روابط ایران و تاجیکستان به اسطوره‌ها پیوند می‌خورد

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، شرکت‌کنندگان در این دیدار با بیان دیدگاه های خود، راهکارهای گسترش روابط دوجانبه فرهنگی و ادبی را بررسی و بر لزوم هوشیاری شخصیت‌های برجسته دو کشور در برابر جریان‌ها و افردای که قصد دارند مسیر تقویت روابط دوجانبه را به انحراف بکشانند، تأکید کردند.
رایزنی فرهنگی کشورمان در تاجیکستان، هدف از تشکیل این نوع نشست‌ها را تقویت همدلی بین برادران هم ‌فرهنگ و هم‌زبان ایرانی و تاجیکی اعلام کرد و از حضور افراد در نشست ابراز قدردانی کرد.
ابراهیم خدایار در ادامه با استناد به بیت صائب‌ تبریزی که سروده است: «یک عمر می‌توان سخن از زلف یار گفت/ در بند آن مباش که مضمون نمانده است» بر نقش اساسی شخصیت های برجسته دو کشور در گسترش روابط دوجانبه، به ویژه در شرایط کنونی تأکید کرد.
در ادامه فغانی، سفیر کشورمان نیز با یادآوری اهمیت روابط همه‌جانبه با تاجیک ها، از قول مقام معظم رهبری، روابط این دو کشور را قوم و خویشی دانست و درباره از هم‌تنیدگی سرنوشت این دو قوم که فراتر از تاریخ است و به اسطورها پیوند می‌خورد، مطالبی را بیان کرد.
در ادامه این دیدار شماری از اساتید نیز با مهم دانستن شرایط امروز جهان بر لزوم همکاری هرچه بیشتر استادان دو کشور برای تلطیف روابط دوجانبه تأکید کرده و اعلام کردند: روابط ایران و تاجیکستان دارای شرایط خاصی است و هرگز نمی‌توان در هیچ شرایطی آن دو را از هم جدا کرد.
بنابر اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این نشست مؤمن قناعت، گلرخسار، ستارزاده، رستم وهاب و تنی چند از استادان و پژوهشگران مراکز علمی و پژوهشی تاجیکستان، حضور داشتند.
فراهنگ**1355**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روابط ایران و تاجیکستان به اسطوره‌ها پیوند می‌خورد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات