برده داری نوین و جایگاه استرالیا در میان کشورهای جهان

به گزارش ایرنا، نمایه سوم برداره داری جهانی، ناظر بر مواردی است که چگونه کسانی برای برده شدن به دنیا می آیند، برای بهره کشی جنسی قاچاق می شوند، یا در گرداب بدهی یا کار اجباری گرفتار می شوند. این نمایه با تلاش بنیاد 'واک فری' به دست آمده است.
بنیاد 'واک فری'، توسط اندرو و نیکولا فارست در راستای آرمان های آن ها برای فسخ برده داری مدرن در سراسر جهان بنیان گذاشته شده است.
تارنمای رادیو 'اس.بی.اس' روز دوشنبه در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: تشکیلات بشردوستانه فارست بنیادی به نام 'میندرو' بنا نهاده است که برای تامین اطلاعات و ظرفیت های لازم برای مبارزه حقوقی با برده داری در کشورهای مختلف فعالیت می کند. در تارنمای بنیاد 'واک فری' آمده است که این بنیاد امیدوار است هر فردی به هر طریقی که می تواند به آن ها کمک کند تا برده داری مدرن برای همیشه ریشه کن شود.
از زمان آغاز تحقیقات این بنیاد در سال 2014، جمعیت تخمینی بردگان در سراسر دنیا از 35 میلیون و 800 هزار نفر به 45 میلیون و 500 هزار نفر افزایش یافته است.
بنیانگذار 'واک فری'، اندرو فارست می گوید که این افزایش 30 درصدی به دلیل جمع آوری بهتر داده بوده است. با این حال وی در زمان ارائه گزارش در لندن، گفت که نگران آن است که شرایط با افزایش آوارگی و مهاجرت در جهان بدتر شده باشد.
وی گفت: 'این اتفاقات جایی رخ می دهد که فردی نتواند در جایی که هست زندگی کند، اگر گذرنامه اش از او گرفته شود یا خودش یا فردی از افراد خانواده اش به اعمال خشونت تهدید شود، آن وقت آنجا گیر می افتد یا این که حتی بدتر، یا در شرایطی شبیه شرایط دام و حیوانات با آن ها رفتار می شود.'
فارست، تجار را دعوت کرد تامین کنندگان کالاهایشان را چک کنند و ببینند که آیا کارگران تولیدکننده در شرایط استثماری کار می کنند یا نه. او گفت که خودش وقتی این کار را کرده، دریافته است هزاران نفر برای ساخت وسایلی که او در شرکتش 'فرتسکیو متالز گروپ' استفاده می کرده، در شرایط بردگی کار می کرده اند.
وی گفت: 'باید طوری باشد که بدانیم می شود گشت و پیدا کرد و اعلام کرد ما برده داری مدرن را در زنجیره تامین کالاهایمان کشف کرده ایم، و رسانه ها به واقع این کار را برجسته کنند و از آن به عنوان مدیریت خوب یاد کنند. مدیر عامل هایی بوده اند که توی چشم های من نگاه کرده اند و گفته اند که هرگز به دنبال کشف برده داری در زنجیره تامین کالایشان نبوده اند، فقط به این دلیل که ممکن بوده اگر چنین چیزی را کشف کنند، به نظر بیاید آن ها مدیرانی بوده اند که عامل این وضعیت بحرانی اند و باید تقاص پس دهند.'
موارد برده داری در تمام 167 کشوری که در این نمایه بررسی شده اند، وجود داشته اند، اما 5 کشور به تنهایی 58 درصد مجموع برداره داری دنیا را شامل می شوند.
این کشورها، چین، پاکستان، بنگلادش و ازبکستان هستند، و البته هند با فاصله بسیار زیادی بزرگترین کشور برده دار مدرن در سراسر جهان است.
پروفسور کوین بیلز، نویسنده اصلی نمایه برده داری در جهان گفت: وقتی از کشوری که به مراتب جمعیت کمتری دارد به کشوری مثل هند می روید و یک جمعیت یک میلیارد و 200 میلیون نفری را می بینید، تعجبی ندارد که بفهمیم 14 میلیون نفر در دام برده داری گرفتار شده اند.
'در هند نظام موروثی برده داری وجود دارد، آن ها تاریخ بسیار طولانی از شکل روستایی برده داری کشاورزی دارند، برای همین می بینیم که هندی ها به سختی کار می کنند، اما در واقع میراث دار مشکل بزرگی از گذشته اند.'
اندرو فارست هم موافق است که مبارزه با این مشکل باید از هند شروع شود، در شرایطی که دولت این کشور هم این هفته خبر از تنظیم پیش نویس نخستین قانون جامع مبارزه با قاچاق انسان را داد، قانونی که مطابق آن بازماندگان به جای آن که مجرم باشند به عنوان یک قربانی تلقی می شوند.
فارست گفت: رهبران سیاسی و تجاری در هند پای در این راه گذاشته اند، حالا می خواهیم سال های 2016 و 2015 را بررسی کنیم و ببنیم که آیا چیزی آغاز به تغییر کرده است، این همان زمانی است که هند به شدت مبارزه با برده داری را پیگیری کرد و با مقیاسی بسیار بزرگ به جذب سرمایه های بین المللی در این راه پرداخت.
اس.بی.اس نوشت: کره شمالی کمترین تلاش را برای مبارزه با برده داری انجام می دهد و به عنوان بدترین کشور در برده داری به نسبت جمعیتش به شمار می رود. در این کشور 4.4 نفر از هر 20 نفر برده هستند.
به نوشته این تارنمای استرالیایی، در این میان استرالیا هم ایمن نبوده است. جمعیتی حدود چهار هزار و 300 نفر به شکل برده در استرالیا زندگی می کند که به لحاظ آماری برابر 0.018 درصد جمعیت کل کشور است.
از منظر اقدام علیه برده داری، استرالیا پنجمین کشور جهان بعد از کشورهای هلند، آمریکا، انگلیس و سوئد به شمار می رود.
'جنیفر برن' رییس تشکیلات ضد برده داری استرالیا گفت: از سال 2004 تاکنون، پلیس فدرال استرالیا حدود 700 پرونده مرتبط با برده داری و قاچاق انسان را به سرانجام رسانده است. از آن زمان 18 مورد مجازات اعمال شده است که دو مورد آن مشارکت در قاچاق کودکان به منظور بهره برداری جنسی بوده است.
وی گفت که امروزه شکل برداری در استرالیا تغییر یافته است.
به گفته وی، در سال های پیشین و همین اواخر اغلب زنان، قربانیان برده داری و قاچاق انسان بوده اند، اما در دو سال گذشته، تغییری اتفاق افتاده است و حالا زنان ومردانی هستند که در قالب اشکال دیگری از برده داری شناسایی شده اند. کسانی که برای کارهای خانگی، کشاورزی، ساختمانی یا آشپزخانه های تجاری برده شده اند. اما به طور قابل ملاحظه ای در سال 2015 پلیس فدرال درگیر پرونده هایی از شکل تازه برآمده برده داری در قالب ازدواج های اجباری بوده است.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برده داری نوین و جایگاه استرالیا در میان کشورهای جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات