نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، کاظم جلالی در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: در بررسی های انجام شده توسط مرکز پژوهش های مجلس مشخص شده که اغلب بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با سیاست های کلی قبلی یا قوانین جاری کشور از جمله برنامه های توسعه مطابقت داشته است.
وی افزود: از جمله این موارد می توان به کاهش وابستگی به نفت و افزایش بهره وری اشاره کرد اما در این راستا سئوال های بسیاری نیز مطرح می شود.
جلالی با تاکید بر این که متأسفانه یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد، اظهار داشت: ما فکر می کنیم اقتصاد مقاومتی مجموعه ای از پروژه هاست و در گزارش هایی که پیش تر نیز مطرح شد نیز به این نکته تأکید شده که رویکرد مدیریت پراکنده و بخشی در اقتصاد پیگیری می شود که به طور حتم این رویکرد مناسبی نخواهد بود.
وی در ادامه با بیان این که اجرای آمایش سرزمین موفق نبوده است گفت: در بحث اقتصاد، آمارهای متناقض و متفاوتی وجود دارد و دولت ها مدام این آمارها را دستکاری می کنند به طوری که در دولت قبلی، مرکز پژوهش های مجلس رشد اقتصادی برای سال 91 را منفی 3.5پیش بینی کرد اما بانک مرکزی و مرکز آمار در آن مقطع این آمار را رد کردند.
وی ادامه داد: این در حالی است که همین بانک مرکزی در حال حاضر رشد اقتصاد در سال 91 را منفی4/5 درصد و مرکز آمار منفی 8/5 و حتی دولت گاهی رشد منفی 8/6 را نیز مطرح کرده است که همه این موارد نشان از آن دارد که یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد.
جلالی افزود: در مقوله امنیت دارو و غذا، اگر انبارها پر از غله یا دارو شود حتما امنیت تأمین خواهد شد یا حتی در برخی شرایط با وجود زیان های زیست محیطی معتقدیم که باید برخی محصولات کشاورزی تولید شود که این موارد نیز حکایت از نبود نگاه سیستماتیک به بحث اقتصاد دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حجم دولت بزرگ شده است این سئوال را مطرح کرد که آیا این بزرگی دولت در راستای اقتصاد مقاومتی است؟
جلالی افزود: اگر حجم بودجه عمرانی با بودجه جاری کشور را مقایسه کنیم نشان از آن دارد که عوام فریبی در اقتصاد ایران بسیار ریشه داشته است بنابراین دولت و مجلس باید در کنار هم هزینه اجرای اقتصاد مقاومتی را بپردازند.
سیام**9121 **1446

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات