت تقويت آبهاي سطحي با تقويت كشاورزي در اقتصاد منطقه تاثير دارد.

شهبازي گفت: هنور کیفیت آب در این منطقه مطلوب نیست و با توجه به اینکه بارش‌‌های منطقه‌ای نيز کم بوده پوشش جانوری نیز کاهش يافته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاثيراحيای گاوخونی بر اقتصاد ورزنه/آب تالاب همچنان بی كيفيت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات