ناصر نوآموز: برای کی‌روش‌ آرزوی موفقیت نمی‌کنم!

با گذشت حدود یک‌ماه از انتخاب مهدی تاج به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال به جز مسائل مربوط به تیم‌ملی، رئیس جدید هنوز فعالیت جدیدی انجام نداده که بتوان درباره‌اش اظهارنظر خاصی انجام داد. درچنین شرایطی نظرات کارشناسان و آن‌هایی که خاک فوتبال را خورده‌اند، می‌تواند ارزشمند باشد. ناصر نوآموز، فردی که دو دوره سابقه ریاست و یک دوره سابقه نایب‌رئیسی در فدراسیون فوتبال را دارد و فوتبالی‌ها همه از او به نیکی یاد می‌کنند، درباره شرایط کنونی فوتبال کشور اظهارنظرهای جالبی انجام می‌دهد؛

به عنوان فردی که سال‌ها در فوتبال ایران حضور داشتید، انتخاب مهدی تاج به‌عنوان رئیس فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به عقیده من مهم‌ترین موضوع در بحث ریاست فدراسیون فوتبال،‌ این است که رئیس فدراسیون باید از بدنه فوتبال کشور باشد، نه از جای دیگری. به عبارت بهتر سیستم انتخاب فوتبال باید از بین افراد فوتبالی باشد. مجمع عمومی فدراسیون که رئیس را انتخاب می‌کند یاد از دل باشگاه‌ها و مدیران شاغل در فوتبال شکل بگیرد، نه این‌که یکسری افراد با کارنامه مشخص بیایند و برای فوتبال کشور تصمیم بگیرند. من مجمع کنونی فدراسیون را قبول ندارم و به همین خاطر نمی‌توانم نظر قاطعانه‌ای درباره تاج بدهم. البته که او سال‌هاست حضور دارد و فقط تجربه خوبی دارد.

به نظر شما تاج چه اموری را باید در اولویت برنامه‌هایش قرار دهد؟

مهم‌ترین وظیفه تاج باید توجه به باشگاه‌ها و تیم‌های پایه باشد؛ اگر غیر از این صورت بگیرد، قطعا لطمه خواهیم خورد. تاکنون از این موضوع ضربه خوردیم. متاسفانه فوتبال ٨٠‌سال است به ایران آمده اما هنوز سازوکار مناسبی برای باشگاه‌هایمان نداریم. اگر این ساختار درست نشود، ‌فرقی نمی‌کند که رئیس فدراسیون چه کسی باشد؛ اوضاع همین‌طور می‌ماند.

تاج می‌تواند این ساختار را درست کند؟

تاج باید تشکیلات مدیریتی‌اش را به جامعه فوتبال معرفی کند، فوتبالی‌ها و کسانی که جزو جامعه فوتبال هستند، درباره مسائل نظر دهند. باید بررسی شود آیا اصلا این افرادی که انتخاب می‌شوند، لایق هستند؟ موضوع مهم بعدی این است که منابع مالی فدراسیون به درستی خرج شود. تاج باید به‌عنوان یک ناظر عمل کند، نه چیز دیگری. در این صورت باشگاه‌ها و مدیران فوتبال باید موضوعات اجرایی به دست بگیرند. مشکل دیگری که وجود دارد، عدم منابع مالی برای فدراسیون است که هر رئیسی در این بخش با مشکل مواجه می‌شود.

شما درگذشته به کفاشیان انتقادهای زیادی داشتید. تفاوت مدیریتی تاج و کفاشیان را در چه مسائلی می‌بینید؟

واقعیت این است من تفاوتی بین این دو نمی‌بینم. آنها سال‌ها با هم همکار بودند و تفاوت زیادی با هم ندارند. دوران کفاشیان هم با هم همکاری خوبی داشتند و دیدگاهشان درباره فوتبال تقریبا یکسان است. یکی از یکی بدتر!

حتما می‌دانید کفاشیان به‌عنوان نایب‌رئیس در فدراسیون باقی مانده است؛ این مسأله به صلاح فوتبال است؟

من باید ببینم نظر خود کفاشیان در این میان چیست. حتما او اهداف بلندمدتی را دنبال می‌کند که بر مسند نایب‌رئیسی تکیه زده است. البته دیدگاه‌های کفاشیان و تاج یکسان است و اینطور که از شواهد پیداست، رئیس و نایب‌رئیس با هم تفاوتی ندارند.

اگر کمکی از شما بخواهند، حضور خواهید یافت؟

نه، من به اندازه کافی در فدراسیون بوده‌ام. با همه کار کردم و برای من دیگر کافی است. همه جا بودم، همه کار کرده‌ام و دیگر بس است. به اندازه کافی خدماتم را ارایه داده‌ام.

در فدراسیون‌های گذشته نظرات پیشکسوتان از اهمیت خاصی برخوردار نبود؛ فکر می‌کنید در این فدراسیون تعاملی صورت بگیرد؟

مسأله مهم این است که تاج به صورت واقعی مشاورینی داشته باشد که در کارها او را کمک کنند. نه فقط افرادی به‌عنوان مشاور باشند که نظرشان و فکرشان مهم نباشد، بلکه افرادی تاثیرگذار برای فوتبال کشور. این مشاورین نقش‌شان این است که فوتبال را به ترقی و تکامل هدایت کنند. به نظر من مسئولیت باید در فدراسیون بین افراد تقسیم شود تا بعد از این دوره یکسری نگویند ما نظر دادیم و کسی توجه نکرد.

شرایط تیم‌ملی فوتبال را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من امیدوارم که حتما به جام‌جهانی صعود کنیم؛ چون اگر این امر محقق نشود، یک ناکامی بزرگ برای ایران است. امیدوارم به روسیه برسیم و معتقدم که این اتفاق صورت می‌گیرد. البته بازیکنان تیم‌ملی را به خوبی نمی‌شناسم. احساس می‌کنم تیم‌ملی مانند گذشته قوی نیست.

این روزها کی‌روش بیش از هر زمان دیگری به زمین‌های تمرینی اعتراض می‌کند. به نظر شما با این‌که ما این مشکلات را از گذشته تا به امروز داشته‌ایم، او حق دارد اعتراض کند؟

خیر، به هیچ‌وجه این اجازه را ندارد که اعتراض کند زیرا یک مربی بین‌المللی در این سطح وقتی پای قرارداد می‌نشیند، قطعا می‌داند که کشور مذکور چه امکاناتی را دارد و چه چیزهایی را ندارد. او زمانی که قرارداد امضا کرد، دیگر نمی‌تواند به ما سرکوفت بزند. او بی‌خود غر می‌زند و باید به تصمیمات فدراسیون احترام بگذارد.

پس شما هم جزو مخالفان مربی پرتغالی هستید؟

من برای شخص کی‌روش آرزوی موفقیت نمی‌کنم اما امیدوارم تیم‌ملی به جام‌جهانی راه پیدا کند. کی‌روش باید سیاست‌های ما را به درستی اجرا کند، نه این‌که به مسئولان شکایت کند. ما همواره در آسیا می‌درخشیدیم و صعود به جام‌جهانی برایمان کار خیلی بزرگی نیست.

خیلی‌ها اعتقاد دارند نسل کنونی جوانان ایران نسل خوبی است. آیا این نسل می‌تواند خاطرات دهه ٦٠ و٧٠ را برای فوتبال‌دوستان زنده کند؟

جوانگرایی همواره مطلوب است؛ حتی اگر خسارت هم به وجود بیاورد، باز هم در آینده به خوبی جواب خواهد داد. به شرطی که این جوانان درست هدایت شوند تا بتوانند جای پیشکسوتان را به خوبی پرکنند. اگر برنامه نداشته باشیم، جوانگرایی به درد نمی‌خورد.

حرف خاصی باقی نمانده است؟

فقط به تاج توصیه می‌کنم همکارانش را به خوبی انتخاب کند و تصمیماتش را درست بگیرد. تاج بگوید اگر نمی‌تواند کاری انجام دهد، از کارشناسان کمک بگیرد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناصر نوآموز: برای کی‌روش‌ آرزوی موفقیت نمی‌کنم!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات