"حیوان آزاری" بخشی از بازی کودکان ایرانی

۱۳۹۵/۰۳/۱۷ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 184679 "حیوان آزاری" بخشی از بازی کودکان ایرانی

سلامت نیوز: حيوان آزاري در ايران آنقدر شايع است كه در بسياري از نقاط روستايي و حتي مناطق كمتر برخوردار شهري هنوز و در قرن 21، آزار حيوانات بخشي از بازي‌هاي كودكي كودكان ايران است. از كشتن قورباغه‌ها تا آزار و اذيت سگ‌ها و گربه‌ها براي بچه‌ها يك بازي است و بزرگترها هم در برابر تجربه اين همه خشونت به اسم بازي در خردسالي و نوجواني، سكوت مي‌كنند. همين است كه وقتي از حقوق حيوانات در كشوري مثل ايران حرف مي‌زنيد، خيلي‌ها به شما مي‌خندند. اما يك روز ديگر نخواهند خنديد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه روزان در ادامه می نویسد: «150 سال پيش، اگر شما حامي پايان بردگي بوديد، شما را احمق مي‌پنداشتند؛ 100 سال پيش، به پيشنهاد شما درباره اينكه زنان بايد حق راي داشته باشند، مي‌خنديدند؛ 50 سال پيش، با اين عقيده كه آفريقايي‌ها و آمريكايي‌ها بايد طبق قانون حقوق برابري داشته باشند مخالفت مي‌كردند؛ امروز به اين پيشنهاد ما كه بردگي حيوانات بايد خاتمه يابد مي‌خندند؛ يك روزي ديگر نخواهند خنديد.»

روز جهاني حقوق بشر و بقيه حيوانات زمين

دهم دسامبر سال 1948 بعد از كشتارهاي وحشيانه در جنگ جهاني دوم، جامعه جهاني بيانيه جهاني حقوق بشر را تصويب كرد تا از تكرار دوباره جنگ‌هاي جهاني جلوگيري كند. روزي كه با نام روز حقوق بشر معروف شده است. دنيا به اين نتيجه رسيده بود براي جلوگيري از جنگ و خشونت لازم است حقوق اساسي انسان‌ها به رسميت شناخته شود. چند سال بعد از اين تاريخ، فعاليت‌هاي حاميان حيوانات در سراسر جهان آغاز شد تا اين روز به همه جانداران روي زمين تعلق بگيرد. درخواست آنها اين بود كه اين روز به ساير حيواناتي كه در استفاده از زمين با آنها شريك هستيم هم تسري يابد. بعد از گذشت 50 سال از تصويب بيانيه حقوق بشر، 10 دسامبر سال 1998 براي اولين بار به عنوان روز جهاني حقوق حيوانات اعلام شد.



اولين قانون حمايت از حيوانات در انگلستان

البته اعلاميه جهاني حقوق حيوانات پيش از اعلام روز جهاني حيوانات و در 15 اكتبر سال 1978 با به رسميت شناختن برخي حقوق حيوانات و با تلاش يونسكو در سال 1978 به تصويب رسيده بود. البته پيش از اين هم قوانين ديگري در حمايت از حقوق حيوانات وضع شده بود. از جمله در سال 1822 ميلادي، براي نخستين بار مجلس انگلستان قانوني را براي حمايت از حيوانات وضع كرد كه طبق آن ايجاد جنگ و درگيري ميان حيوانات، كشتن حيوانات با مواد سمي، شكار كردن در محيط بسته، طرد بدون جهت حيوان و بيهوش نكردن آنها هنگام ذبح ممنوع شد. اين قانون به مرور تغيير كرد و امروزه در سرتاسر اروپا اجرا مي‌شود.

رسيدگي به حيوان آزاري به عنوان جرايم مهم در آمريكا

اصلاح قوانين حيوانات و اهميت دهي به حقوق آنها روز به روز در دنيا شكل كامل تري به خود مي‌گيرد. از جمله يكي از مهم‌ترين قوانيني كه سال 2015 به نفع حيوانات تصويب شد در كشور آمريكا بود. پليس آمريكا حيوان آزاري را در طبقه جرايم مهم قرار داد. پليس فدرال آمريكا،FBA، با بازبيني در طبقه بندي جرايم اعلام كرد از اين به بعد جرايم مرتبط با حيوان آزاري را در طبقه الف و همطراز با جرايمي چون آتش زدن عمدي و بزهكاري مورد رسيدگي قرار خواهد داد. طبق اعلام پليس آمريكا از زمان تصويب اين قانون، بي‌توجهي و غفلت، شكنجه و آزار آگاهانه، آزار و اذيت منظم حيوانات مانند ترتيب دادن جنگ ميان آنها چون جنگ خروس‌ها يا نزاع سگ‌ها و همچنين سوءاستفاده از حيوانات مصاديق جديد جرم حيوان آزاري خواهند بود.

خلأهاي قانوني در حمايت از حيوانات در ايران

اما درايران حيوانات وضعيت خوبي ندارند. حفاظت از حيات وحش بر عهده دولت و سازمان محيط زيست است؛ اما حمايت از حيوانات بي سرپرست شهري بر عهده شهرداري‌ها نهاده شده است. خلأهاي قانوني در حمايت از حقوق حيوانات در ايران بيداد مي‌كند اما هيچكدام از مسئولان حمايت از حقوق حيوانات به طور جدي به دنبال رفع اين خلأها نيستند. قوانيني در مورد محدوديت‌هاي شكار و در نظر گرفتن جريمه براي گونه‌هاي كمياب در كشور تصويب شده كه كارايي چنداني ندارد. در مورد حمايت از حقوق حيوانات شهري هم عملا هيچ قانوني وجود ندارد. گرچه در متون اسلامي بر حفظ حقوق حيوانات و مهرباني با آنها تاكيد شده اما ايراني‌ها علاقه چنداني به رعايت اين مسئله ندارند. شاهد آن هم منتشر شدن روزانه اخباري از آزار حيوانات شهري در گوشه گوشه كشور است.

خبري از ارسال پيش‌نويس حقوق حيوانات به مجلس نيست

گرچه تصويب قانون بر عهده دولت و مجلس است و شهرداري حتي اگر بخواهد نمي‌تواند قانوني براي حمايت از حيوانات شهري وضع كند، اما محيط زيست هميشه از زير بار اين مسئوليت شانه خالي كرده است. اگرچه روساي اين سازمان در مصاحبه هايشان و شايد براي حفظ وجهه محيط زيست دوستي ايران همیشه خود را پيگير تصويب قوانيني براي دفاع از حقوق حيوانات شهري معرفي كرده‌اند، اما غير از چند بند لايحه كه معلوم نيست در حمايت از حقوق انسان‌ها ست يا حيوانات شهري، عملكرد ديگري در اين مورد ندارند. همين لايحه چند خطي هم محصول فشار گروه‌هاي حامي حيوانات است كه در اعتراض به سگ كشي با روش‌هاي وحشيانه و غير اخلاقي به دست آمده است. معصومه ابتكار، رئيس سازمان محيط زيست در مصاحبه با يورونيوز درباره وظايف اين سازمان براي دفاع از حقوق حيوانات شهري گفته است: «ما در حال تدوين قانون براي حمايت حيوانات غير وحشي هستيم. حيواناتي كه به هر دليلي در شهر‌ها رها شده‌اند. مثل سگ‌ها و يا گربه ها. مقدمات اين كار را شروع كرده ايم. يك پيش‌نويس در حال حاضر آماده شده است و روي آن كار مي‌كنيم.» پيش‌نويسي كه بعد از گذشت چندين ماه هيچ خبري از ارسال آن به مجلس منتشر نشده است.

اعلاميه جهاني‌ حقوق حيوانات

اعلاميه جهاني حقوق حيوانات در 15 اكتبر 1978 مبني بر برسميت شناختن برخي حقوق براي حيوانات با تلاش يونسكو در پاريس به تصويب رسيد. علي‌رغم برخي اختلافات ديني در مورد منشأ حيات، اين متن مباحث مهمي در مورد بهره مندي حيوانات از حقوق ارائه مي‌دهد. مواد ده گانه آن به وضعيت فلسفي-حقوقي و به روابطي مي‌پردازد كه بايد بين گونه انسان و ساير گونه‌هاي حيوانات بر قرار شود. متن اعلاميه حقوق حيوانات در سال 1989 توسط اتحاديه بين‌المللي حقوق حيوانات اصلاح و متن نهايي آن در سال 1990 توسط يونسكو منتشر شد.

مقدمه

- با توجه به اينكه حيات يگانه است، همه موجودات منشأ مشتركي دارند و در فرايند تكامل متنوع گرديده‌اند و با توجه به اينكه تمام موجودات زنده حقوق طبيعي دارند و همه حيوان مجهز به سيستم عصبي، حقوق خاصي دارند.

- با توجه به اينكه بي توجهي و غفلت از اين حقوق طبيعي آسيب جدي به طبيعت وارد مي‌كند و منجر به ارتكاب جنايت عليه حيوانات مي‌شود.

- با توجه به اينكه همزيستي گونه‌ها در جهان دلالت بر درك حق زندگي ديگر گونه‌هاي حيوانات توسط انسان دارد.

- و با توجه به اينكه احترام به حيوانات توسط انسان از احترام انسان‌ها به يكديگر تفكيك ناپذير است، اعلام مي‌دارد:

ماده 1)

تمام حيوانات در متن تعادل زيستي حقوق مساوي براي زندگي دارند. اين تساوي حقوق نبايد تنوع گونه‌ها و افراد را تحت الشعاع قرار دهد.

ماده 2)

به حق زندگي تمام حيوانات بايد احترام گذاشته شود.

ماده 3)

الف- حيوانات نبايد در معرض رفتار بد و اعمال بيرحمانه قرار گيرند.

ب- اگر نياز به كشتن حيواني بود، اين عمل بايد فوري، بدون درد و بدون درك حيوان صورت گيرد.

ج- با جسد يك حيوان با شايستگي بايد برخورد شود.

ماده 4)

الف- حيوانات وحشي حق زندگي و توليد مـثل در شرايط آزاد و در محيط طبيعي خودشان را دارند.

ب- محروميت طولاني مدت حيوانات وحشي از آزادي، شكار كردن و صيد ماهي تفريحي و هر گونه استفاده از حيوانات وحشي كه حياتي نباشد مغاير با اين حق بنيادي است.

ماده 5)

الف- هر حيوان وابسته به انسان بايد با شايستگي نگهداري و مراقبت شود.

ب- اين حيوانات تحت هيچ شرايطي نبايد بطور غيرمنصفانه رها و يا كشته شوند.

ج- تمامي اشكال تكثير نسل و استفاده از حيوانات بايد با توجه به فيزيولوژي و رفتار آن گونه باشد.

د- در نمايش‌ها و فيلم‌هايي كه حيوانات در آن شركت دارند بايد منزلت آنها محترم شمرده شود و عاري از هر گونه خشونتي باشد.

ماده 6)

الف- آزمايش روي حيوانات كه متضمن درد فيزيكي و رواني باشد تجاوز به حقوق حيوانات محسوب مي‌گردد.

ب- در اين موارد لازم است از روش‌هاي جايگزين استفاده شود و بصورت سيستماتيك بكار گرفته شود.

ماده 7)

هر عمل غيرضروري كه باعث مرگ حيواني شود و هر تصميمي كه منجر به چنين عمل گردد جنايت عليه حيات تلقي مي‌گردد.

ماده 8)

الف- هر عمل مغاير با بقاي يك گونه وحشي و هر تصميم منجر به چنين عملي مترادف با نسل كشي تلقي مي‌گردد گواينكه جنايت عليه آن گونه است.

ب- كشتار حيوانات وحشي و آلودن و تخريب بيوتوپ‌ها نوعي نسل كشي تلقي مي‌شود.

ماده 9)

الف- وضعيت قانوني ويژه حيوانات و حقوق آنان توسط قانون مشخص مي‌شود.

ب- محافظت و حفظ امنيت حيوانات بر عهده سازمان‌هاي دولتي است.

ماده 10)

مقامات آموزشي و مدارس بايد مطمئن شوند كه شهروندان از زمان كودكي با فرايند مشاهده، درك و احترام به حيوانات آشنا مي‌شوند.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «"حیوان آزاری" بخشی از بازی کودکان ایرانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات