1.5هکتار از گون زارهای منطقه تنگ صیاد چهارمحال و بختیاری در آتش سوخت

شهرام احمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای هفته گذشته در یک آتش سوزی کمتر از یک هکتار و در آتش سوزی دوم نیز 500متر مربع(نیم هکتار)از اراضی این عرصه دچار آتش سوزی شده است.

وی،با بیان اینکه بررسی علت آتش سوزی دراین عرصه ها در دست بررسی است افزود:بیشترین میزان آتش سوزی در عرصه های زیرپوشش محیط زیست عامل انسانی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به کاهش میزان وسعت آتش سوزی ها از سال گذشته تاکنون در عرصه های محیط زیست استان افزود:همکاری بین بخشی و دستگاهی منابع طبیعی و محیط زیست و ستاد بحران، آموزش نیروهای امدادی و هماهنگی جوامع محلی و تجهیز شدن وسایل اطفاء حریق از مهمترین دلایل کاهش میزان عرصه های دچار حریق در استان است.
به گزارش ایرنا،این در حالی است که پیشتر برخی از افراد در شبکه های اجتماعی میزان حریق گون زارهای در این منطقه را 25هکتار اعلام کرده اند.
حدود یک میلیون و 400 هزار هکتار معادل 86.4 درصد از مجموع مساحت استان چهارمحال و بختیاری را عرصه های منابع ملی شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد که 307 هزار هکتار آن جنگل و یک میلیون و 90 هزار هکتار آن مرتع است.
منطقه تنگ صیاد ناحیه کوهستانی و مرتفع با وسعت حدود 27 هزار هکتار است که این محدوده در قسمت‌هایی از بخش شرقی شهرستان شهرکرد و بخش غربی شهرستان بروجن، در استان چهارمحال ‌و بختیاری واقع شده و قله جیلون در جنوب‌غربی سفیددشت با 3 هزار و 141 متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین نقطه منطقه است.
منطقه حفاظت شده تنگ صیاد نیز پارک ملی تنگ صیاد را با وسعت برابر پنج هزار و 400 هکتار در دل خود جای داده است.
تنگ صیاد بدلیل داشتن تپه ماهورهای وسیع، زیستگاه مناسبی برای گونه قوچ و میش است.
کوهستانهای جنوب منطقه حفاظت شده تنگ صیاد دارای صخره های سخت گذر بوده و زیستگاه پلنگ، کل و بز است.
در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، جانوران دیگری مانند گرگ، روباه، شغال، کفتار، کبک دری، کبک چیل، تیهو و عقاب نیز وجود دارد.
منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در 12 کیلومتری و منطقه حفاظت شده سبزه کوه در 150 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
7360/2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «1.5هکتار از گون زارهای منطقه تنگ صیاد چهارمحال و بختیاری در آتش سوخت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات