جیرجیرک ها میهمان ناخوانده دزفولی ها شدند

به گزارش ایرنا شهروندان دزفولی در روزهای اخیر با افزایش دما با فراوانی جیرجیرک ها مواجه شده اند بطوری که این حشرات با ورود به منازل آسایش شهروندان را سلب کرده اند.
این نوع جیرجیرک سیاه که دارای جثه نسبتا بزرگی است در ساعات روز فعالیتی نداشته اما در ساعات شب و زیر نور چراغ ها فعال می شوند.
فضای سبز ، درختان و نیز سوراخ دیوار از جمله محل هایی است که این حشره به وفور در آنها به چشم می خورد.
معاون فنی جهاد کشاورزی دزفول در این خصوص به ایرنا گفت:فراوانی نوعی جیرجیرک باغی در داخل شهر خطرناک نبوده و آسیبی به اثاثیه منزل وارد نمی کند.
علی کرمی با اشاره به اینکه وجود این جیرجیرک های باغی در مزارع به ویژه در مزارع ذرت نگران کننده نیست و خطری کشاورزان و مردم را تهدید نمی کند گفت:با توجه به اینکه جیرجیرکها در شهر و منازل مسکونی یافت می شوند استفاده از سم برای از بین بردن آنها توصیه نمی شود .
وی گفت:جیرجیرک های باغی در محیط های باز یافت می شوند ولی ممکن است به دلیل باز بودن درب ها به داخل منزل نیز نفوذ کنند لذا به شهروندان توصیه می شود جهت از بین بردن جیرجیرکهای باغی از حشره کش های خانگی استفاده کنند و نکات بهداشتی را در منازل رعایت کنند تا دچار آلودگی نشوند.
معاون فنی جهاد کشاورزی دزفول فراوانی جیرجیرکهای باغی را امری عادی دانست که همه ساله رخ می دهد و افزود:با توجه به فصل زاد و ولد این نوع حشره نسل بعدی آنها را نیز خواهیم داشت .
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز در این خصوص گفت:جیرجیرکها در شاخه بندپایان و رده حشرات قرار دارند که طبق شنیده ها به دلیل افزایش دمای کشورهای همسایه به جنوب ایران مهاجرت کرده اند و وجود آنها در این فصل طبیعی است.
فرهاد قلی نژاد افزود:با توجه به اینکه سم ماندگاری دارد و ممکن است عوارض ناشی از سم سلامت خانواده را تهدید کند به هیچ عنوان استفاده از سم برای از بین بردن این نوع حشره توصیه نمی شود.
وی افزود:در حال بررسی این موضوع هستیم و در صورتی که تعداد این حشرات بیش از این شود راهکارهایی جهت کنترل آن ارائه خواهد شد .
رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول اظهار کرد:با افزایش گرما به احتمال زیاد شاهد کاهش این حشرات خواهیم بود لذا از شهروندان درخواست می شود جهت کنترل این حشرات از مواد شیمیایی استفاده نکنند.
رییس مرکز بهداشت دزفول نیز سم پاشی جهت کنترل جیرجیرکها را ممنوع دانست و گفت:چون استفاده از سم و مواد شیمیایی به محیط زیست لطمه وارد می کند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
رضا پورآیین افزود:کنترل این حشره باید با مبارزه بیولوژیک صورت گیرد.
7278/6068

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جیرجیرک ها میهمان ناخوانده دزفولی ها شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات