نیروگاه خورشیدی یزد تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

محمدحسین صباغزادگان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد به جمع استانهای صادرکننده برق پیوست، گفت: نخستین نیروگاه خورشیدی یزد تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، صباغ زادگان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد که به مناسبت آغاز فصل گرما برگزار شد، اظهار داشت: هدف صنعت برق استان یزد، تامین برق پایدار و مطمئن برای تمام مشترکان و عبور از پیک بار تابستان 95 بدون خاموشی است.

وی خاطرنشان کرد: صنعت برق از سه بخش تولید شامل نیروگاه‌های برق، برق منطقه‌ای که محوریت اصلی صنعت برق استان را برعهده دارد و شرکت توزیع که وظیفه توزیع برق بین مشترکان را برعهده دارد، تشکیل می‌شود.

صباغ‌زادگان در ارتباط با فعالیت‌های تولید برق در یزد گفت: 1952 مگاوات قدرت نصب شده استان یزد بود و با پیگیری‌های و برنامه‌ریزی‌هایی که در 4 تا 5 سال گذشته انجام شده بود، دو واحد نیروگاه گازی تابان در اسفند 94 با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد تصریح کرد: علاوه بر نیروگاه‌های خصوصی و دولتی، در راستای کاهش تلفات و اقتصاد مقاومتی، در سطح استان نیروگاه‌های زیر 25 مگاوات را حمایت کردیم.

وی ادامه داد: برق استان یزد به طور کامل در داخل استان تولید شده و حتی مازاد مصرف استان هم به استانهای همجوار صادر شده است.

صباغ‌زادگان با اشاره به اینکه با نیروگاهی که اردیبهشت امسال وارد مدار شده، قدرت نصب شده استان 2514 مگاوات است، گفت: در راستای کاهش تلفات و تامین برق مطمئن، 10 مورد مجوز نیروگاه مولد مقیاس کوچک به سرمایه گذاران بخش خصوصی داده شده که این مجوزها معادل 135 و 7 دهم مگاوات است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد تصریح کرد: از این مجوزها 4 مورد با قدرت 64 مگاوات به بهره‌برداری رسیده که سه مورد در شهرستان یزد و یک مورد در شهرستان اشکذر قرار دارد.

وی ادامه داد: شش مورد مجوز دیگر هم در شهرستانهای اردکان دو مجوز، تفت یک مجوز و شهرستان یزد هم سه مجوز قرار گرفته‌اند و امیدواریم که تا پایان امسال، قدرت نصب شده این موارد به 100 مگاوات برسد.

صباغ‌زادگان در ارتباط با وضعیت تولید استان یزد گفت: قدرت نامی نیروگاه‌ها در سال 94 معادل 2288 مگاوات بوده که نسبت به سال 93 که 1952 مگاوات بوده، 17 درصد رشد را شاهد بودیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد در سال 93 رتبه 13 کشور در زمینه تولید برق کشور را در اختیار داشته، گفت:

وی بیان کرد: در زمینه تولید ناخالص انرژی، در کل کشور 267 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید شده اما در استان یزد در سال 94 معادل 10 هزار و 69 میلیون کیلو وات ساعت بوده که نسبت به سال 93 با 8879 میلیون کیلووات ساعت شاهد رشد 13 درصدی و رتبه نهم کشور بودیم.

صباغ‌زادگان با اشاره به اینکه استان یزد برای اولین بار توانسته در سال 94 برق مازاد خود را معادل 3 میلیارد کیلووات ساعت به استانهای همجوار داده، گفت: به دلیل تولید مازاد نیاز استان، استان یزد الان به عنوان یک استان صادر کننده برق در کشور شناخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد  با اشاره به اینکه با توجه به آفتابی که در یزد وجود دارد، بستر خوبی برای تولید انرژی‌های خورشیدی ایجاد شده است، عنوان کرد: تاکنون 13 مورد موافقتنامه مجوز با قدرت 660 مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه نخستین نیروگاه خورشیدی استان یزد اسفند امسال افتتاح می‌شود، در ارتباط با وضعیت مصرف استان یزد گفت: در سال 93 برق مصرف شده در استان یزد 6856 میلیون کیلووات ساعت و در سال گذشته این میزان 6976 میلیون کیلووات بوده که نسبت به سال 93 دو درصد افزایش داشته است.

صباغ‌زادگان در ارتباط با پیک مصرف برق در استان یزد گفت: پیک مصرف برق استان یزد در سال 93 معادل 1180 مگاوات و در سال 94 با دو درصد کاهش به 1158 مگاوات رسیده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد گفت: به دلیل گرمی هوا تا سه چهار سال قبل تنها شبها بار استفاده از برق خیلی زیاد می‌شد ولی الان این میزان به دلیل گرمی زیاد هوا به روز منتقل شده است.

وی در ارتباط با میزان مصرف مشترکان استان یزد گفت: 69 درصد برق استان یزد در بخش صنعت، 13 درصد در بخش خانگی، 3 درصد در بخش تجاری، 10 درصد در بخش کشاورزی، 3 و چهار دهم درصد در بخش عمومی و یک و چهار دهم درصد در بخش روشنایی معابر مصرف می‌شود.

صباغ‌زادگان یکی از طرح های برق منطقه‌ای برای کاهش پیک تابستان را پیک‌سایی دانست و گفت: بیشترین مصرف برق در استان یزد در ساعت 12 و 25 دقیقه روز 14 تیرماه سال گذشته رقم خورد که نشان می‌دهد بیشترین حجم مصرف ما در شب نیست.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد خاطرنشان کرد: طرح شناورسازی ساعتهای پیک بار در تابستان گذشته، طرح تعطیلات و تعمیرات تابستانه صنایع بزرگ و طرح ذخیره عملیاتی را سه طرحی دانست که در زمینه پیک‌سایی در استان یزد انجام شده و سبب شده که 128 مگاوات معادل 11 درصد پیک بار استان پیک‌سایی اتفاق افتد.

وی تصریح کرد: افزایش ساعات پیک باعث کنترل پیک توسط صنایع شده است به طوری‌که اکثر صنایع بار خودشان را در این ساعات در تابستان مدیریت کردند و در مهر و آبان بارگیری این صنایع افزایش یافته است.

صباغ‌زادگان با اشاره به اینکه صنایع با شرکت در این طرح تخفیف‌های خوبی هم دریافت می‌کنند، گفت: در مجمع دو میلیارد و 458 میلیارد تومان تخفیف به این صنایع که همکاری بسیار خوبی با ما داشتند، داده شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد ادامه داد: در طرح ذخیره عملیاتی هم در مجموع یک میلیارد و 851 میلیون و 570 هزار تومان به چهار صنعتی که در این زمینه با ما همکاری کردند پرداخت شده است.

وی افزود: مشکلی اصلی کشور در زمینه برق و پیک بار 300 ساعت در طول سال است که برای این نیاز باید یا صرفه‌جویی و مدیریت صورت گیرد یا هفت هزار مگاوات نیروگاه نصب و احداث کنیم.

صباغ‌زادگان بیان کرد: استان یزد رتبه اول در گروه دوم شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور در زمینه کاهش پیک بار داشتیم و به همین دلیل هم از شرکت برق منطقه‌ای استان یزد تجلیل شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد گفت: اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع با 4 صنعت بزرگ استان با پتانسیل 150 مگاوات در دوماه تیر و مرداد، پیش بینی اجرای طرح تعطیلات و تعمیرات صنایع با پتانسیل بیش از 70 مگاوات در بازه زمانی 15 خرداد تا 15 شهریور، اجرای طرح شناورسازی ساعات پیک برای تمام صنایع بالای 10 مگاوات و جلب مشارکت مولت اضطراری صنایع با توجه به نرخ خرید 1500 ریال به ازای هر کیلووات طرح‌هایی است که در زمینه پیک‌سایی امسال در یزد اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موفقیت‌های الان صنعت برق استان یزد به دلیل اقداماتی است که در سالهای گذشته انجام شده، گفت: مرکز پژوهش‌های خورشیدی یزد به عنوان شاخه‌ای از مرکز توسعه فناوری‌های خورشیدی پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی و مستقر شده است.

صباغ‌زادگان خاطرنشان کرد: راه‌اندازی آزمایشگاه فتوولتاییک، راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع اقدامات پسیو و خورشیدی، راه‌اندازی مرکز پیش‌رشد و رشد پسیو و خورشیدی، فعال‌سازی مرکز رصد فناوریهای مرتبط، راه‌اندازی کلینیک مشاوره فعالیت‌های اشتغال‌زایی پسیو و خورشیدی اهداف دو سال آینده این مرکز را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیروگاه خورشیدی یزد تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات