چین: بحث منطقه هوایی بهانه برخی برای حضور نظامی در دریای جنوبی است

به گزارش ایرنا، «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در سخنانی اعلام کرد که بعضی کشورها در تلاشند تا حضور نظامی و سیاسی خود را در دریای جنوبی افزایش دهند و به دنبال هر بهانه ای برای توجیه کارشان هستند.
وی این مطلب را در شرایطی عنوان کرد که آمریکا صراحتا از چین خواسته است از ایجاد یک منطقه شناسایی هوایی بر فراز دریای جنوبی خودداری کند.
سخنگوی چین بدون اشاره به نام آمریکا و بدون تکذیب خبرهای مربوط به در نظر گرفتن این منطقه ویژه در دریای جنوبی گفت: کشورهایی هستند که سعی دارند افکار عمومی را متوجه مسائل انحرافی کنند تا به اهداف خود برسند.
وی با اشاره به طرح این موضوع به صورت پیشنهاد مقدماتی تاکید کرد که موضوع آزادی هوانوردی در این منطقه هرگز یک مشکل نبوده است.
آمریکا که می گوید چین آزادی دریانوردی در دریای جنوبی را به خطر انداخته است حالا بر این باور است که ایجاد منطقه هوایی توسط پکن آزادی هوانوردی را نیز محدود خواهد کرد.
در صورت ایجاد چنین منطقه ای، هواپیماهایی که قصد عبور از منطقه را دارند باید شناسایی شده و هویت آنها با برنامه پروازی در اختیار پکن قرار گیرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که کشورهای منطقه براساس قانون بین المللی از آزادی هوانوردی حراست می کنند.
وی تاکید کرد که این اقدام و حفاظت از پروازها نه تنها با قوانین بین المللی مطابقت دارد بلکه با منافع چین هم سازگار است.
«هوا چون اینگ» از کشورهای مداخله جو خواست که دست از مداخله و مشکل تراشی در دریای جنوبی به بهانه حراست از دریانوردی و هوانوردی بردارند.
وزارت امور خارجه چین پیشتر نیز با انتشار بیانیه ای از مقام های آمریکایی از جمله اشتون کارتر وزیر دفاع این کشور که در اجلاس امنیتی این هفته در سنگاپور از مواضع پکن انتقاد کرده بودند، خواست دست از مداخله جویی در دریای جنوبی بردارند.
این بیانیه به آمریکا و سایر کشورها هشدار داده است که مفاهیم امنیتی غیرسنتی در منطقه وجود دارد و هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگری مسائل امنیتی دریایی باید با همکاری کشورهای منطقه حل و فصل شود.
این بیانیه به دنبال انتقادهای شدید آمریکا و ژاپن از چین در منازعات دریای جنوبی منتشر می شود و هر دو کشور می گویند چین مانع آزادی دریانوردی در دریای جنوبی است و آن را به یک منطقه نظامی تبدیل کرده است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چین: بحث منطقه هوایی بهانه برخی برای حضور نظامی در دریای جنوبی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات