تایوان منطقه دفاع هوایی چین بر فراز دریای جنوبی را به رسمیت نمی‌شناسد

دریای جنوبی چین وزیر دفاع جدید تایوان امروز دوشنبه گفت که این کشور ایجاد هرگونه منطقه دفاع هوایی از سوی چین بر فراز دریای جنوبی چین را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که آژانس امنیت تایوان هشدار داده است که اعلام منطقه دفاع هوایی توسط چین در دریای جنوبی چین می تواند موجب تشدید تنش ها در منطقه شود، وزیر دفاع جدید تایوان نیز تاکید کرده است که این کشور به هیچ وجه اعلام منطقه دفاع هوایی را به رسمیت نمی شناسد.

فنگ شیه کوان وزیر دفاع جدید تایوان در نشست پارلمان تصریح کرد: ما اعلام منطقه دفاع هوایی توسط چین را به رسمیت نخواهیم شناخت.

اقدام چین در اعلام منطقه دفاع هوایی بر فراز دریای شرقی چین با محکومیت و مخالفت ژاپن و آمریکا روبرو شده است.

چین هنوز رسما تصمیم خود برای ایجاد منطقه دفاع هوایی بر فراز دریای جنوبی چین را تایید یا رد نکرده ولی اعلام نموده است که چنین تصمیمی بر اساس سطح تهدید خواهد بود و پکن این حق را دارد که منطقه دفاع هوایی را بر فراز دریای جنوبی چین اعلام کند.

دفتر امنیت ملی تایوان نیز در گزارشی هشدار داد: در آینده، احتمال ایجاد منطقه دفاع هوایی از سوی چین بر فراز دریای جنوبی چین را رد نمی کنیم. اگر چنین این تصمیم را اعلام کند، موج تازه ای از تنش در منطقه به وجود خواهد آمد.

مقام های آمریکایی نگران آن هستند که رای دادگاه بین المللی که قرار است طی هفته های آینده در خصوص شکایت فیلیپین علیه چین بر سر ادعاهای دریای جنوبی چین صادر شود، موجب گردد تا پکن منطقه ممنوعه هوایی را در دریای جنوبی چین اعلام کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نسبت به ایجاد هرگونه منطقه دفاع هوایی بر فراز این دریا توسط چین هشدار داد و تاکید کرد: آمریکا هر گونه اقدام چین در ایجاد منطقه دفاع هوایی را رفتاری تحریک آمیز و بی ثبات کننده ارزیابی خواهد کرد.

جان کری در سخنانی در جریان سفر به مغولستان گفت: ما هرگونه ایجاد منطقه دفاع هوایی در دریای جنوبی چین را اقدامی تحریک آمیز و بی ثبات کننده در نظر می گیریم. این اقدام می تواند به طور خودکار موجب افزایش تنش شود و تعهدات چین برای مدیریت مناقشات ارضی از طریق دیپلماسی را به شدت زیر سئوال می برد.

وی افزود: بنابر این ما از چین می خواهیم تا از هر اقدام یکجانبه ای که تحریک آمیز تلقی خواهد شد، خودداری کند.

آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تایوان منطقه دفاع هوایی چین بر فراز دریای جنوبی را به رسمیت نمی‌شناسد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات