نصف ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده است/هیچ ماشین‌ کشاورزی در طرح خرید خودرو فروش نرفت

خشکسالی کشاورزی7 رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی با بیان این که در طرح خرید کالای بادوام ایرانی که به بخش خودروسازی داخل اختصاص یافت حتی یک دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی به فروش نرسید گفت: ۵۰ درصد ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده هستند.

به گزارش خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم، کامبیز عباسی امروز در اولین نشست خبری مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی اظهار کرد: سالها بود که ماشین‌های کشاورزی ایران پلاک نمی شدند و دلیل این امر ورود آنها به محدوده شهری عنوان می‌شد اما براساس رایزنی‌هایی که در طول دو سال گذشته انجام شد روند پلاک شدن این ماشین‌ها آغاز شده است.

وی افزود: دلیل این امر سنددار شدن و هویت یافتن این خودروها است همچنین کشاورزان با داشتن پلاک می‌توانند کارت سوخت دریافت کنند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی تصریح کرد: در سال 92 بالاخره این قانون مهم توسط پلیس ناجا ابلاغ شد که دستورالعمل آن با همکاری مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی آماده شد و در این مدت 73 هزار دستگاه ماشین‌آلات بخش کشاورزی پلاک دریافت کردند.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم ایجاد جایگاه‌های سوخت‌رسانی بخش ماشین‌آلات کشاورزی گفت: در روستاها کشاورزان برای دریافت گازوئیل جایگاه ویژه‌ای ندارندو صرفا این محصول میان آنها توزیع می‌شود.

عباسی با اشاره به اینکه در این خصوص با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مذاکراتی صورت گرفته است گفت: دلیل عدم ایجاد جایگاه سوخت‌رسانی ماشین‌آلات کشاورزی در روستاها هزینه‌های بالا عنوان می‌شود اما باید در نظر داشت که کشاورزان نیز مانند شهرنشینان باید از امکان دریافت سوخت راحت و آسان برای ماشین‌آلات خود باید برخوردار باشند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در خصوص میزان اعتبارات دریافت شده در بخش ماشین‌آلات کشاورزی گفت: در چهار سال گذشته نزدیک به 37 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه ماشین‌الات کشاورزی، کارسازی و جذب شده است.

عباسی گفت: نرخ سود تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی در حال حاضر هجده درصد است که امیدواریم بتوانیم با رایزنی‌های بیشتری که با بانکهای عامل در حال انجام هستیم نرخ این تسهیلات را کاهش دهیم.

* سالانه 20 هزار دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نوسازی می‌شود

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در قالب سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی سالانه 20 هزار دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی باید در بخش کشاورزی جایگزین دستگاه‌های فرسوده شود که آورده کشاورزان در این طرح 20 درصد و 80 درصد آن به صورت تسهیلات 5 تا 7 ساله پرداخت می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی یادآور شد: ما به دنبال این هستیم که 15 تا 20 درصد تسهیلات پرداختی به کشاورزان را به صورت بلاعوض اختصاص دهیم که در صورت دریافت اعتبارات لازم این کار انجام خواهد شد.

عباسی گفت: کشاورزان اقساط خود را به صورت سالانه پرداخت می‌کنند و جزو به روزترین پرداختی‌های موجود در میان دریافت کنندگان تسهیلات هستند.

وی یادآور شد: در حال حاضر ضریب نفوذ مکانیزاسیون در بخش کشاورزی یک و نیم در هر هکتار است که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی این رقم تا پایان سال 95 به 1.63 درصد می‌رسد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ادامه صحبت‌های خود درباره واردات ماشین‌الات کشاورزی گفت: ماشین‌آلات کشاورزی وارد شده به کشور غالبا آنهایی است که تولید داخل ندارند و براساس آمار موجود حدود 90 درصد ماشین‌الات بخش کشاورزی داخلی است.

وی اضافه کرد: در بخش‌هایی مانند باغبانی، شالیزاری و ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین وجود ندارد و یا تولید انجام شده براساس نیازمندی‌های بازار نیست اقدام به واردات می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی یادآور شد: در طی سالهای گذشته در بهترین حالت سالانه 4 هزار دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی به کشور آمده است.

عباسی گفت: در بخش تراکتورهای باغبانی علی‌رغم اینکه در داخل تولید داریم اما تکنولوژی‌های این بخش باید ارتقا یابد. همچنین در بخش تراکتورهای سنگین که در کشت و صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تولیدی نداریم.

وی یادآور شد: تولیدکنندگان ماشین‌الات کشاورزی کشور به دنبال آن هستند که حتی سهم ناچیز 10 درصدی واردات نیز گرفته شود اما باید اذعان داشت که برای تحرک در بخش و ارتقای کیفیت لازم است که واردات ماشین‌آلات کشاروزی با تکنولوژی‌های روز دنیا به ایران صورت گیرد.

وی گفت: ماشین‌آلات کشاورزی داخلی مزیتی دارند که کشاورزان ترجیح می‌دهند که از آنها برای مزارع خود استفاده کنند که آن امر همان قیمت تمام شده آن در مقایسه با برند‌های جهانی است به طوری که نرخ ماشین‌آلات کشاورزی ایرانی یک سوم تولیدات برند‌های جهانی است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در پاسخ به این سوال تسنیم مبنی بر اینکه آیا در ماشین‌آلات کشاورزی داخلی از قطعات بی‌کیفیت یا چینی استفاده می‌شود، گفت: در ابتدا باید عنوان کنم که کالاهای چینی نیز دارای کیفیت مطلوب یا بی‌کیفیت هستند  اما در سالهای تحریم تولیدات داخلی با توجه به مشکلاتی که برای تامین قطعات مورد نیاز خود از کشورهای مبداء به ویژه در اروپا داشتند و تا برخی مواقع برای انتقال پول از سه کشور کمک می‌گرفتند مجبور به تامین قطعات از کشورهای دیگری مانند چین، هند و ترکیه بودند.

عباسی افزود: این امر باعث شده بود که کیفیت قطعات مصرفی در ماشین‌آلات کشاورزی کشور کاهش یابد اما اکنون با برجام ورود قطعات به طور مستقیم و از کشور مبداء صورت می‌گیرد و در نهایت ماشین‌آلات با کیفیت مناسب‌تری به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

* 50 درصد ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده هستند

این مقام مسئول در خصوص میزان فرسودگی ناوگان ماشین‌آلات کشاورزی کشور گفت: حدود 50 درصد تراکتور و کمباین‌های موجود در بخش کشاورزی کشور فرسوده است و باید موتورهای آنها سوراخ شده و از رده خارج شوند اما متاسفانه در حال حاضر مشاهده می‌شود که در صورتی که یک کشاورز اقدام به نوسازی ماشین‌آلات مزرعه کند آن ماشین‌ از مزرعه خارج نمی‌وشد و از مکانی به مکان دیگر منقل می‌شود.

وی یادآور شد: در حوزه کمباین 49 درصد ماشین‌آلات ما استاندارد و زیر 13 سال هستند، 27 درصد ماشین‌آلات عمر 13 تا 20 ساله دارند و 24 درصد مابقی بالای 20 سال و کاملا فرسوده هستند. 

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی گفت: در بخش تراکتور نیز 44 درصد ماشین‌آلات ما زیر 13 سال و 56 درصد آنها عمر بالای 20 سال دارند.

* حتی یک دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی در طرح خرید کالای بادوام ایرانی فروخته نشد

عباسی در پاسخ به این سوال که در طرح خرید در بخش خودرو که ماشین‌آلات کشاورزی نیز وجود داشتند چه تعداد از این ماشین‌آلات در واقع خریداری شد،گفت: با توجه به مشکلات ساختاری در این بخش برای ماشین‌آلات کشاورزی وجود داشت عملا در بخش کشاورزی عملیاتی نشد و حتی یک ماشین کشاورزی نیز عملیاتی نشد و از این طریق حتی یک ماشین کشاورزی قسطی در اختیار کشاورزان قرار نگرفت.

وی  در پاسخ به سوال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه چند درصد ماشین‌های کشاورزی اکنون پلاک دریافت کردند افزود: برآورد ما از ماشین‌آلات موجود در بخش کشاورزی 160 هزار دستگاه است که تا به امروز حدود 73 هزار دستگاه پلاک شده است یعنی یک سوم ماشین‌آلات بخش کشاورزی پلاک دارند.

عباسی در پایان یادآور شد: برای تسهیل بخشیدن به روند پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی باید پلیس راهور همکاری بیشتری داشته باشد اما با توجه به اولویت‌های آنها روند پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی کمی کند شده است.

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نصف ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده است/هیچ ماشین‌ کشاورزی در طرح خرید خودرو فروش نرفت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات