وزارت خارجه سودان: از کارشکنی آمریکا ناخرسندیم

به گزارش خبرگزاری شینهوآ از خارطوم، وزارت خارجه سودان اعلام کرد: با وجود همکاری با مجامع بین المللی و نیز کشور آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، باز هم نام سودان در فهرست کشورهای حامی تروریسم، قرار گرفت که این امر نشان از رفتار غیرمسئولانه آمریکا دارد.
آمریکا از سال 1993 سودان را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد و از سال 1997 تا به امروز، کشور سودان در فهرست تحریم این کشور قرار دارد.
این در حالی است که سودان و سودان جنوبی اختلاف زیادی دارند که از آن جمله می توان به منطقه ابیی و حق ترانزیتی که جوبا باید برای استفاده از خط لوله انتقال نفت بپردازد، اشاره کرد.
این خط لوله انتقال نفت از سودان عبور می کند و سودان جنوبی برای صادرات نفت خود نیازمند آن است.
سودان جنوبی در سال 2011 استقلال خود را از سودان به دست آورد. اما پس از مدتی کوتاهی این کشور تازه تاسیس به سرعت در جنگی داخلی و ویرانگر فرو رفت. در این جنگ ریک ماچار رهبر شورشیان سودان جنوبی و سالوا کر رئیس جمهور این کشور در مقابل هم قرار گرفتند.
ریک ماچار که در دسامبر 2013 و همزمان با آغاز جنگ داخلی سودان جنوبی پایتخت را ترک کرد، برای تشکیل دولت وحدت چندی پیش به جوبا بازگشت.
طی دو سال گذشته دهها هزار نفر در جنگ داخلی سودان جنوبی میان حامیان ماچار و کی یر کشته شده و بیش از دو میلیون نفر آواره شده اند. این درگیری ها شعله ور شدن دوباره تنش های قومی و نقض حقوق بشر را در سودان جنوبی به همراه داشت.
خارطوم امیدوار است با بازگشت ماچار به جوبا و تشکیل دولت وحدت ملی، این کشور نوپا روی خوش امنیت و ثبات را به خود ببیند و روابط دو جانبه دو کشور همسایه جنوبی و شمالی بهتر شود.
همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از شمال آن کشور بخشی از توافق‌نامه جامع صلح بود که در تاریخ 9 ژانویه 2005 میلادی بین جنبش آزادی‌بخش خلق سودان و حکومت مرکزی سودان به امضا رسید و به دومین جنگ داخلی سودان خاتمه داد. در این همه‌پرسی سودان جنوبی از کشور سودان جدا شد.
همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از 9 ژانویه تا 16 ژانویه 2011 میلادی به مدت یک هفته، در منطقه خودمختار جنوب سودان برگزار شد. در تاریخ 30 ژانویه 2011 میلادی، اولین نتیجه کامل همه‌پرسی استقلال جنوب سودان حاکی از آن بود که 99.57 درصد از مردم سودان جنوبی به جدایی از شمال رای داده‌اند.
نتایج تعیین مالکیت منطقه مرزی نفت‌خیز آبیه از حساس‌ترین موضوعات همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از شمال بود.
در نهایت با رای بیش از 98 درصدی، سودان پاره و کشور نوپای سودان جنوبی تشکیل شد.
سودان جنوبی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.
خاورم**9377**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت خارجه سودان: از کارشکنی آمریکا ناخرسندیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات