شکار مخاطبان ماهواره در "شب کوک"

به گزارش جهان به نقل از مهر، شاید زمانی که موسیقی پاپ در کشور رشد و گسترش یافت، کسی فکر نمی کرد همانقدر که از ریشه «popular» برمی آید این موسیقی در ایران همه گیر و مردمی شود و جای موسیقی اصیل و حتی موسیقی های محلی و مقامی مناطق را بگیرد. آنقدر که حتی مستعدترین جوانان به جای رجوع به موسیقی های جذاب محلی خود بخواهند خود را در این سبک ارزیابی و حتی اثبات کنند. درحالیکه یکی از جذابیت های موسیقی ایرانی همچون فرهنگ آن، تنوع و گوناگونی سبک های موسیقی محلی و مقامی است. هر شهر و استان ایران به تناسب خطه و مردم منطقه از نوعی موسیقی بهره می گیرد که در این سال ها کمتر از ظرفیت هایشان استفاده شده است.

شاید بسیاری از این موسیقی ها و اشعاری که در قطعات و تصنیف ها به کار برده می شود به دلیل سخت‌فهمی برای مخاطب منطقه ای دیگر در وهله اول جذابیت چندانی نداشته باشد اما این هوشمندی رسانه ملی است که با به کار گرفتن المان هایی بتواند شنیدن موسیقی فرهنگ های مختلف کشور را برای همه مردم جذابیت بخشد و حتی در کنار گوش دادن به موسیقی پاپ به یک عادت تبدیل کند؛ کاری که حالا قرار است نه در ساختاری سخت و خشک بلکه در قالب یک مسابقه سرگرم کننده در برنامه «شب کوک» به مردم عرضه شود. این برنامه قرار است در فصل جدید سراغ سبک های مختلف موسیقی همچون موسیقی اصیل و تلفیقی علاوه بر پاپ برود و شرکت کنندگان می توانند در حوزه محلی و مقامی هم آثار خود را اجرا کنند.

طبق گفته عوامل برنامه «شب کوک»، این اقدام در راستای درگیر شدن بخش بیشتری از مخاطبان انجام می شود و قرار است برنامه سلیقه افراد بیشتری را پوشش دهد.

برنامه «شب کوک» با اجرا و کارگردانی هنری باربد بابایی و تهیه کنندگی هادی و مجید دمیرچی یک مسابقه خوانندگی است که افراد را از گوشه و کنار ایران می پذیرد و با حفظ شرایطی این امکان را به علاقمندان خوانندگی می دهد که خود را بیازمایند. این مسابقه که تاکنون علاقمندان زیادی هم داشته است در حال آماده سازی برای سری جدید است و این بار تنوع بیشتری هم در سبک های خوانندگی دارد.

به همین مناسبت نشستی را با عوامل این برنامه از جمله باربد بابایی مجری و کارگردان هنری و همچنین برادران دمیرچی به عنوان تهیه کننده ترتیب دادیم.

در قسمت اول این نشست بیان شد که یکی از اهداف «شب کوک» این است که علاقمندان به حوزه خوانندگی از طریق سایت های غیرمجاز و غیراخلاقی اقدام نکنند و این امکان را داشته باشند تا در فضایی به دور از جذابیت های غیرمتعارف در کشور خودشان تست خوانندگی دهند.

عوامل این برنامه در قسمت دوم این گفتگو به اتفاقات و تغییرات «شب کوک» در فصل جدید اشاره و بیان کردند که در فصل پیشین این مسابقه علاقمندان به خوانندگی تنها مجبور بودند صدای خود را در حوزه موسیقی پاپ امتحان کنند اما با تمهیداتی که در فصل جدید تدارک دیده شده است مخاطبان می توانند خود را در سبک های مختلف موسیقی اصیل، پاپ، تلفیقی و حتی موسیقی های مقامی و محلی بیازمایند.

با ما این گفتگو را از نظر می گذرانید:

*شاید اولین و مهمترین سوال طرفداران «شب کوک» این باشد که برنامه با چه تغییراتی به شبکه نسیم بازمی گردد؟

باربد بابایی: مهمترین نکته ای که قرار است در برنامه تغییر کند این است که محتوا دیگر تنها به موسیقی پاپ تعلق ندارد و قرار است به سبک های موسیقایی دیگر هم پرداخته شود. بنابراین اگر در ویدیوهای ارسالی افرادی باشند که در حوزه سنتی اجرای خوبی داشته باشند و یا بخواهند کار محلی و یا مقامی بخوانند این امکان را دارند که به برنامه «شب کوک» بیایند. همچنین اگر افراد در حوزه موسیقی میهنی و ملی آثاری را ساخته باشند ما آنها را مجبور نمی کنیم که بر اساس قطعات ما کاری اجرا کنند بلکه می توانند همان اثر خود را بخوانند. قرار است برنامه از این پس تنوع داشته باشد تا همه سلیقه ها را درگیر خود کند. شاید بزرگترها از کارهای اصیل و سنتی بیشتر لذت ببرند به همین دلیل ما این فضا را برای آنها بوجود می آوریم. از طرف دیگر قومیت های مختلف دوست دارند موسیقی مناطق خود را بشنوند و تلاش ما هم این است که این فضا مهیا شود. قطعا موسیقی پاپ طرفداران بیشتری دارد اما رسالت مهم ما این است که بتوانیم با وجود ۸۰ میلیون جمعیت و سلایق بسیاری که داریم، نظر همه را جلب کنیم. البته من پیش از برنامه «شب کوک» حدود ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ قسمت برنامه در حوزه موسیقی ساخته ام و فکر می کنم هر چقدر هم که کار شما کامل و جامع باشد هیچ گاه نمی توان همه مخاطبان را راضی نگه داشت. با این حال هدف ما این است که بیشترین درصد بیننده را به برنامه جذب کنیم و علاوه بر تغییرات محتوایی، دکور، چیدمان، جایگاه داوران و موارد دیگری نیز تغییر می کند و شاید مردم ۲۰ درصد چیزی شبیه «شب کوک» قبلی را ببینند.

هادی دمیرچی: البته من این نکته را اضافه کنم که همچنان ویژگی سادگی و مردمی بودن برنامه حفظ می شود و مردم قرار نیست با نکته عجیب و غریبی در این فصل مواجه شوند.

*پس تغییرات ساختاری ندارید؟

بابایی: محوریت اصلی برنامه ما در هر فصل یکی است و تنها برنامه متنوع تر می شود. از دیگر تغییراتی که در برنامه ایجاد می شود پررنگ شدن رای مردم است و نقش داوران در آرا بسیار کمرنگ تر خواهد شد. البته اعتقاد من به عنوان کارگردان هنری و همچنین تهیه کنندگان بر این است که ما به سابقه و پیشینه داوران مان اعتماد کردیم و آنها می دانند چه کسانی را با چه فاکتورهایی انتخاب کنند اما فکر می کنم در چنین برنامه هایی مردم باید بیشتر درگیر شوند.

*به نظرم رویکرد خوبی است که مردم ابتدا به این برنامه جذب شوند و بعد موسیقی سبک های مختلف به برنامه اضافه شود، مخصوصا در حوزه موسیقی اصیل که در برنامه ها و مسابقه های این چنینی کمتر به آنها توجه می شود.

بابایی: موسیقی اصیل و همچنین موسیقی محلی ما در این سال ها بسیار مظلوم واقع شده است. بسیاری از خواننده هایی که ما امروز روی صحنه های اجرا می بینیم ریشه ای در قومیت ها و نواحی مختلف ایران دارند که به زبان مادری خود هم مسلط هستند اما آنها بیشتر در حوزه موسیقی پاپ فعالیت می کنند چون این فضا برایشان فراهم شده است. من در آخرین برنامه «شب کوک» نکته ای را تست کردم و آن این بود که خودم دو بیت را به زبان آذری خواندم و جالب است که بازخوردهای بسیار خوبی را درباره شعرخوانی به زبان آذری گرفتم و دیدم اتفاقا مردم علاقه بسیاری به این فرهنگ ها و زبان های مختلف دارند. یکی از تجربیات ما در طول ساخت برنامه این بود که دیدیم بسیاری از استعدادهایی که به «شب کوک» می آیند، می توانند در حوزه موسیقی محلی بسیار خوب بخوانند اما مجبور بودند پاپ بخوانند. ما قومیت ها و فرهنگ های مختلفی داریم که در ایران با یکدیگر ترکیب شده است پس چرا نباید از این ظرفیت استفاده کنیم. خوب است که مردم ما با موسیقی محلی و اصیل آشتی کنند. در دهه ۶۰ و ۷۰ اتفاقات بسیار خوبی در حوزه موسیقی اصیل رخ داد و بعد از اواسط دهه ۷۰ موسیقی پاپ کلید خورد و فعالیت آن گسترش پیدا کرد. رسالت برنامه ما این است که این تنوع موسیقایی را پوشش دهد اما نخواستیم این کار را در فصل پیشین برنامه داشته باشیم چون تا حدی ابعاد ناشناخته ای برای عوامل برنامه، مخاطبان و حتی مسئولان داشت. درواقع برنامه «شب کوک» ابتدا باید می توانست خود را ثابت کند و بعد به حوزه های دیگر می پرداخت.

*معمولا نسل جوان به موسیقی پاپ علاقمند بیشتری دارد. در قصل قبلی چقدر در میان شرکت کنندگانتان علاقه به دیگر سبک ها را مشاهده کردید؟

بابایی: اتفاقا بسیاری از خواننده های جوانی که به برنامه ما می آمدند، سوال می پرسیدند که می توانند به جنوبی یا گویش ها و لهجه های مختلف اجرا کنند و اجراهای بسیار خوبی هم به زبان های محلی خود داشتند، اما ما در آن مقطع نمی توانستیم از این ظرفیت در برنامه بهره بگیریم.

ما دلمان برای این توانمندی ها می سوخت و می خواستیم فضایی را برای آنها باز کنیم. فکر می کنم خوانندگی منحصر به یک سبک نیست و اگر کسی می تواند به زبان آذری بخواند و خوب هم بخواند باید این امکان را داشته باشد که در همان مسیر فعالیت کند.

*پرداختن به موسیقی محلی و بازخوردهای مثبت آن پیش از این از طریق شخصیت عروسکی جناب خان در برنامه «خندوانه» جواب داده است و من فکر می کنم که این مساله نشان داده که اگر مردم موسیقی مناطق مختلف ایران را بشوند به آن علاقه مند خواهند شد.

بابایی: بله و  اتفاقا من فکر می کنم اگر این شخصیت عروسکی را از برنامه «خندوانه» بگیریم چیزی کم خواهد داشت.

*فکر می کنم خوب است سایر برنامه ها هم این رنگ موسیقایی را به اشکال مختلف در خود حفظ کنند که به عنوان عاملی برای وحدت میان فرهنگ ها هم محسوب خواهد شد.

بابایی: برنامه ساز اگر هوشمند باشد می تواند محتوایش را همچون غذا با یک بسته بندی مناسب به مخاطب ارائه کند

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکار مخاطبان ماهواره در "شب کوک"» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات