جابری انصاری: گزارش آمریکا سیاست زده و بی اعتبار است (بخش نخست)

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین جابری انصاری روز دوشنبه در نشست خبری با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره گزارش وزارت خارجه آمریکا با ادعای حمایت کشورمان از تروریست بیان کرد.
وی اظهارداشت: گزارش اخیر ایالات متحده درخصوص تروریسم گزارشی بی‌اعتبار است به دلیل آن که دستورالعمل ایدئولوژیک را «کپی پیست » کرده و بدیهی‌ترین واقعیات را لحاظ نکرده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران خود بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است و بیش از 17 هزار نفر از اتباع ایران قربانی عملیات‌های تروریستی گروه‌هایی شدند که تحت حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا به اعمال خود ادامه می‌دهند.
جابری انصاری افزود: عالم و آدم می‌داند که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر پیشتاز مبارزه با تروریسم و جریانات افراطی و تکفیری است که امنیت منطقه و جهان را در معرض خطر قرار داده‌اند.
وی ادامه داد: وقتی بدیهی‌ترین مسایل در چنین گزارشی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، نشان‌دهنده این است که این گزارش به شدت سیاست‌زده و تابعی از نوع رابطه آمریکا با کشورهای جهان است.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: تروریسم جدا از اختلافات و دعواهای سیاسی باید مورد توجه قرار گیرد و در دستور کار همه جانبه و اساسی جامعه بین‌الملل قرار گیرد.
جابری انصاری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مدار سیاست‌های راهبردی خود در زمینه رویارویی با تروریسم و هم در همه مسایل مرتبط با سیاست خارجی ادامه می دهد و این هیچ تاثیری در سیاست کلان ایران در توافق هسته‌ای ندارد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سیاست خود را بر اساس اصول کلی سیاست خارجی کشور و واقعیات موجود اتخاذ می‌کند.

**هیات عالی نظارت بر اجرای برجام درباره نقض برجام تصمیم‌گیری می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درمورد توافق هسته‌ای و قراردادهای اقتصادی همچون قرارداد خرید هواپیماهای ایرباس و مشکلاتی که در این خصوص ایجاد شده است، اظهار داشت: سیاست ما پیگیری منافع کشور بر اساس طراحی‌ها و اصول کلی سیاست خارجی در تعامل با موضوع برجام است.
جابری انصاری گفت: در هیات عالی نظارت بر اجرای برجام درباره نقض برجام تصمیم‌گیری می شود و مجموعه تحولات از سوی وزارت امور خارجه و نهادهای دیگر به این هیات عالی ارجاع و بحث و بررسی برعهده این هیات است.
وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه به‌عنوان مجری حاکمیتی تابع تصمیمات نهادهای عالی کشور در این خصوص خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: اجزای مختلف تحریم از جمله ارتباطات بانکی از اولویت‌های سیاست خارجی ما است و مجموعه‌ای از تحرکات و ارتباطات در جریان است تا تعهدات طرف مقابل به طور کامل به اجرا درآید.
جابری انصاری تصریح کرد: هرگونه تصمیم‌گیری درخصوص برجام و مسایل دیگر سیاست خارجی بر اساس واقعیات بر روند تحولات از سوی مراجع عالی اتخاذ خواهد شد و وزارت تک.ر خارجه اجرای آن را برعهده خواهد داشت.
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تحولات فرقه گرایانه عربستان سعودی و دامن زدن این کشور به اختلافات شیعه و سنی اظهار داشت: تلقی ما این است که عربستان استفاده از تروریسم را به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف خود سال‌هاست که در دستور کار قرار داده است و بخش مهمی از گسترش جریانات تروریستی در منطقه و جهان نتیجه این سیاست عقیم عربستان در حمایت لجستیک و پشتیبانی مادی و معنوی و ایدئولوژیک از این جریانات است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: گرچه این سیاست در ظاهر می‌تواند در خدمت عربستان باشد اما گسترش جریان‌های تروریستی تهدیدهای اساسی متوجه عربستان و همه کشورهایی می‌کند که ممکن است از این جریانات حمایت کند.
وی با بیان این که استفاده ابزاری از تروریسم به ضد خودش تبدیل می‌شود، تصریح کرد: استفاده تاکتیکی از تروریسم یک بازی استراتژیک است و تاثیرات درازمدت دارد و هر کس فکر می‌کند امکان استفاده ابزاری از تروریسم را دارد، هدف امواج تروریست قرار خواهد گرفت.
وی در عین حال گفت: امروزه در بسیاری از محافل فکری و رسانه‌ای این امر قطعی تلقی می‌شود که عربستان از تروریسم تکفیری به‌عنوان یک ابزار به شکل گسترده و بی‌رویه در حال استفاده است و مشکلات منطقه نتیجه این سیاست اشتباه سعودی است.
سیام ** 2021 **3053**9012 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جابری انصاری: گزارش آمریکا سیاست زده و بی اعتبار است (بخش نخست)» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات