نگاه جنس دومی رسانه به زنان

متأسفانه طی سال‌های اخیر شاهد برگزاری برنامه خاصــــی در حوزه زنان نبوده ایم یا اینکه اگر برنامه هایی هم در این حوزه وجود داشته بسیار محدود بوده است به گونه‌ای که امروز در سطح جامعه زن به عنوان جنس دوم پنداشته می‌شود؛ روزنامه ایران: البته این نگاه بیشتر نشات گرفته از تأثیرگذاری رسانه‌های تصویری و برخی روزنامه هاست که چنین نگاه و نگرشی را ترویج می‌دهند. برای تغییر این رویکرد، نهادهای تصمیم گیر و قانونگذار نقش تعیین کننده‌ای دارند و می‌تواند اثرگذاری بی‌بدیلی داشته باشند. به عنوان مثال مجلس شورای اسلامی در عین حال که جایگاه سیاستگذاری و قانونگذاری دارد، خودش یک رسانه است چراکه یک کانال ارتباطی با مخاطبین خاص دارد و قوانینی که تصویب می‌کند می‌تواند نوع آگاهی بخشی به مردم را تحت تأثیر قرار داده و آنها را تغییر دهد.

این جنس دوم دانستن زن و القای این باور که زن جنس دوم است، هنوز هم در جامعه ما وجود دارد و زنان ما باوجود تمام تلاش هایی که برای توانمندسازی، افزایش دانش، مهارت‌های زندگی و برخوردهای اجتماعی شان انجام داده‌اند و با وجود درخشش هایی که در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی  داشته‌اند، اما  همچنان شاهد هستیم که یک دیوار شیشه‌ای نامریی مانع عبور زنان از مراحل خاص شده است.

در بسیاری موارد نیز شاهد هستیم که از مسائل فرهنگی زنان به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده شده و باز هم به نوعی مانع رشد و پیشرفت آنها شده‌اند به طوری که حتی ممکن است یک مقام مسئول، زنان را به خانه نشینی تشویق کند که این مسأله کاملا با تشویق جامعه به حفظ کانون خانواده و حفظ جایگاه زن به عنوان عنصر اصلی تربیت و تکامل فرهنگی جامعه متفاوت است. این رویه باید متوقف شده و  این نوع نگرش تغییر پیدا کند؛

 چرا که بانوان بر اساس شرایط زمانی که دارند، خودشان ترجیح خواهند داد که چه سال هایی را در خانه باشند و چه سال هایی بیرون از خانه کار کنند و این آزادی و اختیار موجب رشد جامعه می‌شود چون آن را آگاهانه انتخاب می‌کنند نه از سر لجبازی  یا از سرمخالفت با آنچه به آنها تحمیل می‌شود؛ بدین ترتیب است که شایسته سالاری و انتخاب آگاهانه معنا و مفهوم پیدا می‌کند.

رسانه‌ها در تغییر این نگرش نقش بسیار مؤثری دارند. رسانه‌ها در عین حال  می‌توانند باعث ایجاد نوعی تعادل در رفتارهای زن و مرد شوند. به گونه‌ای که حقوق و تکالیف هرکدام را مشخص کنند. این اثرگذاری بویژه در رسانه تلویزیون بسیار چشمگیر است. در رسانه ملی مثلاً سریال هایی با موضوع زنان ساخته شود و یا یک سری بحث‌ها به صورت مناظره برگزار گردد که صادقانه به نقش‌ها و مسائل مختلف در این حوزه بپردازد. اگر رسانه‌ها به رسالت خود در این حوزه عمل کنند،

مسلماً نگرش جامعه متعادل خواهد شد اما در حال حاضر نمی‌توان چنین انتظاری داشت چراکه رسانه‌ها هنوز  خودشان هم در نوع نگاه به مسائل این حوزه سر در گم هستند. در شرایطی که بسیاری از بازیگران، تهیه کنندگان و همچنین مدیران و  کادر اداری در رسانه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند ولی همواره این گونه القا می‌شود که اگر زنان کار کنند همواره با مشکلاتی مواجه خواهند شد. در صورتی که این‌گونه نیست.بنابراین باید سیاستگذاری خاصی مبتنی بر احکام شرع و حقوق اسلامی و تکالیفی که برای زن و مرد تعیین شده، انجام شود.

 متأسفانه هنوز این سیاستگذاری انجام نشده و وقتی که صحبت از مسائل بانوان به میان می‌آید می‌گویند شما می‌خواهید مردان خانه نشین شده و خانم‌ها کار کنند؛ یعنی تازه از اینجا دوباره بحث آغاز می‌شود حال آنکه وقتی اختیار و آزادی در جامعه برای زنان و مردان وجود داشته باشد، آنها مسلماً انتخاب آگاهانه و هوشمندانه خواهند کرد.بر این اساس به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره‌ای همانند جشنواره «زن، خانواده و رسانه» می‌تواند رسانه‌ها را به پرداخت درست به مسائل زنان و ترویج نگرش درستی که حق انتخاب آزادانه و آگاهانه را برای زنان قائل است، ترغیب و تشویق کند..

معرفی برترین‌های کشور در حوزه علوم پایه

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  گفت: 52 دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی برتر کشور در حوزه علوم پایه  معرفی شدند که از لحاظ کمیت تولید علم به ترتیب دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر بیشترین کمیت علم در حوزه علوم پایه را تولید کرده‌اند.دکتر محمدجواد دهقانی با بیان این مطلب  اظهار کرد: بررسی نمایه‌نامه‌های نشریات در پایگاه‌های ISI و ISC در فاصله سال‌های 0002 تا 4102 نشان می‌دهد که حدود 42 درصد از تولیدات علمی کشور در حوزه علوم پایه صورت می‌گیرد که شامل 22 هزار و 466 مدرک نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و 311 هزار و 881 مدرک در پایگاه استنادی وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) می‌شود. حدود 71 درصد از تولید علم کشور در حوزه علوم پایه در ISC و 38 درصد آن در ISI منتشرمی‌شود.

وی افزود: از لحاظ کمیت تولید علم به ترتیب دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر بیشترین کمیت علم در حوزه علوم پایه را تولید کرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاه جنس دومی رسانه به زنان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات