نخستین شیوه نامه توانمندسازی شهروندان سالم در البرز تدوین شد

امیر علی کاکایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توانمندسازی در واقع مشارکت همه اقشار جامعه در سرنوشت خود است با این دیدگاه شیوه نامه پایگاه توانمند سازی شهروندان سالم برای اولین بار در سیستم آموزشی - تربیتی البرز از سوی آموزش و پرورش ناحیه یک کرج تدوین شد.
وی اظهار کرد: راهبرد اصلی این طرح ، حضور خانواده ها و دانش آموزان بعنوان فعالان اصلی این پایگاه ها می باشد زیرا معتقدیم مسائل می توانند به بهترین شکل ممکن به دست خانواده ها و دانش آموزانی که با آن مسائل به طور روزانه زندگی می کنند و یا به عبارتی گروههای ذینفع حل شود.
کاکایی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری بر کودکان و نوجوانان می تواند، زمینه مصونیت بخشی آن ها را در جوانی و بزرگسالی فراهم کند خاطر نشان شد: آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی بیشترین تاثیر تربیتی را بر روی تک تک افراد جامعه دارد به همین دلیل طرح پایگاه توانمند سازی شهروندان سالم در ناحیه یک کرج تدوین شده است.
کاکایی گفت: آموزش پیشگیری با رویکرد رشد - مدار، توانمندسازی والدین و کارکنان ، فعالیت های ترویجی - فرهنگی ، جامعه - محور ، مداخلات پیشگیرانه ، حمایتی و توانمند ساز چهار چوب عمومی این شیوه نامه در ناحیه یک کرج را تشکیل می دهد.
وی ارتقاءتوانمندی های روانی - اجتماعی ، افزایش دانش و آگاهی گروه های هدف در زمینه مراقبت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی همانند رفتارهای پر خطر، اعتیاد ، خشونت، فضای مجازی و آموزش های شهروندی را از اهداف مهم تدوین این شیوه نامه در ناحیه یک کرج برشمرد.
وی طراحی تست برای شناسایی آسیب های اجتماعی هر منطقه با همکاری کارشناسان بهزیستی ، دادگستری و نیروی انتظامی ، انتخاب تعدادی از نیروهای فعال و علاقمند در زمینه آسیب های اجتماعی و آموزش آنان برای مداخله های ضربتی در مدارس مناطق خطر پذیر را از دیگر محورهای کاری - اجرایی این شیوه نامه در آموزش و پرورش ناحیه یک کرج ذکر کرد.
کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش ناحیه یک کرج در ادامه به تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان و والدین در پنج قطب تعیین شده برای عملیاتی کردن این طرح در مدارس حصار ، کلاک ، گرمدره ، برغان و عظیمیه پرداخت و یادآور شد: در هر قطب یک مرسه به عنوان پایگاه توانمندسازی شهروندان سالم اجتماعی انتخاب شده است.
کاکایی گفت: آموزش ها بر اساس مقاطع تحصیلی برای دانش آموزان صورت می گیرد.
کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش ناحیه یک کرج آشنایی والدین و دانش آموزان با ویژگی های مختص هر سن و چگونگی تعامل و کنار آمدن با این ویژگی ها را از دیگر اهداف مهم این طرح تدوین شده در مدارس این ناحیه عنوان کرد.
وی استفاده از استادان خبره در زمینه های مختلف تربیتی و شهروندی با توجه به ویژگی های سنی هر دوره را از شاخص های مهم این برنامه تدوین شده درآموزش و پرورش ناحیه یک کرج دانست و خاطر نشان شد: استادان این طرح نکات آموزشی را بر اساس سر فصل های تعیین شده در قالب کارگاه های آموزشی - اردویی به مخاطبین انتقال می دهند.
کاکایی اظهار کرد: در انتهای این برنامه توانمندسازی انتظار می رود: دانش آموزان و والدین آشنایی کاملی نسبت به آسیب های اجتماعی موجود در منطقه خود به دست آورده باشند و مقاوم سازی نسبی در بین دانش آموزان نسبت به آسیب های اجتماعی بوجود آمده باشد.
وی تاکید کرد: بزودی فعالیت پایگاه توانمند سازی شهروندان سالم اجتماعی در مدارس پنج گانه قطب آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش یک کرج با مشارکت دادگستری البرز، بهزیستی ، نیروی انتظامی و بسیج در فصل تابستان آغاز می شود .
آموزش و پرورش ناحیه یک کرج 53 هزار دانش آموز دارد.
2819/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین شیوه نامه توانمندسازی شهروندان سالم در البرز تدوین شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات