سازمان همکاری اسلامی به یک اداره وزارت خارجه عربستان تبدیل شده است

جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره طرح موضوع کارشکنی عربستان در اعزام حجاج ایرانی در سازمان همکاری کشورهای اسلامی گفت: «طرح اعتراض در دبیرخانه سازمان معلوم نیست که نتیجه‌ای در پی داشته باشد.»

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین جابرانصاری در کنفرانس خبری هفتگی خود سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی را تسلیت و حلول ماه مبارک رمضان را به ملت مسلمان ایران و تمام ملت‌های مسلمان جهان تبریک گفت.

ایران جلودار  مبارزه ودر برابر جریان‌های تروریستی افراطی تکفیری است

وی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره گزارش اخیر دولت آمریکا درباره حمایت ادعایی جمهوری‌ اسلامی ایران از تروریسم گفت: «گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا گزارش بی‌اعتبار است برای اینکه یک دستور العمل ایدئولوژیک را سالیانه عنا پاکنویس و کپی‌پیست کرده و بدیهی‌ترین واقعیت‌ها را در آن لحاظ نکرده‌اند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران خود بزرگترین قربانی تروریسم بوده و بیش از ١٧ هزار تن از اتباع جمهوری اسلامی ایران قربانی عملیات‌های تروریستی گروه‌های تروریستی شدند که متأسفانه تحت حمایت‌کشورهای غربی از جمله آمریکا به اعمال خودشان ادامه می‌دهند.»

جابری انصاری افزود: «عالم و آدم می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران جلودار و پیشتاز مبارزه و رویارویی در برابر جریان‌های تروریستی افراطی تکفیری است، که امنیت منطقه و جهان را دچار خطر کرده‌اند.»

وی ادامه داد: «این گزارش‌ها به‌شدت سیاست‌زده و تابعی از نوع روابط آمریکا با کشورهای مختلف جهان است. در حالیکه موضوع تروریسم به عنوان یک مسأله تهدید کننده امنیت بین‌المللی می‌بایست مجرد و جدای از اختلافات و دعواهای سیاسی مورد توجه قرار بگیرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تأکید بر مواضع جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با تروریسم گفت: «جمهوری اسلامی ایران بر مدار سیاست‌های راهبردی و استراتژیک خودش این سیاست‌ها را ادامه خواهد داد.»

موضوع نقض برجام در هیئت عالی نظارت  تصمیم‌گیری خواهد شد

جابری انصاری درباره تأکید مقامات کشورمان مبنی بر لزوم اقدامات عملی از جانب کشورهای غربی بالاخص آمریکا در اجرای برجام گفت: «سیاست ما پیگیری منافع کشور بر اساس طراحی و اصول سیاست خارجی در تعامل با موضوع برجام است. موضوع نقض در هیئت عالی نظارت بر برجام تصمیم گیری خواهد شد و مجموعه تحولاتی که در جریان است از سوی وزارت امور خارجه و نهادهای دیگر کشور به این هیأت عالی منعکس می‌شود.»

وی افزود: «مسأله اجزای مختلف تحریم و ارتباطات بانکی در جریان و یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ما است. مجموعه‌ای از تحرکات و ارتباطات دیگر با کشورهای مختلف جهان در جهت تضمین اجرای تعهدات طرف مقابل در این خصوص در جریان است.»

سازمان همکاری اسلامی تبدیل به یک اداره وزارت خارجه عربستان شده است

جابری‌انصاری در پاسخ به سؤالی اتهامات‌افکنی مقامات عربستان علیه ایران، و نیز سیاست‌های تفرقه‌افکنانه دولت این کشور در منطقه گفت: «عربستان سعودی استفاده از تروریسم را به‌عنوان یک ابزار  برای تحقق اهداف سیاسی خودش سال‌ها است که  در دستور کار خودش قرار داده است و بخش مهمی از  گسترش جریانات تکفیری و  تروریستی در منطقه و جهان نتیجه این سیاست مستمر و دنباله‌درا عربستان سعودی در حمایت لجستیک، پشتیبانی سیاسی، مادی، معنوی و ایدئولوژیک از جریان‌های سیاسی است.»

وی تأکید کرد: «گسترش جریان‌های تهدیدات تروریستی تهدیدات اساسی را متوجه خود عربستان سعودی و همه کشورهای دیگری که از آنها حمایت می‌کنند، خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره طرح موضوع کارشکنی عربستان سعودی در اعزام حجاج ایرانی در سازمان کنفرانس اسلامی گفت: «عربستان سعودی عملا با سیاست‌های اخیرش سد عن سبیل‌الله کرده و بر خلاف صریح دولت میزبان حج جهت فراهم کردن امنیت و خدمات کنسولی حجاج ما و مسائل اجرایی دیگر راه برگزاری حج را به روی حجاج ایران را بسته است.»

«اینکه چه اقداماتی در واکنش به این مسأله انجام خواهد شد مثل تمام مسائل دیگر سیاست خارجی منوط به فایده بخش بودن آن اقدامات است. متأسفانه سازمان همکاری اسلامی به نحوی به یک اداره وزارت خارجه عربستان سعودی تبدیل شده و طرح اعتراض در دبیرخانه سازمان معلوم نیست که نتیجه‌ای داشته باشد. ولی این موضوع از جمله موارد اختلاف اساسی است که در دستور کار سیاست خارجی کشور باقی خواهد بود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به گزارش سازمان ملل درباره اقدامات خلاف حقوق بشر عربستان در یمن تأکید کرد: بارها و بارها یمنی‌ها اعلام کردند که عربستان و ائتلاف آن هر روز در حال نقض قوانین بین المللی ناظر به جنگها است. کشتار کودکان و زنان و مردان غیرنظامی و تخریب مناطق مسکونی نقض قوانین بین المللی است. گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل تأیید این امر است. عربستان چاره‌ای جز این ندارد که واقعیت‌های یمن و خواسته‌های مردم این کشور را بپذیرد.

ادامه دارد... .

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان همکاری اسلامی به یک اداره وزارت خارجه عربستان تبدیل شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات