آمارهای اقتصادی توسط دولت‌ها دستکاری می‌شود


رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: آمارها و اطلاعات اقتصادی در کشور ما توسط دولت‌های مختلف دستکاری می‌شود و ما هیچ‌گاه آمار درست و مستقلی نداریم.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، کاظم جلالی که در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: ما در حوزه اقتصاد مقاومتی در قوانین جاری از جمله برنامه‌های توسعه‌ای شاهد بخش‌ها و بندهای مهمی مثل کاهش وابستگی به نفت و امنیت قضایی و مسائل نظیر آن هستیم. اما در عمل یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و تصور کلی از اجرای اقتصاد مقاومتی نداریم.
وی افزود: در بحث آمارها نیز ما در حوزه اقتصاد همیشه مشکل داشتیم. به عنوان مثال زمانی که مرکز پژوهش‌ها در دولت قبل رشد اقتصادی را منفی اعلام کرد از دولت و نهادهای مختلف به ما فشار آوردند که آمار منفی 3.5 درصد رشد اقتصادی را از کجا آورده‌اید و چرا اعلام کرده‌اید؟ اما بعد از استقرار دولت جدید همین آمار نه تنها تأیید شد بلکه در مقطعی آمار منفی نزدیک به 7 درصد را از رشد اقتصادی آن سال‌ها ارائه کردند و این نشان می‌دهد که آمارها مستقل نیست.
وی افزود: عوام‌فریبی در اقتصاد ما ریشه دوانده و عامی‌گرایی و عوام‌فریبی یک مشی در اقتصاد شده است. به عنوان مثال کسی از پرداخت یارانه‌ها هیچ‌گاه در میان کارشناسان حمایت نمی‌کند. یارانه‌هایی که بار عظیمی را روی دوش دولت گذاشته و رقمی حدود 45 هزار میلیارد تومان را برای پرداخت یارانه به دولت تحمیل کرده اما کسی جرأت و جسارت پرداختن به این موضوع را ندارد. چرا که اقتصاد و کار کارشناسی در این حوزه با عوام‌فریبی گره خورده است و اقتصاد ما در مسیر ناصحیحی حرکت می‌کند.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمارهای اقتصادی توسط دولت‌ها دستکاری می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات