تدوین برنامه برای قرق‌ها/مردم درمقابله با قاچاق حیات وحش کمک کنند

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی خبری به مناسبت هفته محیط زیست با اعلام اینکه برای ایجاد قرق‌های اختصاصی برنامه تدوین شده، گفت: قرق‌های اختصاصی مناطقی از کشور است که از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست نباشد و با تصویب شورای عالی محیط زیست در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرار می‌گیرد، با این سیاست که در اختیار جوامع محلی و افراد علاقه‌مند به محیط زیست قرار گیرد تا از آن برای ایجاد ظرفیت جدید شکار برای شکارچیان قانونی و گردشگری حفاظت کنند که در این مناطق حقوق و تکالیف مشخصی لحاظ شده تا مناطق بهتر حفاظت شوند.

علی تیموری گفت: با تصویب حقوق و تکالیف می‌توانیم از دارندگان قرق‌های اختصاصی برای حفظ حیات وحش و ایجاد ظرفیت‌های جدید شکار و صید کمک بگیریم.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: ۵ منطقه در استان کرمان، یزد و سمنان به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده بود که تحت نظر محیط زیست استان فعالیت خواهند کرد. این ۵ منطقه مورد تصویب شورای عالی محیط زیست قرار گرفته و هفته آینده حقوق و تکالیف آنها را ابلاغ می‌کنیم.

وی بازنگری آیین‌نامه‌های اجرایی قانون شکار و صید که سال گذشته نوشته شده را دیگر برنامه مهم این دفتر اعلام کرد و گفت: ان‌شاء‌الله به زودی این آیین‌نامه برای دولت ارسال می‌شود.

شکار را محدود کردیم

تیموری تصریح کرد: در سنوات گذشته یعنی پیش از سال ۹۲، ۲۵ دستورالعمل بهره‌برداری از جانوران وحشی در سازمان صادر می‌شد که ۸ دستورالعمل آبزیان، ۸ دستورالعمل شکار و زنده‌گیری پرندگان و ۹ دستورالعمل چهارپا و خرگوش و تشی از آن جمله بود. از این ۲۵ دستورالعمل ۷ دستورالعمل را کاهش دادیم که عمدتا مربوط به چهارپا بود و صرفا دو مورد دستورالعمل گراز برای اتباع بیگانه و اقلیت‌ها صادر کردیم.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای همین ۱۷ دستورالعمل باقیمانده از آن ۲۵ دستورالعمل هم محدودیت‌های مختلفی قرار دادیم. با توجه به نیاز جوامع محلی، کاهش فصل شکار، کاهش روزهای شکار، افزایش بهای پروانه شکار و حتی کاهش تعداد گونه‌های شکار را لحاظ کردیم. صرفا در ۲۱ استان دستورالعمل صید و شکار پرنده با اعمال همین محدودیت‌ها ابلاغ کردیم.

وی با اعلام اینکه ظرفیت‌های مناطق را برای ارتقا بررسی کرده‌ایم، گفت: ۳ منطقه را هم به عنوان منطقه جدید شکارممنوع در استان تهران، بوشهر و اردبیل در نظر گرفته‌ایم. در سال ۹۴ در حوزه آتش‌سوزی مناطق چهارگانه، کاهش ۵۰ درصدی را نسبت به سال ۹۳ شاهد بودیم. همین برنامه‌ را با دامنه وسیع‌تر در سال ۹۵ گسترش خواهیم داد.

مانور مقابله با آتش با همکاری نهادهای استانی

تیموری با اعلام اینکه در سه استان فارس، لرستان و ایلام و ۱۸ استان همجوار مانور بزرگ آتش‌سوزی برگزار کردیم، گفت: در این عملیات با کمک و مدیریت استاندار این استان‌ها و هم‌افزایی امکانات و تجهیزات دستگاه‌های استان‌ها از جمله سازمان مدیریت بحران، آتش‌نشانی و جمعیت هلال‌احمر آمادگی نیروهای محیط زیست را در سطح کشور افزایش دادیم.

به گفته مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست برای اولین بار در کشور با همکاری وزارت  دفاع و سازمان هوافضای سپاه در ۷ استان فارس، گلستان، آذربایجان شرقی، لرستان، ایلام، کرمانشاه و خراسان رضوی بالگرد به عنوان هلی‌بورد و اطفای حریق به صورت استندبای مستقر کردیم.

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ اولین‌بار از سنسورهای آتش‌سوزی در مانور استفاده کردیم که خوشبختانه جواب داد و اکنون در صورت آتش‌سوزی، مدیر کل بحران محیط زیست و معاون عمرانی استاندار از طریق پیامک از حریق باخبر خواهند شد.

تیموری گفت: سازمان محیط زیست با کمک سازمان جنگل‌ها در سال ۹۵ طرح جامع مدیریت اطفای حریق را در کشور دنبال می‌کند که با امضای ۴ عضو دولت یعنی وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور، وزیر دفاع و رئیس سازمان محیط زیست به دولت ارسال شده و آقای جهانگیری هم به آقای نوبخت ارجاع داده است. این طرح به مدت ۵ سال تدوین شده و می‌تواند برای جلوگیری از حریق موثر باشد.

فعالیت ۸۵ مرکز نگهداری حیات وحش تحت نظارت سازمان محیط زیست

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست درباره باغ وحش‌ها، مراکز نگهداری و باغ پرندگان نیز گفت: مجموع این مراکز در کشور ۸۵ مرکز است که متاسفانه تا قبل از سال ۹۳ همین تعداد بودند، اما تحت نظارت سازمان محیط زیست نبودند و مجوزی برای فعالیت نداشتند. سال ۹۴ حدود ۲۰ مجموعه با نظارت ما و دستورالعمل‌های سختگیرانه مجوز جدید دریافت کردند و الان مجموعا حدود ۸۵ مجموعه تحت نظر سازمان محیط زیست فعالیت دارند. همچنین در سال ۹۴ استفاده از حیات وحش را در سیرک‌ها ممنوع اعلام کردیم و در سال ۹۵ هیچ مجوزی در این زمینه نداده‌ایم. ساماندهی حیات وحش سیرک‌ها کار بسیار سختی بوده، زیرا باید این حیات وحش به باغ وحش‌های کشور با رعایت ضوابط سازمان محیط زیست منتقل می‌شدند. خوشبختانه این امر صورت گرفته واکنون کشور ما از کشورهایی است که در سیرک‌های آن از حیات وحش استفاده نمی‌شود.

تیموری با اعلام فعالیت ۶۸ مرکز تکثیر و پرورش در کشور گفت: افراد زیادی با مجوز تکثیر و پرورش از بخش زیادی از منابع طبیعی ملی اخذ زمین کرده‌اند، اما فعالیت دیگری انجام نداده‌اند. پیگیری کردیم و ۱۱ مرکز را در این راستا ابطال کردیم و استان‌ها را مجاب کرده و به آنها ابلاغ کردیم تا نسبت به خلع ید و عودت زمین به منابع طبیعی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در بحث قاچاق حیات وحش در کشور نیاز به یک سیستم و روش منسجم داریم تا این امر را کاهش بدهیم. آموزش و آگاهی مردم باید زیاد شود تا مردم از خرید حیات وحش و تروفه‌ها خودداری کنند. نشستی را هم با ادارات کل گمرک فرودگاه‌ها برگزار کردیم تا واردات و صادرات حیات وحش صرفا از طریق مجوز سازمان محیط زیست انجام شود.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با پلیس فتا نیز همکاری‌هایی داریم تا با سایت‌هایی که در زمینه خرید و فروش حیات وحش فعالیت می‌کنند، برخورد کنیم. در همین زمینه با ستاد قاچاق کالا و ارز هم جلساتی داشتیم که تلاش ما این است تا با همه این اقدامات مانع از قاچاق حیات وحش شویم.

تیموری تصریح کرد: در همین شهر تهران بدون مجوز برای خرید و فروش حیات وحش اقدام می‌کنند، اما مردم می‌توانند با نخریدن حیات وحش از کسانی که مجوز این کار را ندارند، به ما خیلی کمک کنند.

وی اعلام کرد: بیمه گونه‌های نادر حیات وحش از سال گذشته در دستور کار ما قرار گرفته که برای مدت حدود ۵ سال پلنگ ایرانی و خساراتی که به دام یا خود انسان‌ها بزند، بیمه شده است. البته در سال ۹۵ صرفا دو مورد تلفات پلنگ داشتیم که یکی ناشی از زایمان سخت بوده و دیگری از کوه افتاده است. افزایش جرایم ضرر و زیان و بیمه خسارت دام می‌تواند نقش زیادی در این موضوع داشته باشد؛ چرا که حدود ۷۰ درصد تلفات پلنگ ناشی از طعمه مسموم بوده است.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در پایان اعلام کرد: بیمه خرس سیاه و قهوه‌ای نیز در دستور کار سازمان قرار گرفته و برای بیمه کردن گاندو نیز جلساتی را با یکی از بیمه‌های دولتی برگزار کرده‌ایم.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدوین برنامه برای قرق‌ها/مردم درمقابله با قاچاق حیات وحش کمک کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات